Çözüm süreci meyvelerini vermeye başladı

Batman’ın Sason ilçesinde terör olaylarının dinmesiyle beraber köylüler dönüş yapmaya başladı.

Çözüm süreci meyvelerini vermeye başladı

1993 yılında terör olaylarından dolayı ikamet ettiği Kilimli köyü Yoncadüzü mezrasını terk eden Süleyman Argın, 21 yıl sonra oluşan huzur ile birlikte geri döndüğü köyünde tarlasını ekti, bağını, bahçesini eski haline getirdi. 
2014 yılında hükümet tarafından başlatılan çözüm süreci meyvelerini vermeye başladı. Batman ın Sason ilçesinde 21 yıl önce yaşanan terör olaylarından dolayı köyünü terk eden Süleyman Argın, oluşan huzur ile birlikte geri dönerek çiftçilik yapmaya başladı. Süleyman Argın, tarlalarını sürerek ekinleri ekerken, 21 yıl önce terk ettiği topraklara yeni yeni fidanlar dikmeye başladı.
“DEVLET ÇİLEK MALZEMELERİ VERDİ”
Çözüm süreci sayesinde mezraya dönüş yaptığını söyleyen Süleyman Argın; 1986 yıllarında köylerinin cıvıl cıvıl olduğunu ancak yaşanan terör olayları ile birlikte bütün köylülerinin şehirlere göç ettiğini söyledi. Argın, 1993 yılından sonra bölgedeki terör olayları nedeniyle biz köy ve mezralardan göç ettik. Her birimiz sağa sola gittik. 2014’ün sonunda biz çözüm var diye köye geldik. Ama baktık ki köyde toprağımız dışında bir şey kalmamış. Şimdi devlet bana çilek üretmek için bu malzemeleri verdi. Çilek üretimi için bahçem var. Bu sene çilek ekeceğim. Çileğin yanı sıra patlıcan için fidan serası kurdum. Bir tarlama da patlıcan ekeceğim. Aynı zamanda hayvan çiftçiliği de yapıyorum. Kümes hayvancılığında tavuk, hindi besliyorum, yeni yeni fidanlar ekmeye başladım” dedi.
“HUZUR VE BARIŞ VARSA HERKES KÖYÜNE DÖNER
Huzur ve barış ile birlikte herkesin köylerine geri döneceğini belirten Argın, göç etmek isteyen bütün köylülerin bunu istediğini söyledi. Argın, Eğer huzur varsa, gerçekten çözüm varsa sadece ben değil, bütün köylülerimiz geri gelmek istiyor. Ama çözüm yoksa herkes köye gelmekten korkuyor. Çünkü burada çözüm olmazsa hem geçim çok zor, hem de biz burada kalmaktan korkarız. Ben isterim ki çözüm olsun ve diğer akrabalarım da köylülerim de geri gelsin. Bunu isteyen bir tek ben değilim, bunu herkes istiyor diye konuştu.
“ÇÖZÜM İÇİN BARIŞ TOHUMLARINI TARLAYA EKTİK”
Çözüm için barış tohumlarını tarlalarına ektiğini belirten Argın, Ben geçen sene patlıcan ektim, bu sene karpuz kavun ve domates ekmeyi de düşünüyorum. Tohumlarını ektim. Geçen sene ektiğim bir tarla patlıcandan çok iyi verim aldım. İnşallah bu ektiğimiz tohumlar barış ve huzurun tohumları olur. Bazı yerlere gittiğimiz zaman bize terörist diyorlar. Biz terörist değiliz. biz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Ülkemizi vatanımızı seviyoruz. Biz gerçekten çözüm, huzur ve barış bekliyoruz. Bu kavganın azalması bizim için çok faydalıdır. Benim nezdim de Türk, Kürt, Arap, Laz hepsi kardeştir. Yani birbirimizden ayrı değiliz. Önemli olan insanlıktır. Önemli olan dil değildir. Birbirimizden ayrı değiliz. Hiç kimse demesin bu köy bu insanlar teröristtir. Kendi ilçemizde de bize terörist diyorlardı. Bu cümle bize yakıştırılmasın. Bu cümle kullanılmasın isteriz. Beni arayıp köyde huzur var mı diye soranlar var. Gerçekten eğer çözüm devam ederse diğer köylülerimizde geri gelir. Şu anda başka köylerde olan vatandaşlarımız da var. Onlarda bu köylerine topraklarına gelmek istiyorlar. İnşallah çözüm devam ederse öbür vatandaşlar da buraya köye gelirler” şeklinde konuştu.
“EVİM OLMADIĞI İÇİN AĞABEYİMİN EVİNİ TAMİR ETTİM ONUN EVİNDE KALIYORUM”
Eşi Zübeyde Argın ve 9 çocuğu ile birlikte köye geri geldiğini söyleyen Süleyman Argın; ağabeyinin evini tamir ederek orada ikamet ettiğini söyledi. Argın, Şu anda onun evinde kalıyorum. İsterim ki devletimiz bize yardım etsin ve kendi evimi yapayım. Çoğu fidanlarımı ve hayvanlarımı borçla getirdim. İnşallah güzel verim alırız ve bu borçlarımı da kapatırım” dedi. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a şehit ateşi düştü

1 Samsun'a şehit ateşi düştü

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

2 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

3 Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

Samsun şehidini gözyaşlarıyla karşıladı

4 Samsun şehidini gözyaşlarıyla karşıladı

Samsunlu şehit kendini feda etmiş

5 Samsunlu şehit kendini feda etmiş

Samsunspor'a sponsor aranıyor

6 Samsunspor'a sponsor aranıyor

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

7 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Samsun'da silahlı saldırı: 1 yaralı

8 Samsun'da silahlı saldırı: 1 yaralı

Başkanın inadı...

9 Başkanın inadı...

Samsunlu şehit Nevşehir'den uğurlandı

10 Samsunlu şehit Nevşehir'den uğurlandı