Çakır: “Parkomatlar İlçelerde De Uygulanmalı”

Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkanvekili Turan Çakır, parkomat uygulamasının ilçelerde de yapılması gerektiğini söyledi.

Çakır: “Parkomatlar İlçelerde De Uygulanmalı”

Samsun Büyükşehir Belediye Komisyon toplantısı 2015 yılı Nisan ayı 8. Birleşiminin 1. Oturumu Meclis 1. Başkanvekili Turan Çakır başkanlığında belediye hizmet binasında gerçekleşti.

Gündem maddelerinden biri olan, Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Anakent İş Merkezi içerisinde bulunan 2. kattaki 41 nolu büroda 2 yıl bedelsiz kalan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Samsun Şubesi’nin tahsis süresinin dolması nedeniyle Büyükşehir Belediye Komisyonu ilgili yerin derneğe 2 yıl daha bedelsiz olarak tahsis edilmesini oybirliği ile kabul etti.

ÇAKIR: “PARKOMAT İLÇELERDE DE UYGULANMALI”

Komisyonun diğer gündem maddelerinden biri olan Samsun 1. İdare Mahkemesi’nde parkomat yönetmeliğinin iptal kararını karşılayacak yeni bir yönetmelik hazırlanıncaya kadar, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. maddesi gereğince mahkeme kararının gereğinin yerine getirilmesi amacıyla mevcut yönetmeliğin iptali görüşüldü. Oylama öncesi söz alan ve parkomat olmadan önce caddelerin oto galeriye döndüğünün altını çizen Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkanvekili Turan Çakır, “Parkomat uygulamalarından vatandaşlar memnun olduğunu düşünüyorum. Bizim uygulamada ufak tefek hatalarımız olabilir. Ama bunun artarak şehrin diğer noktalarına da bunu taşıyarak, ilçelerin çok hareketli akslarına taşıyarak bence bu uygulamayı genişletmemiz gerekir. Cadde ve sokaklarımız oto galeri olmuştu. İstiklal Caddesi’nde arabanın üzerine ‘şu oto galeri satılıktır’ yazıyorlardı. Galericiler arabaları şehrin en hareketli yerlerine bırakıyorlardı, üzerlerine de telefon ve isimlerini yazıyorlardı, 2-3 gün araba orada duruyordu. Bence caddeleri otoparklardan dolayı sıkışık olan ilçelerimizin de bununla ilgili talepte bulunması gerekir” dedi.

ALBAYRAK: “UKOME KARARI OLDUĞUNDA YOL ÜSTÜ OTOPARKLAR YAPILABİLİR”

Mahkeme kararı ile ilgili açıklamada bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, “Mahkeme burada iptal kararını verirken ‘yönetmeliğin iptali’ dedi. Fakat buradaki ana konu yönetmeliğin iptali değil. Buradaki ana konuda ‘siz burada parkomat uygulaması yaparken, her bulduğunuz yerde yapamazsınız’ diyor. Mesela ‘bir imar planında bir yer yol olarak ayrılmışsa bunu siz ücretli otopark olarak tanımlayamazsınız. Sizin bu konuda imar planı ile ilgili bir kararınız varsa o zaman uygulayabilirsiniz’ diyor. Biz de arkadaşlarla bir araştırma yaptığımızda sadece biz bu kadar tedbirli davranarak bir yönetmelik çıkarmışız. Asıl burada önemli olan konu UKOME’nin konusudur. O nedenle imar planı ile ilgili konu ilerleyen maddelerimizde var. Nazım imar planında plan notu ekleyeceğiz. Plan notuna da geçerli olan hüküm şudur ki, UKOME kararı olduğu takdirde yol ve caddelerde yol üstü otoparkları plan değişikliğine gerek olmadan yapılabilir. Bu konularda diğer belediyelere de dava açılmış, bu gereklilikler yerine getirildiği için bu davalar da belediyenin lehine sonuçlanmıştır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ilgili gündem maddesi komisyonda oy birliği ile kabul edildi.

Çakır:EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

1 Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

2 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

Samsun'da acı ölüm!

3 Samsun'da acı ölüm!

Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

4 Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

Samsunspor için karar günü

5 Samsunspor için karar günü

Polis aracı dereye uçtu: 1 şehit, 1 kayıp

6 Polis aracı dereye uçtu: 1 şehit, 1 kayıp

Şirinler daha güçlü geliyor

7 Şirinler daha güçlü geliyor

Motorine büyük zam geliyor

8 Motorine büyük zam geliyor

Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

9 Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

Tüm maçlar pazar günü

10 Tüm maçlar pazar günü