İŞ DÜNYASIDA OLUMLU BAKIYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu nun açıkladığı ekonomik paket iş dünyasında sevinçle karşılandı.

İŞ DÜNYASIDA OLUMLU BAKIYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu nun açıkladığı ekonomik paket iş dünyasında sevinçle karşılandı. Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, SAMSİAD Başkanı Hüseyin Yalgın, SAMGİAD Başkanı Levent Özden, paketin hem üretime, hem de istihdama katkı sağlayacağına inandıklarını söyledi

Başbakan Ahmet Davutoğlu nun açıkladığı ekonomi paketi Samsun iş dünyasından olumlu karşılık buldu. Samsun TSO Başkanı Murzioğlu, SAMSİAD Başkanı Yalgın ve SAMGİAD Başkanı Özden paketin sevindirici içerikleri sahip olduğunu belirtti.

SEVİNÇLE KARŞILADIK
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Türkiye Odalar ve Barsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, paketi sevinçle karşıladıklarını belirterek, Hükümetin açıkladığı ekonomik paketi, biz de sevinçle karşıladık. İnşallah seçim yatırımı olmaz. Bunlar gerçekten bölgemize, şehrimize, hem üretim, hem istihdam hem de büyümemize katkı sağlayacak bir paket olur. Hem üretim ve istihdama için iyi iyi sonuçlar getirecek. Türkiye nin en önemli sorunlarından birisi olan istidamda hepimizin amacı bir kişiyi daha iş imkanı sağlamak. Getirdiği teşvik ve uygulamalarla hem üretim, hem de istihdam alanında katkıları olacağına inanıyoruz dedi.

KKDF KATKI SAĞLAYACAK
Samsun Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hüseyin Yalgın ise paketi olumlu karşıladıklarını, ancak küçük esnafa yönelik beklentilerde umduklarını bulamadıklarını ifade etti. Yalgın, Sayın Başbakan ın açıkladığı ekonomi paketindeki en önemli  getirilenlerden birisi, yurt dışından ithalat yapanlar için Kaynak Kullanım Destekleme Faizi (KKDF) nin kaldırılmış olmasıdır. Bu ithalat anlamında epey bir kaynaktır. Dış dünya ile ticaret yapan firmaların biraz daha sermayeye yapılarının Türkiye ye kaynak aktarımı açısından önemli bir yenilik. Paketteki diğer bir yeni uygulamada yatırıma verilen vergi desteği. Bu da muhakkak yatırımı teşvik edecek, destekleyecektir. Burada en önemlisi geçen sürede firmaların öz kaynaklarında zayıflama oldu. Bu anlamda biraz tabandaki esnafa direk geçmişteki  düşük faizli bir kredi yok.  Bu paketin makro ölçütlerde olumlu yanları var ve muhakkak piyasalara olumlu yansıyacak. Ama biraz daha küçük esnafın direk faydalanabileceği, esnafın sıkıntılarını, birbirine borç ödemedeki zorluklarını rahatlatacak unsurlar eksik gibi. Paket tam anlamıyla netlik kazanmadığı için yok gibi gözüküyor ama umarım içinde KOSGEB in esnafa dağıttığı kredilerden bir şeyler de olması şuanda beklentilerimiz arasında diye konuştu.

KÖPRÜ SAĞLIKLI DEĞİL
Teşviklerin vergi yönünden artırılması yatırımların artmasını sağlayacaktır diyen Yalgın şunları söyledi: İstihdamla ilgili de bir takım teşvikler var ama bunlar bir süreç gerektiriyor. Ne kadar zamanda devreye gireceği çok önemli. Bunların biran önce çok hızlı bir şekilde devreye girerse muhakkak faydalı olacaktır. İstihdamda İş-Kur üzerinden yapılan uygulama geçmişte de var olan bir uygulama. Sektörlerimiz kullanıyor ama en büyük sıkıntı ise piyasada buna uygun vasıfta iş gücü bulmakta çekilen sıkıntılar var. Devletin burada iyi niyeti var ama işçi ve işveren arasında köprü tam kurulmuş değil. 6 aylık sürede  işverenin yetiştireceği kişinin desteklenmesi çok olumlu bir uygulama ama bu köprü çok sağlıklı değil.

DAHA ERKEN OLMALIYDI
Samsun Genç İşadamları Derneği Başkanı Levent Özden de, Başbakan Davutoğlu nun açıkladığı paketi olumlu karşıladıklarını söyledi. Özden, Bu paket herhalde şuan içinde bulunduğumuz siyasi konjonktürdeki belirsizliğin iş hayatında yarattığı tahribatı  ve iki yıldır Türkiye nin yaşadığı sosyal fırtınaların yarattığı tahribatı gidermek için yapılan bir çalışma ve program. Öncelikle bu ekonomik paketi son derece olumlu buluyorum. Ama bu paketin daha erken açıklanması gerektiğini düşünüyordum. Bana göre geç açıklanmış bir paket. Şuan ekonomik tablolarda Türkiye nin gerilemesi ortada, bu yaklaşık 6-7 ayda gelinen bir süreç. Biz reel sektör temsilcilerinin 8-9 aydır zirveye çıkmış sıkıntılarımız var. Ama her şeye rağmen paketi olumlu ve anlamlı buluyorum.  Global krizlerde üretime dönük sanayi yatırımı olmayan ülkelerin ekonomileri ayakta kalmakta zorlanıyor ve ciddi tahribatlara uğruyor. Maalesef bizim ülkemizde üretime dönük sanayi yatırımları biraz sınırlı. Bu da ister istemez dönemsel veya global bir kriz ortamında ülkemizin ciddi mana da etkilenmesine ve sarsılmasına neden oluyor. Onun için burada üretime dayalı sanayiyi geliştirme çabalarını olumlu buluyorum.  Pakette İşkur dan iş gücüne destek paketi var. Bunun  işverenlere sağladığı çok büyük katkıları olacak ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ AVANTAJLAR GETİRİYOR
Özden, açıklamalarını şöyle sürdürdü: Ayrıca Türkiye teknoloji üretmeyen bir ülke konumunda.  Bu pakette, devletimiz ARGE ve tasarıma daha fazla destek veriyor. Artık  ülkemizde teknoloji ve tasarım ürüne dönük üretim olacak, çünkü bunların katma değeri çok yüksek. Tasarım ofislerinin, teknolojik üretimlerin desteklenmesi ciddi ihracat artışını da beraberinde getirecektir.  O noktada ARGE çalışmalarını ve tasarıma verilecek desteği son derece önemsiyorum. İmalatçı KOBİ ler ve Kadın girişimcilere verilen destekleri de son derece yerinde buluyorum.  Burada  yaklaşık 20 milyarlık kredi kullanma fonundan bahsediliyor. Yani  büyük sermaye gerektirmeden imalatçı işini büyütecek, geliştirecek ve istihdam sağlayacak. Bu KOBİler için can simidi ve nefes almalarını sağlayan bir imkan olabilir.  Bunun yanında kredi garanti fonundan kadın girişimcilerimizi teşvik etmek amacıyla kredi kullanma oranını yüzde 85 e çıkarıyor. Bunu da kadın girişimci sayısını artırmak yönünden son derece anlamlı buluyorum.  Çünkü ülkemizin Avrupa ülkelerine göre kadın girişimci sayısı son derece az.  Şimdi devlet yüksek teknoloji üzerine yatırım yapan herkese, yatırımını nereye yaparsa yapsın teşvik veriyor. Bunun da şyu avantajı var, organize sanayi bölgelerinde yüksek teknoloji ürünü ürünler yapılması durumunda , Türkiye nin neresine yaparsa yapsın teşvik paketinden yararlanabiliyor anlamı çıkıyor. Bu da teşvik alamamış bölgeler için de önemli bir avantaj olacaktır.

Erdem EROLEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Bu yarayı bilerek verdi'

1 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Bu yarayı bilerek verdi'

Samsun'un o ilçesinde 'Hava Park' projesi

2 Samsun'un o ilçesinde 'Hava Park' projesi

Otomobilin çarptığı adam hayatını kaybetti

3 Otomobilin çarptığı adam hayatını kaybetti

Samsunspor revire döndü

4 Samsunspor revire döndü

Samsunspor rakiplerle sevindi

5 Samsunspor rakiplerle sevindi

Tesislerde zirve

6 Tesislerde zirve

BAL'da yarış kızıştı

7 BAL'da yarış kızıştı

Enes İslam Danimarka'da

8 Enes İslam Danimarka'da

Akıl vermek...

9 Akıl vermek...

CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Samsun'a yabancılar'

10 CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Samsun'a yabancılar'