Haberal’la ilgili davada flaş karar

Ergenekon davasında, CHP Milletvekili Mehmet Haberal’ın hastaneden taburcu olabileceğine ilişkin raporu mahkemeden gizledikleri iddia edilen 5’i doktor 8 sanığın beraatine karar verildi.

Haberal’la ilgili davada flaş karar

Ergenekon davasında, CHP Milletvekili Mehmet Haberal’ın hastaneden taburcu olabileceğine ilişkin raporu mahkemeden gizledikleri iddia edilen 5’i doktor 8 sanığın beraatine karar verildi.
Haberal’ın sağlık raporunun mahkemeden gizlendiği iddialarına ilişkin 5’i profesör doktor olmak üzere 8 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.
İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada Prof. Dr. Zerrin Yiğit, Prof. Dr. Cengiz Çeliker, Prof. Dr. Erhan Kansız, Prof. Dr. Nazmi Gültekin ve Muhammet Hüsrev hazır bulundu.
Duruşmada son sözleri sorulan sanıklar beraatlerine karar verilmesini talep etti. Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme tüm sanıkların ayrı ayrı beraatine karar verdi.
“OY BİRLİĞİ İLE BERAAT, GEREKÇEDE MUHALEFET”
Oy birliği ile verilen beraat kararına mahkeme başkanı ile üye hakimler farklı gerekçeler sundu.
Üye hakimler sanıkların suç açısından kast veya taksirleri bulunmadığı sonucuna varıldığından ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesi gerektiğini belirtirken Mahkeme Başkanı Metin Tamirci ise beraat kararının “ sanıklara yüklenen eylem tek başına suç teşkil etmemekte ancak bir terör örgütüne yardım şeklinde yapıldığı taktirde suç teşkil etmektedir. Sanıkların suçlandıkları tarih itibari ile iddia edilen Ergenekon Terör Örgütünün varlığına ilişkin henüz bir mahkeme kararı bulunmadığından suçun unsurları itibari ile oluşmadığından” verilmesi gerektiğini belirtti.
İDDİANAME
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Haberal ın İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Enstitüsü nde tedavi görmeye başlamasından bir süre sonra taburcu edilmesine yönelik heyet raporu düzenlendiği, ancak bu raporun işleme konulmadığı gibi yargılamanın devam ettiği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ne de gönderilmediği kaydedilmişti.
İddianamede, şüpheliler Prof. Dr. Zerrin Yiğit, Prof. Dr. Cengiz Çeliker, Prof. Dr. Erhan Kansız, Prof. Dr. Hatice Sezer Karcıer, Prof. Dr. Nazmi Gültekin, Erkan Özhun, Songul Arı ve Muhammet Hüsrev in silahlı terör örgütüne yardım ve yataklık etmek suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istenmişti.
Yargılanma aşamasında mütaalasını açıklayan savcı ise suç unsurları oluşmadığından sanıkların beraatine karar verilmesi gerektiğini belirtmişti.EN ÇOK OKUNANLAR

Nişanlısı ayrılınca tüfekle ateş açtı

1 Nişanlısı ayrılınca tüfekle ateş açtı

Bosnalı aileye film gibi gasp şoku

2 Bosnalı aileye film gibi gasp şoku

Alüminyum fabrikasında yangın:2 yaralı

3 Alüminyum fabrikasında yangın:2 yaralı

İstanbul'da korkutan yangında can pazarı

4 İstanbul'da korkutan yangında can pazarı