Bu spor selam ve besmeleyle başlıyor

Kickboks Milli Takım Antrenörü Talat Ayhan, Osmanlı’ya ait olan ’Oba Boksu’nu yaşatmaya çalışıyor. Sporcular ringde birbirlerini ’Selam-un aleyküm’ diye selamladıktan sonra ’Bismillahirrahmanirahim’ diyerek müsabakaya başlıyor.

Bu spor selam ve besmeleyle başlıyor

İslami kültürü, Osmanlı geleneğini, Anadolu adetleriyle harmanlanmış tüm sporlardaki tekniklerin uygulandığı bir sanat olan Osmanlı Oba Boksu ile sporcular kendilerini daha rahat hissetmenin yanı sıra İslam kültürünü ve Osmanlı adetlerini öğreniyor. Osmanlı ve İslam kültürü yansıtan Osmanlı Oba Boksu’nda ’Osmanlı tokadı’, ’Elense’, ’Tek dalış’, ’Çift dalma’, ’Çelme takma’, ’Döner tekme’, ’Alttan yan tekme’ gibi bazı teknikler yer alıyor. Osmanlı Oba Boksu’nda ’Selam-ün aleyküm’, ’Bismillahirrahmanirahim’ ve ’Hakkını helal et’ gibi dini unsurlar da dövüşün başlamasında ve bitişinde sporcuların söylediği cümleler arasında yer alıyor. Osmanlı Oba Boksu’nda antrenmanların tamamlanmasının ardından bütün sporcular hocalarının arkasında bağdaş kurup oturarak dua ederek çalışmalarını tamamlıyorlar.
SEKİZ AY ASLANLA YAŞADIM
Bu sporla az teknikle direkt sonuca gitme amaçlarının olduğunu belirten Kickboks Milli Takım Antrenörü ve Kickboks Profesyonel Şube Başkan Yardımcısı Talat Ayhan, 8 ay aslanla beraber yaşadığını ifade etti. Talat Ayhan, Osmanlı Oba Boksu’nu ortaya çıkarırken hayvanlardan çok etkilendim. Özellikle aslandan çok etkilendim. Hatta aslanla beraber 8 ay yaşadım. Diğer sporlara baktığımız zaman bizim yaptığımız spor az teknikle direkt olarak sonuca gitme amacı var. Bu spor kesinlikle atalarımızın bize mirasıdır. Atalarımız çocuklarını iyi savaşçı, iyi dövüşçü, iyi kılıç kullansınlar diye köpeklerle ve hayvanlarla yetiştirirlerdi. Osmanlı Oba Boksu aslına bir savaş sanatıdır ama biz bunu bir spor haline getirdik. Tekniklerini belli bir kural haline getirerek antrenmanlara başladık dedi.
SPORCULARI İSLAM VE OSMANLI KÜLTÜRÜ İLE YETİŞTİRİYORUZ
Talat Ayhan yaklaşık 8 yıldır konu ile ilgili araştırma yaptığını anlatarak, sporcularının İslam ve Osmanlı kültürü ile yetişmelerini sağladıklarını söyledi. Ayhan, Şu anda da 40-50 civarında öğrencimiz var. Kıyafetimizin alt tarafı şalvar, doğu kültürünü anlatıyor. Üst tarafta ise, tamamıyla cübbe İslam kültürünü anlatıyor. Osmanlı da bu şekilde giyinirdi. Bizim buradaki farkımız içeriye girdiğimiz zaman ‘Selam-ün aleyküm’ diyoruz. Maç başlarken de ‘Bismillahirrahmanirahim’ diyoruz. Osmanlı ve İslam kültürü içerisinde çocuklarımızı yetiştiriyoruz. Diğer buna benzer spor dallarına baktığınız da bir branşta ringde dans ediyor. Sporcuya ’Niye dans ediyorsun?’ dediğiniz zaman ’Kötü ruhları kovduğunu’ söylüyor. Biz böyle felsefeleri çocuklarımıza anlatmıyoruz. Yanlış felsefeler içerisinde çocuklarımız yetişsin istemiyoruz. Tamamıyla Osmanlı ve İslam kültürü içerisinde yetişsin istiyoruz şeklinde konuştu.
OBA BOKSU SPORUNU ÜLKEYE VE DÜNYAYA MİRAS BIRAKMAK İSTİYORUM
Osmanlı Oba Boksu sporunu ülkeye ve dünyaya miras olarak bırakabilmek istediğini belirten Talat Ayhan, Osmanlı’nın devamını sağlayabilmek çünkü biz bu sporu Türkiye genelinde 16 ilde temsilcilikler aracılığıyla yaymaya çalışıyoruz. Seminerler yapıyoruz. Ayrıca Osmanlı Oba Boksu’nu, Almanya’da mahkeme kararıyla uluslararası federasyona bağladık. Dünya federasyonuna da Osmanlı Oba Boksu olarak bağlıyız. Osmanlı Oba Boksu’nda kilo yok. Bu da kendine has özelliklerini ortaya koyuyor. Seyirciye görsel izleme alanını fazlasıyla veriyor. Bizim maçlarımız çok farklı başlıyor. Maçların bitişinde de iki sporcunun yanına hakem gelerek haklarınızı helal edin diyor. Sporcular da birbirlerinin yanına gelerek haklarını helal ediyorlar. O şekilde de ringden uğurlanıyorlar. Bu spor bir savaş sanatıdır ama biz bunu spor haline getirdik ifadelerini kullandı.
BU SPOR KENDİMİ DIŞARIDA KORUMAMI SAĞLIYOR
Bir yıldır Oba Boksu yaptığını söyleyen Ayşe Taş, bu sporun diğer spor dallarına göre daha özgür olduğunu belirterek, Oba Boksu diğer sporlara göre daha özgür. Bu yüzden de resmi olmasını istiyorum. Diğer sporlara göre dışarıda kendimizi korumamız açısından mükemmel bir spor dalı. O yüzden bu spora destek sağlanmasını istiyorum. Bu spor kendimi dışarıda korumamı sağlıyor. Kötü insanlara karşı tedbirimi alabiliyorum dedi.
MÜSLÜMANLIĞIN ÖNEMİNİ GÖRÜYORUZ
Muharrem Dere isimli sporcu ise, Bu spor hem kendimizi korumamıza hem de mirasımıza sahip çıkmamızı sağlıyor. Eski tarihimizi ve kültürümüzü öğreniyoruz. Bu sporda Müslümanlığın önemini görüyoruz. Kıyafetlerimiz Osmanlı kıyafetleri. Altta şalvarımız var. Bunun amacı rahat olmamızı sağlamak. Müslümanlığı çağıran bir kıyafetimiz var. Bu spor kendimize güvenimizi ve Osmanlı kültürünü yaşatmamızı sağlıyor” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da gizemli aday ortaya çıktı... Vazgeçtiler

1 Samsunspor'da gizemli aday ortaya çıktı... Vazgeçtiler

Son prova Samsunspor'un

2 Son prova Samsunspor'un

Samsun'da Deniz Ceylan'ın duruşması karıştı

3 Samsun'da Deniz Ceylan'ın duruşması karıştı

Samsunspor'a ceza kapıda

4 Samsunspor'a ceza kapıda

İpekoğlu şaka yapmış... Vali bey söz verdi

5 İpekoğlu şaka yapmış... Vali bey söz verdi

AK Parti Samsun İl Başkan Adayları Külliye'de

6 AK Parti Samsun İl Başkan Adayları Külliye'de

Samsunspor'da Gökay tamam diğerleri sırada

7 Samsunspor'da Gökay tamam diğerleri sırada

Samsun'da 4 milyon TL'lik proje hayata geçti

8 Samsun'da 4 milyon TL'lik proje hayata geçti

Başkan Taşçı'dan Samsunspor'a 140 Bin TL daha

9 Başkan Taşçı'dan Samsunspor'a 140 Bin TL daha

AK Parti Samsun İl Başkanı belli oldu

10 AK Parti Samsun İl Başkanı belli oldu