Erdoğan ın damadı Berat Albayrak hangi ilden aday?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın damadı Berat Albayrak , İstanbul 1. Bölge den 6. sırada aday olarak gösterildi.

Erdoğan ın damadı Berat Albayrak hangi ilden aday?

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan üst kurul, 7 Haziran genel seçimleri için milletvekili aday listelerini belirledi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Ankara 1. bölgeden aday gösterildi. Ermeni asıllı Gazeteci-Yazar Markar Esayan, İstanbul 2. bölgeden aday gösterildi. 
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan üst kurul, çalışmalarını tamamladı. 7 Haziran genel seçimleri için milletvekili aday listelerini belirleyen üst kurul, bugün de çalışmalarını Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında son kez sürdürdü. Milletvekili aday listelerine son rötuşlarını veren kurul, listeleri Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı na sundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, milletvekili aday listesinde seçim bölgesi olan Konya dan 1. sırada yerini aldı.
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal Kahramanmaraş tan, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı Amasya dan, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise Adıyaman dan aday gösterildi. Kayseri Milletvekili ve Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 3 dönem kuralı dolayısıyla listede yer almadı.
AKDOĞAN, ANKARA BİRİNCİ BÖLGEDEN ADAY GÖSTERİLDİ
İstanbul 1’inci bölgeden adaylık başvurusu yapan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu Trabzon dan aday gösterildi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Ankara 1’inci Bölge den aday gösterildi.
Yasin Aktay Siirt ten, Mehmet Muş İstanbul 3. Bölge, Öznur Çalık Malatya dan aday gösterildi. Eski İzmir Milletvekili ve AK Parti Sosyal İşler Başkanı Nükhet Hotar, İzmir 1. Bölge den 2. sırada aday gösterildi.
KALKINMA BAKANI YILMAZ DİYARBAKIR DAN ADAY
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ın Bingöl den aday gösterileceği yönünde tahminler varken Diyarbakır dan aday gösterilmesi de dikkat çeken bir ayrıntı oldu. Eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ise Antalya dan listeye girdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam Sakarya, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Sivas, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Bursa, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Denizli, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala Erzurum, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Kocaeli, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce İstanbul dan aday listesinde yer aldı.
İzmir e eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ın yerine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu kaydırıldı. AB Bakanı Volkan Bozkır İstanbul 2. Bölge den listede yer aldı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise Ordu dan aday gösterildi.
BAŞBAKAN DANIŞMANLARI İSTANBUL, ANKARA, MALATYA DAN ADAY GÖSTERİLDİ
Üst komisyon, Başbakan danışmanlarından Ali Sarıkaya yı İstanbul, Ertan Aydın ı Ankara, Taha Özhan ı Malatya, Vedat Bilgin ise Ankara dan aday gösterdi.
Erdoğan ın ekibinden Aydın Ünal listelerde yer alırken, Cumhurbaşkanı eski Başdanışmanı Mustafa İsen ise Sakarya dan milletvekili adayı olarak gösterildi. Bir diğer dikkat çeken isim ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın damadı Berat Albayrak oldu. Berat Albayrak, İstanbul 1. Bölge den 6. sırada aday olarak gösterildi. Cumhurbaşkanı danışmanı ve metin yazarı Aydın Ünal da Ankara dan aday gösterilerek listede yerini aldı.
Listelerde yer alması beklenen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek in oğlu Osman Gökçek, AK Parti nin milletvekili adayı olarak gösterilmedi.
Yenişafak Yazarı Ermeni asıllı Markar Esayan, İstanbul 2. Bölge den aday gösterildi.
Başbakan Davutoğlu nun doktoru Prof. Celil Göçer Tokat tan aday gösterildi.
Adalet Bakanı Başdanışmanı Adnan Boynukara da milletvekilliği adaylığı için istifa etmişti. Boynukara, Adıyaman dan 2. sırada aday olarak gösterildi.
Gazeteci Nuri Elibol, Ankara 2. Bölge den 10. sırada aday olarak gösterildi. Gazeteci-Yazar Hüseyin Yayman İstanbul 1. Bölge den 14. sırada listelerde yerini aldı.
Eski Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan da milletvekilliği adaylığı için istifa etmişti. İlhan ın ismi listelerde yer almadı. Kredi ve Yurtlar Kurumu eski Genel Müdürü Hasan Albayrak, Ankara 1. bölgeden 10. sırada aday olarak gösterildi. CHP de MYK üyeliği de yapan Savcı Sayan, İzmir ikinci bölgeden milletvekili adayı olarak listede yerini aldı. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Konya dan 9. sırada aday olarak gösterildi.
99 KADIN ADAY LİSTEDE
550 adayın 451 i erkek, 99 u kadın oldu. 70 milletvekili 3. dönemi olduğu için başvuru yapmadı. 9 isim de kendisi başvuru yapmadı. Meclis te olup başvuru yapanlardan 132 si aday gösterildi. Lisansüstü 186, lisans 319, lise 43, ilkokul mezunu iki kişi aday olarak listelerde yer aldı.
7 Haziran seçimlerinde adaylık başvurusu yapmayan AK Partili 9 milletvekili bulunuyor. Bunlar arasında, haklarında soruşturma komisyonu kurulan üç eski bakan olan Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar var. Diğer 6 vekil ise, Nursuna Memecan (Sivas), Gürsoy Erol (İstanbul), Ömer Dinçer (İstanbul), Mehmet Kerim Yıldız (Ağrı), Azize Sibel Gönül (Kocaeli), Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu (Kahramanmaraş).
3 DÖNEM KURALINA TAKILAN İSİMLER LİSTEDE YOK
AK Parti de 3 dönem kuralına takılan 70 e yakın isim var. Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Ali Babacan, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Faruk Çelik, Mehdi Eker, Egemen Bağış, Hayati Yazıcı, Taner Yıldız, Nihat Ergün, Binali Yıldırım, Fatma Şahin, Mehmet Ali Şahin, Nimet Baş, Vecdi Gönül, Faruk Nafiz Özak, Hüseyin Çelik, Ömer Çelik, Nurettin Canikli bu isimlerden bazıları.
LİSTELER, 24 NİSAN DA RESMİ GAZETE DE YAYIMLANACAK
Listeler, 23 Nisan da listelerin kesinleşecek ve 24 Nisan da Resmi Gazete de yayımlanacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 27 Nisan da sahaya inerek seçim kampanyasını başlatacak. Davutoğlu, seçimler için ilk mitingini ise son muhtıra ile aynı tarihte olan 27 Nisan da yapacak. Bundan önceki seçimlerde oyunu Konya dan kullanan Başbakan Davutoğlu, 7 Haziran genel seçimlerinde de oyunu Konya da kullanacak.
HER SEÇİM BÖLGESİNİN ÇIKARACAĞI MİLLETVEKİLİ ADAY SAYISI
Yüksek Seçim Kurulu, her seçim bölgesinin çıkaracağı milletvekili sayısını şöyle belirlemişti:
Adana 14, Adıyaman 5, Afyonkarahisar 5, Ağrı 4, Amasya 3, Ankara 32, Antalya 14, Artvin 2, Aydın 7, Balıkesir 8, Bilecik 2, Bingöl 3, Bitlis 3, Bolu 3, Burdur 3, Bursa 18, Çanakkale 4, Çankırı 2, Çorum 4, Denizli 7, Diyarbakır 11, Edirne 3, Elazığ 4, Erzincan 2, Erzurum 6, Eskişehir 6, Gaziantep 12, Giresun 4, Gümüşhane 2, Hakkari 3, Hatay 10, Isparta 4, Mersin 11, İstanbul 88, İzmir 26, Kars 3, Kastamonu 3, Kayseri 9, Kırklareli 3, Kırşehir 2, Kocaeli 11, Konya 14, Kütahya 4, Malatya 6, Manisa 9, Kahramanmaraş 8, Mardin 6, Muğla 6, Muş 3, Nevşehir 3, Niğde 3, Ordu 5, Rize 3, Sakarya 7, Samsun 9, Siirt 3, Sinop 2, Sivas 5, Tekirdağ 6, Tokat 5, Trabzon 6, Tunceli 2, Şanlıurfa 12, Uşak 3, Van 8, Yozgat 4, Zonguldak 5, Aksaray 3, Bayburt 2, Karaman 2, Kırıkkale 3, Batman 4, Şırnak 4, Bartın 2, Ardahan 2, Iğdır 2, Yalova 2, Karabük 2, Kilis 2, Osmaniye 4, Düzce 3.  EN ÇOK OKUNANLAR

Alzheimer hastası yaşlı kadın su kuyusunda bulundu

1 Alzheimer hastası yaşlı kadın su kuyusunda bulundu

Park halindeki otomobil alev alev yandı

2 Park halindeki otomobil alev alev yandı

Orman İtfaiyesi yangının büyümesine izin vermedi

3 Orman İtfaiyesi yangının büyümesine izin vermedi

Ümit Özat: 'En büyük arzumuz finalde olabilmek'

4 Ümit Özat: 'En büyük arzumuz finalde olabilmek'

Emniyet'ten Temel Trafik Kaza ve İnceleme Eğitimi Çalıştayı

5 Emniyet'ten Temel Trafik Kaza ve İnceleme Eğitimi Çalıştayı

İlhan Palut: 'Yakaladığımız pozisyonları değerlendiremedik'

6 İlhan Palut: 'Yakaladığımız pozisyonları değerlendiremedik'

Midyat'ta trafik kazası: 1 ölü, 6 yaralı

7 Midyat'ta trafik kazası: 1 ölü, 6 yaralı

Başkent'te traktör şarampole uçtu: 1 ölü

8 Başkent'te traktör şarampole uçtu: 1 ölü

Siirt'te park halindeki araç yandı

9 Siirt'te park halindeki araç yandı