Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Gürbüz: “İktidar Ve Muhalefet Kardeşliği Güçlendiren Bir Üslup Kullanmalı”

Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz, “İktidarı ile muhalefeti ile siyaset kurumu kendini gözden geçirerek, sevgiyi, birliği, kardeşliği ikame edecek bir üslup ve yöntemi tercih etmek zorundadır” dedi.

Gürbüz: “İktidar Ve Muhalefet Kardeşliği Güçlendiren Bir Üslup Kullanmalı”

‘5 Nisan Avukatlar Günü’ münasebetiyle Samsun Barosu Lokali önünde basın açıklaması yapan Kerami Gürbüz, Ülkemizin genel seçim arefesinde olduğu bugünlerde ülke siyasetinde uzlaştıran değil, çarpıştıran, birleştiren değil, ayrıştıran, sevgi yerine nefreti, kucaklama yerine kavgayı önceleyen bir dil, bir üslup hakim. Onaylamadığımız bu dil ve üslup, ülkemizin ve milletimizin geleceği açısından ciddi tehlike arz etmektedir. Eleştirdiğimiz olumsuz üslup ve yöntemde ısrarcı olmak ise toplumsal farklılıklara tahammülsüzlük gibi çok daha ağır sonuçlar doğuracağından bu durum demokrasimiz için en temel tehlikelerden birini teşkil etmektedir. Bu bakımdan iktidarı ile muhalefeti ile siyaset kurumu, kendini gözden geçirerek, sevgiyi, birliği, kardeşliği ikame edecek bir üslup ve yöntemi tercih etmek zorundadır” diye konuştu.

“TÜRKİYE 77 MİLYON VATANDAŞIMIZI KUCAKLAYAN BİR ANAYASAYI YÜRÜRLÜĞE KOYMAK ZORUNDADIR”

Yeni bir Anayasa’nın gerektiğini hatırlatan Gürbüz, “Türkiye, halen darbe dönemlerinden miras kalan bir Anayasa ile idare edilmektedir. Yürürlükteki Anayasa’da, bugüne kadar 17 kez değişiklik yapıldı ve tam 83 maddesi değiştirildi. Yani elimizde derli toplu bir anayasal metin değil bilakis yamalı bohça gibi bir mevzuat var. Böyle bir metinin artık Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap veremediği tartışılmaz bir gerçek. Buna rağmen Türkiye’nin yeni Anayasa arayışını bir türlü sonlandırmaması ülkemizin geleceği açısından biz hukukçuları endişeye sevk etmektedir. Türkiye, genel seçimlerin hemen ardından her türlü ideolojiden olabildiğince arındırılmış 77 milyon vatandaşımızı kucaklayan bir Anayasa’yı yürürlüğe koymak zorundadır. Yürürlüğe girecek Anayasa’nın Yargı bölümünde avukatlık mesleğinin ve baroların yer alması zorunludur. Yine Anayasa’da Avukatlık mesleği için yargının kurucu unsuru tanımının yanı sıra avukatlığın anayasal teminat altına alınması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“SAVCIMIZ MEHMET KİRAZ’IN HAYATINI KAYBETMESİ ACIMIZI KATMERLENDİRMİŞTİR”

Meslektaşlarını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade eden Gürbüz, “Geçtiğimiz günlerde baromuza mensup genç bir kardeşimizi, merhum Av. Orhan Öztemür’ü kaybetmemiz, hemen peşinden Çağlayan Adliyesi’nde menfur bir olay sonucu Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz’ın hayatını kaybetmesi acı ve kederlerimizi katmerlendirmiştir. Her iki meslektaşımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine ve yargı camiamıza başsağlığı diliyoruz” dedi.

Yapılan basın açıklamasından sonra Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılıp, İstiklal Marşı’nın okunması ile program sona erdi.

Gürbüz:

Gürbüz:EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu  hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

1 Samsunlu hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

Samsun Haber Samsunda arkadaş kavgası cinayetle bitti

2 Samsun Haber: Samsun'da arkadaş kavgası cinayetle bitti

Samsunspor 46 farklı isim

3 Samsunspor: 46 farklı isim

Samsunspor Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

4 Samsunspor: Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

Samsun Haber  Bafra İşletme Fakültesi binasına kavuşuyor

5 Samsun Haber: Bafra İşletme Fakültesi binasına kavuşuyor

Samsunspor Samsun Valisi Şahinden süper istek

6 Samsunspor: Samsun Valisi Şahin'den 'süper' istek

Samsunspor Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

7 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

Giresun Haber Giresunda yaşlı kadın üst geçide çıkarak intihara kalkıştı

8 Giresun Haber: Giresun'da yaşlı kadın üst geçide çıkarak intihara kalkıştı

Yem makinesine düşen adam feci şekilde can verdi

9 Yem makinesine düşen adam feci şekilde can verdi

 Kopyala-yapıştır

10 Kopyala-yapıştır...