Gürcü Kapkaççının Yargılanması

Samsun’da çay ocağında oturan bir kişinin içinde 27 bin 950 TL bulunan çantasını kapkaç yöntemiyle çalan Gürcistan uyruklu 2 şahsın yargılanmasına başlandı.

Gürcü Kapkaççının Yargılanması

Canik ilçesi Yeni Mahalle’de 11 Eylül 2014 tarihinde meydana gelen olayda, bankadan parasını çeken Zikrullah U.(59), arkadaşı ile çay ocağında oturup çay içerken yanına yaklaşan bir kişi omzuna elini koyup kalkmasına engel olarak yüzüne gülümsediği bir sırada diğer eliyle içinde 27 bin 950 lira bulunan çantayı alıp kaçarak kendisini bekleyen otomobile binip kayıplara karıştı. Samsun Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, olaydan sonra izlerini kaybettiren şahıslar için 5 kişilik özel ekip kurdu. Söz konusu ekip Sarp Sınır Kapısı ve Giresun’da iz sürdü ve olayla ilgili Gürcistan uyruklu Levan S. ile Koba A.’yı Samsun’da yakaladı. Olayla ilgili adliyeye sevk edilen Levan S. tutuklanırken, Koba A. ise serbest bırakıldı.

Her iki zanlı için Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Bugün görülen davanın ilk duruşmasında Levan S. ile mağdur Zikrullah A. duruşmada hazır bulunurken, tutuksuz sanık Koba A. ise duruşmaya katılmadı. Mağdur Zikrullah A. duruşmada verdiği ifadede, Olay günü bankada işlemlerim vardı. 27 bin 950 lira para bulunan çanta ile bankadan çıktım. Sanayi çarşısında Niyazi D. adlı arkadaşım ile karşılaştım. Bana çay içmeyi teklif etti. Birlikte çay ocağının önünde oturduk. Çantayı da yanımdaki sandalyenin üzerine koydum. Arkamdan bir şahıs geldi. Sağ eli ile benim sağ omzuma bastırdı. Hareket etmemi engelledi. Diğer eliyle çantayı alıp yanımıza yaklaşan hareket halindeki bir araca atıp kendisine araca binip hızla uzaklaştı. Olay sırasında omzuma bastırıp çantayı alan huzurdaki sanık Levan’dır. Sanıktan şikayetçiyim dedi.

Tutuklu sanık Levan S., duruşmada tercüman yardımıyla verdiği ifadede, Ben Gürcistan uyrukluyum. Olay tarihinde 3 ay önce arkadaşlarım ile Sarp Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptım. Gürcistan’da iş makineleri üzerine ticari işletmem var. Türkiye’de de iş makinelerinin model ve fiyatlarını araştıracaktım. Samsun’da gelme amacım bu. Zikrullah A.’yı tanımam. İlk defa şu anda duruşmada görüyorum. Kesinlikte Zikrullah’ın para çantasını zorla almış değilim. Suçsuzum. 7 aydır burada niye tutukluyum bilmiyorum. Tahliyemi istiyorum diye konuştu.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Niyazi D.(67) ise, Sanık, Zikrullah’in omzuna elini koyarak bana da gülümseyerek diğer eli ile çantayı aldı. Sanık elini Zikrullah’ın omzuna koydu ve kalkmasını engelledi. Çantayı alan şahıs hızla uzaklaşarak yanımıza gelen araca bindi. Ben hayatımda bu kadar hızlı hareket ve profesyonelce bir iş görmedim. Ben, sanık, Zikrullah’ın omzuna elini atıp bana gülümsediğinde arkadaşı zannettim şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti Levan S.’nin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı, Koba A.’nın sorgu ve savunmasının tespiti için Gürcistan yetkili ceza mahkemesine Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yazılan talimat yazısının beklenmesi için erteledi.EN ÇOK OKUNANLAR

ŞEHİR AYAĞA KALKTI

1 ŞEHİR AYAĞA KALKTI

Samsunspor başka oynuyor

2 Samsunspor başka oynuyor

Samsunspor'da düşmeme hesapları

3 Samsunspor'da düşmeme hesapları

Nisan ayında Karadeniz'e kar yağdı

4 Nisan ayında Karadeniz'e kar yağdı

Samsunspor'dan taraftara çağrı

5 Samsunspor'dan taraftara çağrı

12 yılda 1 yenilgi

6 12 yılda 1 yenilgi

Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

7 Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

8 İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

Temayül sırası vekillerde

9 Temayül sırası vekillerde

Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

10 Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama