6. Uluslararası Arapça Yarışmaları

6. Uluslararası Arapça Yarışmaları’nın Samsun ayağının finali Bafra’da yapıldı.

6. Uluslararası Arapça Yarışmaları

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 6. Uluslararası Arapça Yarışmaları’nın il etabı Bafra Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Yarışmanın jüri üyeliğini Yrd. Doç. Dr. Murat Yıldız, Yrd. Doç. Dr. Ali Yüksel, Yrd. Doç. Dr. Abdellah Ahmed, Öğretim Görevlisi Aya El-Katrey ve Öğretim Görevlisi Es-Seyyit Ahmed yaptı. Yarışma hakkında açıklama yapan Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, “6. Uluslararası Arapça Yarışmaları’nın Samsun ayağının finalini Bafra’da yapıyoruz. Yarışmaya 69 öğrenci, 12 okulumuz Arapça bilgisi, 10 okulumuz Arapça şiir okuma etkinliği ve 5 okulumuz da skeç olarak nitelendirebileceğimiz tiyatral tarzda dediğimiz etkinliklerini sunacaklar. İl jürimiz tarafından seçilecek arkadaşlarımızda Samsun’u önümüzdeki etap olan bölge içi yarışmada temsil edecekler. İmam hatip ortaokullarımızın ve liselerimizin sosyal ve kültürel faaliyetlerini zenginleştirmesi çalışmalarına ek olarak geçtiğimiz haftalarda da hafızlık, ezan okuma ve Kur’a’n-ı Kerim’i güzel okuma yarışmalarımız vardı. Geçtiğimiz yıl Çarşamba İmam Hatip Lisesi öğrencimiz ezanı güzel okumada Türkiye birincisi olmuştu. Bu yıl ise bu öğrencimiz Türkiye finallerinde Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda ilimizi temsil edecek. Son bir yarışmamız kaldı, Arapça Hutbe Yarışması. Onu da önümüzdeki günlerde Atakum’da yapacağız. Yine bu yarışmalardan bir tanesinin Türkiye finalinin Samsun’da yapılması için bakanlığımıza müracaatta bulunduk. Hem ilimizi tanıtmak hem yaptığımız çalışmaları öğrenci ve velilerimizle paylaşmak için önümüzdeki Mayıs ayında bunu gerçekleştirmek istiyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu tip etkinlikleri arttırarak devam etmek istiyoruz” dedi.

6 okulun katılımıyla başlayan yarışmanın ilk etabı Arapça Bilgi Yarışması’nda zor sorulara rağmen öğrenciler yüksek başarı gösterdiler. Bilgi yarışmasında19 Mayıs Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci olurken, Terme Anadolu İmam Hatip Lisesi ikinci, İlkadım Anadolu İmam Hatip Lisesi ise üçüncü oldu.

Bilgi yarışmasının ardından yoğun katılımın yaşandığı programda Bafra Anadolu İmam Hatip Lisesi İlahi Korosu seslendirdikleri ilahilerle katılımcılara güzel anlar yaşatırken, okunan ilahilerin ardından Arapça Şiir Okuma Yarışması’na geçildi. 9 okulun katıldığı Arapça Şiir Okuma Yarışması’nda Arapça yazılmış ünlü şiirler seslendiren öğrenciler, performanslarıyla katılımcıları beğenisini topladı ve zaman duygulu anlar yaşattı. Şiir yarışmasında İlkadım Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ahsen Yüksek birinci, Bafra Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Selim Demir ikinci, Çarşamba Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Onur Canikoğlu ise üçüncü oldu.

3 okulun katılım gösterdiği ve yarışmanın son etabı olan metin canlandırma bölümünde öğrenciler Arapça yazılmış skeçleri sahnelediler. Yarışmada Bafra Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Sefa Altun tek başına sergilemiş olduğu performans ile yarışmada birinci, Çarşamba Anadolu İHL öğrencileri Emirhan Gümüşsu, Mustafa Akdağ, Erhan Türk, Büşra Kızıldağ ikinci, Elma İntihanı adlı skeci ile Ladik Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Sefa Güney, Emre Güney, Doğan Kurun, Veysel Avcı ise üçüncü oldu.

6.

6.EN ÇOK OKUNANLAR

Alzheimer hastası yaşlı kadın su kuyusunda bulundu

1 Alzheimer hastası yaşlı kadın su kuyusunda bulundu

Midyat'ta trafik kazası: 1 ölü, 6 yaralı

2 Midyat'ta trafik kazası: 1 ölü, 6 yaralı

Emniyet'ten Temel Trafik Kaza ve İnceleme Eğitimi Çalıştayı

3 Emniyet'ten Temel Trafik Kaza ve İnceleme Eğitimi Çalıştayı

Park halindeki otomobil alev alev yandı

4 Park halindeki otomobil alev alev yandı

Orman İtfaiyesi yangının büyümesine izin vermedi

5 Orman İtfaiyesi yangının büyümesine izin vermedi

Ümit Özat: 'En büyük arzumuz finalde olabilmek'

6 Ümit Özat: 'En büyük arzumuz finalde olabilmek'

Siirt'te park halindeki araç yandı

7 Siirt'te park halindeki araç yandı

Başkent'te traktör şarampole uçtu: 1 ölü

8 Başkent'te traktör şarampole uçtu: 1 ölü

İlhan Palut: 'Yakaladığımız pozisyonları değerlendiremedik'

9 İlhan Palut: 'Yakaladığımız pozisyonları değerlendiremedik'

ADÜ Öğretim Üyesi Altunkaya'nın kitapları yayımlandı

10 ADÜ Öğretim Üyesi Altunkaya'nın kitapları yayımlandı