Haberal’la ilgili davada flaş karar

Ergenekon davasında, CHP Milletvekili Mehmet Haberal’ın hastaneden taburcu olabileceğine ilişkin raporu mahkemeden gizledikleri iddia edilen 5’i doktor 8 sanığın beraatine karar verildi.

Haberal’la ilgili davada flaş karar

Ergenekon davasında, CHP Milletvekili Mehmet Haberal’ın hastaneden taburcu olabileceğine ilişkin raporu mahkemeden gizledikleri iddia edilen 5’i doktor 8 sanığın beraatine karar verildi.
Haberal’ın sağlık raporunun mahkemeden gizlendiği iddialarına ilişkin 5’i profesör doktor olmak üzere 8 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.
İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada Prof. Dr. Zerrin Yiğit, Prof. Dr. Cengiz Çeliker, Prof. Dr. Erhan Kansız, Prof. Dr. Nazmi Gültekin ve Muhammet Hüsrev hazır bulundu.
Duruşmada son sözleri sorulan sanıklar beraatlerine karar verilmesini talep etti. Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme tüm sanıkların ayrı ayrı beraatine karar verdi.
“OY BİRLİĞİ İLE BERAAT, GEREKÇEDE MUHALEFET”
Oy birliği ile verilen beraat kararına mahkeme başkanı ile üye hakimler farklı gerekçeler sundu.
Üye hakimler sanıkların suç açısından kast veya taksirleri bulunmadığı sonucuna varıldığından ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesi gerektiğini belirtirken Mahkeme Başkanı Metin Tamirci ise beraat kararının “ sanıklara yüklenen eylem tek başına suç teşkil etmemekte ancak bir terör örgütüne yardım şeklinde yapıldığı taktirde suç teşkil etmektedir. Sanıkların suçlandıkları tarih itibari ile iddia edilen Ergenekon Terör Örgütünün varlığına ilişkin henüz bir mahkeme kararı bulunmadığından suçun unsurları itibari ile oluşmadığından” verilmesi gerektiğini belirtti.
İDDİANAME
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Haberal ın İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Enstitüsü nde tedavi görmeye başlamasından bir süre sonra taburcu edilmesine yönelik heyet raporu düzenlendiği, ancak bu raporun işleme konulmadığı gibi yargılamanın devam ettiği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ne de gönderilmediği kaydedilmişti.
İddianamede, şüpheliler Prof. Dr. Zerrin Yiğit, Prof. Dr. Cengiz Çeliker, Prof. Dr. Erhan Kansız, Prof. Dr. Hatice Sezer Karcıer, Prof. Dr. Nazmi Gültekin, Erkan Özhun, Songul Arı ve Muhammet Hüsrev in silahlı terör örgütüne yardım ve yataklık etmek suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istenmişti.
Yargılanma aşamasında mütaalasını açıklayan savcı ise suç unsurları oluşmadığından sanıkların beraatine karar verilmesi gerektiğini belirtmişti.EN ÇOK OKUNANLAR

Adana'da trafik kazası: 1 yaralı

1 Adana'da trafik kazası: 1 yaralı

Kırklareli'nde zincirleme kaza: 2'si ağır 3 yaralı

2 Kırklareli'nde zincirleme kaza: 2'si ağır 3 yaralı

Hakkari'de 3 ayrı trafik kazası: 4 yaralı

3 Hakkari'de 3 ayrı trafik kazası: 4 yaralı

Bodrum'da Makilik alanda korkutan yangın

4 Bodrum'da Makilik alanda korkutan yangın

Ağabeyine sinirlenince evlerini ateşe verdi

5 Ağabeyine sinirlenince evlerini ateşe verdi

Pendik'te trafik kazası: 2 ölü 1 yaralı

6 Pendik'te trafik kazası: 2 ölü 1 yaralı

Köpeğe çarpan otomobil takla atarak şarampole devrildi: 1 ağır yaralı

7 Köpeğe çarpan otomobil takla atarak şarampole devrildi: 1 ağır yaralı

TEM Otoyolunda trafik kazası: 4 yaralı

8 TEM Otoyolunda trafik kazası: 4 yaralı

Yoldan çıkan otomobil takla atarak ağaçlara takıldı

9 Yoldan çıkan otomobil takla atarak ağaçlara takıldı

Fethiye'de trafik kazası: 2 yaralı

10 Fethiye'de trafik kazası: 2 yaralı