Çoğunlukla Saray ağırlıklı olduğu net bir şekilde çıkıyor

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, üniversitelerin lojistik bölümü mezunlarıyla TBMM de basın toplantısı düzenledi. AK Parti milletvekili aday listelerini değerlendiren Tekin, Bizim gördüğümüz, kulislerde de konuşulan elbette Saray ağırlıklı.

 Çoğunlukla Saray ağırlıklı olduğu net bir şekilde çıkıyor

Sayın Başbakan ın dört ya da beş küçük ilde ağırlığı var. Çoğunlukla Saray ağırlıklı olduğu net bir şekilde çıkıyor. Saray ın da şöyle bir sıkıntısı oluşmuş, sadece Saray değil, biraz da galiba devletin kurumlarının da katkısı olmuş dedi. KPSS nin bir kepaze sisteme dönüştüğünü ifade eden, gençlerin ise işsizlikle boğuştuğunu kaydeden Tekin, Türkiye nin dört bir yanında iş bekleyenlerin umudunun CHP olduğunu söyledi.

Basın toplantısına katılan lojistik bölümü mezunları da söz alarak eğitim aldıkları alanın önemine işaret edip, alanlarındaki istihdam olanaklarının kendileri için değil, başka alan mezunları için kullanılmasını eleştirdiler. Mezun sayılarının artmasına karşın kamuya yapılan atamaların azaldığını savunan gençler, bu sorunun giderilmesini talep ettiler.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tekin, listeye giremeyen bazı CHP milletvekillerinin tepkilerine ilişkin soru üzerine, şunları kaydetti: Son derece doğaldır. Ama siyasette vazgeçilmez kural CHP liliktir. Vekillik vazgeçilmez bir iş değildir. CHP yüzde 85 ini ön seçimle yaptı. Doğal olarak birçok arkadaşlarımızı, parlamentoda faydası olabileceğine inandığımız arkadaşlarımızı taşıma imkanı olmadı. Sayı sınırlı olunca maalesef bu sorunlar yaşandı. Ama bütün bunlara rağmen CHP nin listesinde istifa eden kimse yok, YSK ya verdiğimiz. Biraz önce öğrendim, iktidar partisinde çok sayıda geri çekilmelerin olduğu da söyleniyor.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ve MHP nin çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu nun MHP listesinden milletvekili adayı olmasına ilişkin de Tekin, Hayırlı olsun derim. Çok değerli bir isimdir, parlamentoda çok faydalı olabileceğine inanıyorum değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti listelerinde akrabalık ilişkisi olanların aday gösterilmemesi prensibinin hatırlatılması üzerine Tekin, Hiç öyle bir prensip yok. Böyle bir prensip olmuş olsa tamamı için geçerli olurdu. Osman Gökçek için geçerli olup damatlar için geçerli değilse, benim bildiğim damatlar da birinci derece akrabadır. AKP ye damat olmak büyük bir şanstır. Görüyorum ki çocuklar o şanslarını kullanıyorlar. Sadece ticaret ve ekonomide değil, siyasette de bu şanslarını kullanıyorlar diye konuştu.

Bir soru üzerine AK Parti milletvekili aday listelerini de değerlendiren Tekin, Bizim gördüğümüz, kulislerde de konuşulan elbette Saray ağırlıklı. Sayın Başbakan ın dört ya da beş küçük ilde ağırlığı var. Çoğunlukla Saray ağırlıklı olduğu net bir şekilde çıkıyor. Saray ın da şöyle bir sıkıntısı oluşmuş, sadece Saray değil, biraz da galiba devletin kurumlarının da katkısı olmuş dedi.
Tekin, MİT i mi kast ediyorsunuz? denilmesi üzerine Bilmiyorum. Onu da siz bulun. Devletin kurumlarının bir siyasi partinin milletvekillerinin güvenliğini araştırmak için kullanmak çok vahim bir olaydır. Partilerin bu hastalıklardan vazgeçmesi gerekiyor karşılığını verdi.

Gürsel Tekin, CHP iktidarında ön seçimi milletvekili aday listelerinin belirlenmesinde yasal zorunluluk haline getireceklerini de söyledi.
Listelere ilişkin bir başka soruyu yanıtlarken de Tekin, şunları kaydetti: Tartışmasız, Türkiye nin sorunlarını kucaklayabilecek, aynı zamanda ciddi bir bakanlar kurulu çıkarabilecek bir liste oldu. Her alanda uzmanlarımızla bir liste oluştu. Aynı zamanda genç, dinamik bir kadro. Bunun çoğunluğu ön seçimle geldiği için, dört siyasi partinin listelerini analiz edin derseniz, ben bir numaraya CHP yi oturturum. Bunu tarafsız olarak söylüyorum.

Tekin, Kendinizi bakanlar kurulunda nereye oturtursunuz? sorusuna da Benim aklımda bir bakanlık var. Genel Başkanımız nasıl takdir eder bilmiyorum ama. Fakir fukaranın, gurebanın hakkını yiyenlerden hesap sormak istiyorum. O bakanlığın da ne olduğunu siz biliyorsunuz ifadesini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Başkan Mustafa Demir'i kim yanılttı?

1 Başkan Mustafa Demir'i kim yanılttı?

Perfonmans yükleniyor

2 Perfonmans yükleniyor

Samsunspor'da yeni formalar tanıtılacak

3 Samsunspor'da yeni formalar tanıtılacak

Samsun'un ilçesinde ekmeğe zam!

4 Samsun'un ilçesinde ekmeğe zam!

50 binde bir görülüyor! Samsun'da yaşayan Serenay Selçik sağlığına kavuştu

5 50 binde bir görülüyor! Samsun'da yaşayan Serenay Selçik sağlığına kavuştu

Ecrin Kurnaz olayında kan donduran iddialar

6 Ecrin Kurnaz olayında kan donduran iddialar

Samsun Çatalçam sahili S.O.S veriyor

7 Samsun Çatalçam sahili S.O.S veriyor

Samsun Valiliğinden o haberler için açıklama

8 Samsun Valiliğinden o haberler için açıklama

Samsunlular dikkat! Koparmanın cezası 40 bin TL

9 Samsunlular dikkat! Koparmanın cezası 40 bin TL

Samsun'da SASKİ önünde zam protestosu

10 Samsun'da SASKİ önünde zam protestosu