ATALAY DAN İLK AÇIKLAMA

Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dan adaylar belirlenirken görüş alınıp alınmadığının sorulması üzerine, Sayın Cumhurbaşkanımız bizim kurucu liderimizdir. Bu hareketteki yerini hepimiz biliyoruz.

ATALAY DAN İLK AÇIKLAMA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, başkanlık sistemine ilişkin, Seçim beyannamemizde bütün bu demokratik şartları sağlayan başkanlık sistemi partimizin tezi olacak, biz bunu yıllardır savunuyoruz biliyorsunuz. Beyannamede de bu şekilde yer alacak, bunun üzerinde de çalışıldı dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, gazetecilerin sorularını cevapladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek in oğlu Osman Gökçek in aday gösterilmemesine ilişkin soru üzerine Atalay, Bunun sebebi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Melih Gökçek arasında yaşanan tartışma değil. Öyle bir şey yok. Bülent Bey in bir şey söylediğine dair basında bir haber de vardı. Ben kendisiyle de görüştüm. Zaten kendisi de sosyal medya ortamında yalanladı. Bülent Bey in bu konuda söylenmiş bir sözü yoktur dedi.
Atalay, Osman Gökçek in aday gösterilmemesinin kişisel olmadığını belirterek, akraba ilişkisinden dolayı aday olmayan çok örneğin olduğunu ifade etti.
Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dan adaylar belirlenirken görüş alınıp alınmadığının sorulması üzerine Atalay, Biraz önce söyledim. Bu aday tespiti çalışması nasıl oldu, hangi ilkelerle gerçekleşti, bunları anlattım. Bunlar aslında bizim partimiz kurulalı beri edindiğimiz birikimdir. Bu birikimle biz hemen hemen geçen seçimlerde uyguladığımız yöntemleri uyguladık, sadece STK sandığını ilk defa koyduk. Üst Kurulumuz bu çalışmaları yürütmüştür ama tabii, Sayın Cumhurbaşkanımız bizim kurucu liderimizdir. Bu hareketteki yerini hepimiz biliyoruz. Onu söylememe gerek yok ifadelerini kullandı.
Seçim beyannamesine ilişkin bir soru üzerine Atalay, yeni anayasa içinde diğer konuların da gündeme geleceğini ifade etti.
Atalay, başkanlık sistemine ilişkin bir soruya, Dünyada parlamenter sistemin de başkanlık sisteminin de tam demokrasiyi işleten örnekleri var. Bunlar bu süreçte tartışılacak. Ama bizim kendi seçim beyannamemizde bütün bu demokratik şartları sağlayan başkanlık sistemi partimizin tezi olacak, biz bunu yıllardır savunuyoruz biliyorsunuz. Beyannamede de bu şekilde yer alacak, bunun üzerinde de çalışıldı. Başbakanımız kendisi de çalıştı, Cumhurbaşkanımızla da bunu değerlendirmiş oldular. O şekilde de beyannamemizde inşallah yer alacak cevabını verdi.
AK Parti milletvekili aday listelerindeki isimlerin belirlenirken tartışmalar yaşandığı yönünde bir ifade kullanmasının hatırlatılması üzerine Atalay, tartışmadan kastının ne olduğunun sorulması üzerine, Tartışma deyince şöyle anlaşılmasın. Herkesin düşüncesini açıkça söylediği, itirazların olduğu, cevapların olduğu, bizim genelde platformlarımız öyledir, bizim Bakanlar Kurulumuzda da MYK mızda da daima çok demokratik bir ortamda her şey konuşulur. Özel bir örneklemeye gerek yok. Kendi aramızda rahat değerlendirmeler olarak onu ifade etmek istedim. Bütün görüşlerin ortaya çıkması açısından dedi.
Öte yandan, AK Parti nin milletvekili aday listesinde 110 avukat, 29 doktor, 12 ekonomist, 61 mühendis, 36 akademisyen, 66 özel sektör temsilcisi, 17 kamu yöneticisi, 15 mali müşavir, 203 diğer meslek grubunun bulunduğu öğrenildi.  EN ÇOK OKUNANLAR

Bursa'da tombala operasyonu

1 Bursa'da tombala operasyonu

Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

2 Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

3 İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

4 Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

Düzce'de villa alev alev yandı

5 Düzce'de villa alev alev yandı

Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

6 Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

7 Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

8 Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu

9 Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu

Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

10 Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye