Haberal’la ilgili davada flaş karar

Ergenekon davasında, CHP Milletvekili Mehmet Haberal’ın hastaneden taburcu olabileceğine ilişkin raporu mahkemeden gizledikleri iddia edilen 5’i doktor 8 sanığın beraatine karar verildi.

Haberal’la ilgili davada flaş karar

Ergenekon davasında, CHP Milletvekili Mehmet Haberal’ın hastaneden taburcu olabileceğine ilişkin raporu mahkemeden gizledikleri iddia edilen 5’i doktor 8 sanığın beraatine karar verildi.
Haberal’ın sağlık raporunun mahkemeden gizlendiği iddialarına ilişkin 5’i profesör doktor olmak üzere 8 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.
İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada Prof. Dr. Zerrin Yiğit, Prof. Dr. Cengiz Çeliker, Prof. Dr. Erhan Kansız, Prof. Dr. Nazmi Gültekin ve Muhammet Hüsrev hazır bulundu.
Duruşmada son sözleri sorulan sanıklar beraatlerine karar verilmesini talep etti. Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme tüm sanıkların ayrı ayrı beraatine karar verdi.
“OY BİRLİĞİ İLE BERAAT, GEREKÇEDE MUHALEFET”
Oy birliği ile verilen beraat kararına mahkeme başkanı ile üye hakimler farklı gerekçeler sundu.
Üye hakimler sanıkların suç açısından kast veya taksirleri bulunmadığı sonucuna varıldığından ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesi gerektiğini belirtirken Mahkeme Başkanı Metin Tamirci ise beraat kararının “ sanıklara yüklenen eylem tek başına suç teşkil etmemekte ancak bir terör örgütüne yardım şeklinde yapıldığı taktirde suç teşkil etmektedir. Sanıkların suçlandıkları tarih itibari ile iddia edilen Ergenekon Terör Örgütünün varlığına ilişkin henüz bir mahkeme kararı bulunmadığından suçun unsurları itibari ile oluşmadığından” verilmesi gerektiğini belirtti.
İDDİANAME
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Haberal ın İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Enstitüsü nde tedavi görmeye başlamasından bir süre sonra taburcu edilmesine yönelik heyet raporu düzenlendiği, ancak bu raporun işleme konulmadığı gibi yargılamanın devam ettiği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ne de gönderilmediği kaydedilmişti.
İddianamede, şüpheliler Prof. Dr. Zerrin Yiğit, Prof. Dr. Cengiz Çeliker, Prof. Dr. Erhan Kansız, Prof. Dr. Hatice Sezer Karcıer, Prof. Dr. Nazmi Gültekin, Erkan Özhun, Songul Arı ve Muhammet Hüsrev in silahlı terör örgütüne yardım ve yataklık etmek suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istenmişti.
Yargılanma aşamasında mütaalasını açıklayan savcı ise suç unsurları oluşmadığından sanıkların beraatine karar verilmesi gerektiğini belirtmişti.EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

1 Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

2 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Para değil, onur işi...

3 Para değil, onur işi...

Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

4 Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

5 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

6 Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

Siyasetin seviyesi düştü

7 Siyasetin seviyesi düştü

Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

8 Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı: Kahramanlık destanı

9 AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı: Kahramanlık destanı

24 Nisan Salı Samsun hava durumu

10 24 Nisan Salı Samsun hava durumu