Gazi ye son görev

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün, Dışişleri Bakanı iken 2002 Dünya Kupası na götürdüğü Kore Gazisi Mera Ünveren 85 yaşında hayatını kaybetti. Ünveren, askeri törenle toprağa verildi.

Gazi ye son görev

1950-1953 yılları arasında yapılan Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki savaş, ABD ve müttefiklerinin, daha sonra da Çin Halk Cumhuriyeti nin müdahalesiyle uluslararası bir boyut kazandı. Kore Savaşı nda aktif olarak bulunan Türkiye ABD nin yanında yer alarak savaşa katıldı. Bu savaşta Türkiye 741 askeri şehit verirken binlerce asker de gazi oldu. Bu gazilerden biri de Adanalı Mera Ünverdi. Ünverdi, Kore de bombanın patlamasıyla yaralanıp 3 gün kaybolduktan sonra askerler tarafından bulunup tedavi edildikten sonra sağlığına kavuştu.
Kore gazisi Mera Ünverdi, memleketi Adana ya geldiğinde ise İncirlik Üssü nde garson olarak çalışmaya başladı. Ayrıca, Gaziler Derneği nin de kurucusu olarak aktif rol aldı. Ünverdi, bir süre sonra İncirlik Üssü nden emekli oldu. Bu arada, 2002 Dünya Kupası Kore de düzenlendiği için dönemin Dışişleri Bakanı, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül den Ünverdi ye Dünya Kupası na katılma daveti geldi. Ünverdi, daveti 50 yıl önce savaştığı toprakları bir daha görmek için kabul etti. Ünverdi, Gül ün misafiri olarak Brezilya-Türkiye maçına götürüldü. Ünverdi, maç öncesi kafile ile birlikte 50 yıl önce savaştığı toprakları gezerken duygulu anlar yaşadı.
Daha sonra ise Brezilya-Türkiye maçını izledi. Maçı Türkiye 2-1 kaybetse de tek tesellisi hemşehrisi Hasan Şaş ın gol atması oldu. Ünverdi, daha sonra yine Gül ün davetlisi olarak ABD ye giderek Beyaz Saray da misafir oldu. Ünverdi, çok aktif bir insan olduğu için sürekli davet alıyordu. İlerleyen yaşına rağmen gençlere taş çıkartıyordu. Ancak 85 yaşına geldiğinde çoklu organ yetmezliğinden hastanede hayatını kaybetti. 85 yaşındaki gaziye askeri tören düzenlendi. Gazi Ünverdi tören ile Akkapı Mezarlığı nda silah arkadaşlarının omuzlarında Türk Bayrağı na sarılmış tabutuyla getirildi. Burada yapılan törenin ardından toprağa verildi. Ünverdi nin yakınlarına ise Türk Bayrağı hediye edildi.
Gazinin oğlu 59 yaşındaki Fahri Ünverdi, babasının yaşadığı dönemlerde savaşın en acımasız yüzünü gördüğünü ve her türlüsünü yaşadığını belirterek, Abdullah Gül tarafından 2002 yılında savaştığı topraklara maç izlemeye gitti. Gitmeden önce Hasan Saş ın gol atacağını söyledi öyle de oldu. Babam tam 50 yıl sonra Kore ye gittiğinde duygu dolu anlar da yaşamış. Tabi kolay değil savaştığın topraklara maç izlemeye gitmek. Babama asker tören düzenlendi. Bu bizi çok onure etti. Askerlere ve Gaziler Derneği ne çok teşekkür ediyorum dedi. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da tarihi anlaşma bitti

1 Samsunspor'da tarihi anlaşma bitti

Samsunspor'da yeni sezona yeni proje

2 Samsunspor'da yeni sezona yeni proje

Mustafa Aztopal: 'Gidene kal denmez'

3 Mustafa Aztopal: 'Gidene kal denmez'

22 Mayıs Çarşamba Samsun hava durumu...

4 22 Mayıs Çarşamba Samsun hava durumu...

Dev maç pazar günü

5 Dev maç pazar günü

Acı haber! Kanalizasyona düşen işçinin cesedi bulundu

6 Acı haber! Kanalizasyona düşen işçinin cesedi bulundu

TFF'den Yücel Uyar'a davet

7 TFF'den Yücel Uyar'a davet

ÖNCE İNDİRİM, SONRA BİNDİRİM

8 ÖNCE İNDİRİM, SONRA BİNDİRİM

Bafra'da feci kaza! 2 yaralı

9 Bafra'da feci kaza! 2 yaralı

Milli Savunma Bakanı Akar açıkladı! Yeni askerlik sistemi detayları belli oldu

10 Milli Savunma Bakanı Akar açıkladı! Yeni askerlik sistemi detayları belli oldu