Çakır, Davutoğlu ndan yatırım alanı istedi

Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası nda Başbakan Davutoğlu ndan büyük ölçekli yatırım alanları oluşturulmasını istedi

Çakır, Davutoğlu ndan yatırım alanı istedi

Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu nun da katıldığı 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası nda Samsun un sorunlarını ve beklentilerini anlattı. Çakır, Samsun da büyük ölçekli yatırım alanları oluşturulmasını istedi.

TERSANE ALANI OSB YE KATILSIN
Samsun un şuradaki seçilmiş sözcüsü olarak ilin sorunlarını ve çözüm önerilerini aktarmak için Başbakan Davutoğlu ve bakanlara hitaben konuşan Çakır, Samsun’un en önemli sorunu, 2023 Ekonomik Hedeflerine ulaşmamızı sağlayacak, yerel sanayicinin başka yerlerde yatırım yapmasını önleyecek ve sanayiciyi ilimize çekecek büyük ölçekli yatırım alanlarının bulunmamasıdır.  Bu konu ile ilgili olarak kısa vadeli çözüm önerimiz; 100 hektar alana sahip olan Samsun Tekkeköy tersane alanının atıl durumdan çıkarılarak Organize Sanayi Bölgesi olarak müteşebbisin hizmetine açılmasıdır. Tersane alanına ek olarak, Gelemen Tarım İşletmesi’nin, Tersane Alanının güney sınırından itibaren 200 hektarının OSB ye devredilmesidir. Böylece 300 hektarlık bir alan oluşturulacaktır dedi.

İÇ BÖLGELER ÇÖZÜM DEĞİL
Samsun un yatırım alanlarına yönelik orta ve uzun vadeli çözüm önerisini de aktaran Çakır, şunları söyledi: Orta ve uzun vadeli çözüm önerimiz; Samsun-Çarşamba Havaalanı, Çarşamba İlçesi arasındaki sulak alan ve tampon bölgenin yeniden değerlendirilerek, Organize Sanayi Bölgesi olarak planlanmasıdır. Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi nin doluluk oranı yüzde yüzdür. İl genelindeki doluluk oranından bahisle yatırımcının liman ve havalananından uzak iç bölgelere yönlendirilmesi gibi bir durum gerçekçi olamamaktadır.

HIZLI TREN 2023 E TAMAMLANMALI
Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, açıklamalarını şöyle sürdürdü: Samsun - Ankara hızlı tren projesinin başlangıç tarihi 2023 yılına ötelenmiştir. Talebimiz, bu projenin Cumhuriyetimizin 100. yılından önce tamamlanmasıdır. Samsun-Ankara Devlet Demiryolu ise Amasya, Sivas, Kayseri üzerinden Ankara’ya ulaşan oldukça verimsiz ve eski bir hattır. Bu hattın Samsun-Amasya-Çorum-Kırıkkale-Ankara şeklinde gerçekleştirilmesi sonucu 900 kilometrelik hat 400 kilometreye düşecektir. Samsun’un tarımsal potansiyeli harekete geçirilmelidir. Çarşamba ve Bafra Ovaları sulama, drenaj ve diğer alt yapı yatırımları ve bu iki ovadaki arazi toplulaştırma çalışmalarının bir an önce tamamlanması gerekmektedir. Samsun’un doğal ve kültürel varlıklarının evrensel olarak tescillenmesi turizme büyük katkı sağlayacaktır. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Vezirköprü Şahinkaya kanyonu ve 114 adet ahşap camimizin Unesco Dünya Mirası Listesine alınması çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından başlatılmalıdır. Samsun-Krasnodar direk uçak seferleri başlatılmalıdır.” 

Başbakan Davutoğlu da, Çakır ın dile getirdiği Samsun un sorunlarının ilk sırasındaki OSB ile ilgili 
taleplerin dikkat çekici olduğunu ifade etti. Başkan Çakır, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hazırlanan Organize Sanayi Bölgesi talep dosyasını da teslim etti.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Şaka gibi nedenler

1 Şaka gibi nedenler

Samsun'u hortum vurdu!

2 Samsun'u hortum vurdu!

İsmet Taşdemir: 'Güven olmadan çalışamayız'

3 İsmet Taşdemir: 'Güven olmadan çalışamayız'

Samsun'a 5 milyon liralık dev yatırım!

4 Samsun'a 5 milyon liralık dev yatırım!

Toplantılar Samsun'a taşınıyor

5 Toplantılar Samsun'a taşınıyor

Başkan Mustafa Demir: 'Faturayı biz ödeyeceğiz'

6 Başkan Mustafa Demir: 'Faturayı biz ödeyeceğiz'

Samsun'da küçük çocuğun kahreden ölümü

7 Samsun'da küçük çocuğun kahreden ölümü

Samsun'da suya zamlı tarife! İşte yeni fiyatlar

8 Samsun'da suya zamlı tarife! İşte yeni fiyatlar

Samsunspor'da üye olma şartları zorlaşacak

9 Samsunspor'da üye olma şartları zorlaşacak

Samsun'da balkondan düşen çocuk ağır yaralandı

10 Samsun'da balkondan düşen çocuk ağır yaralandı