Kara para aklama ve terörün finansmanıyla...

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye nin içinde bulunduğu bölgedeki El Kaide, El-Nusra, IŞİD gibi örgütler nedeniyle kara para aklama ve terörün finansmanı suçlarıyla etkin mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

 Kara para aklama ve terörün finansmanıyla...

Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından düzenlenen MASAK-TBB Çalıştayı nda açılış konuşması yapan Şimşek, kara para aklama ve terörün finansmanı konusunda çok ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı ve ekledi:

Bölgemizde, El Kaide, El-Nusra, DEAŞ (IŞİD) gibi çok büyük tehditler oluşturan örgütler faal. O nedenle ülkemizde bu standartların iyi şekilde uygulanması, aklama ve terörün finansmanı konusunda çok ciddi çalışmamız gerekiyor. Bölgemizde El-Kaide, El-Nusra, DEAŞ gibi hakikaten küresel ekonomi açısından, küresel barış açısından, bölgenin istikrarı, ülkemizin geleceği açısından çok büyük tehditler oluşturun örgütler faal. Ve o nedenle ülkemizde standartların iyi bir şekilde vurgulanması yani aklama suçu ve terörün finansmanı suçlarıyla çok etkin bir şekilde mücadele etmemiz lazım.

Bu konuda gereğini yapacağız

Şimşek, Türkiye’nin şu anda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını çok hızlı ve etkin bir şekilde uyguladığını ifade ederek, Hatta onunda ötesine geçtik ikili bazı talepleri de çok hızlı bir şekilde değerlendiriyoruz ve uygulamaya koyuyoruz. Niye? Çünkü Türkiye terörden çok çekti ve Türkiye’nin bu alanda en ufak bir zaafiyet içerisinde olması düşünülemez. O nedenle de bu konuda gereğini yapacağız dedi.

Bankalarımızın itibarını çok önemsiyoruz

Şimşek Basel Komitesi çerçevesinden yapılan çalışmalarda itibar riskinin önemine dikkat çekerek, Bu alan ihmale gelmez. En ufak bir olay belki çok daha büyük karmaşık bir takım terörün finansmanı veya aklama faaliyetinin parçası olabiliyor. Tabi ki biz bankalarımızın itibarını çok önemsiyoruz. Aslında bu karlılığınızı doğrudan etkileyecek bir alandır dedi.

Bizim sizi korumamız lazım

Dünyada, özellikle Amerika başta olmak üzere bazı bankalar yönelik çok ciddi yaptırımların olduğunu ifade eden Bakan Şimşek, Bizim sizi korumamız lazım. Sizin sizi korumanız lazım dedi ve şöyle konuştu:

Bunun için de birlikte çalışmamız lazım. Diğer bir önemli risk yasal uyum riskidir. Biz bu konuda yasal düzenlemeleri yaptık. Eksiklikleri giderdik. Yani biz uluslararası sistemin bir parçasıyız. Muhabirlik ilişkisi kurmak zorundasınız. Kuramazsanız faaliyet gösteremezsiniz. Uluslararası kaynaklara ulaşmanız gerekir. Sistemin büyümesi, sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam etmesi. Uluslararası normlara, standartlara uymadan bunları biz sağlayamayız. O nedenle bu konuda hepimizin çaba göstermesi lazım.

Reformlarda zamanlama ve sıralamayı iyi yapmak gerekiyor

Bankacılık sektörünün sağlığını önemsediklerini ve sektör üzerindeki yüklerin farkında olduklarını belirten Şimşek, Ama bütün bunların hepsi zaman meselesidir, mali alan meselesidir dedi ve ekledi:

Dolayısıyla bütün reformlarda olduğu gibi zamanlama ve sıralama çok önemlidir. Bunları doğru yaparsanız o zaman arzuladığını sonuçları elde edersiniz. Doğru yapmazsanız maalesef bazen o reformlar sakat doğabiliyor ya da sonunu getiremiyorsunuz. Bu her ne kadar iyi niyetle yola çıksanız dahi bu reformlarda zamanlamayı ve sıralamayı iyi yapmak gerekiyor. Onun için burada ortak hareket kültüründen kastım MASAK burada size rehberlik yapsın çünkü uluslararası paydaşlarla yakın çalışıyor, bu konuda bir birikim var. Bu konuda ne gerekiyorsa birlikte çalışalım.

Bireysel emeklilik forlarına 2.4 milyar lira harcayacağız

Şimşek konuşmasında bireysel emeklilik fonlarına yapılan harcamaya da değinerek, Bireysel emeklilik fonları gelişsin diye bu sene sadece bütçeden yapacağımız harcama 2.4 milyar lira. Az para değil çok ciddi bir para. Geçmişte bir çok bakanlığın bütçesinden fazla olan bir para. Biz bunlara devam edeceğiz çünkü bu gerekiyor diye ekledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'dan İstanbul'da 2. zirve

1 Samsunspor'dan İstanbul'da 2. zirve

Samsun Şehir Hastanesi projesi durduruldu

2 Samsun Şehir Hastanesi projesi durduruldu

Samsunspor'da İsmet Taşdemir'le devam

3 Samsunspor'da İsmet Taşdemir'le devam

Yüksel Yıldırım'dan tebrik!

4 Yüksel Yıldırım'dan tebrik!

Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

5 Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

Samsun'da sır intihar! İtfaiye şoförü canına kıydı

6 Samsun'da sır intihar! İtfaiye şoförü canına kıydı

Samsun'da belediye işçilerine rekor zam

7 Samsun'da belediye işçilerine rekor zam

'Cenaze evinde düğün olmaz'

8 'Cenaze evinde düğün olmaz'

Samsun'da alkollü vatandaş mahalleyi birbirine kattı

9 Samsun'da alkollü vatandaş mahalleyi birbirine kattı

Canlı yayında minik Ecrin'le ilgili kan donduran iddialar!

10 Canlı yayında minik Ecrin'le ilgili kan donduran iddialar!