Hükümet her türlü çılgınlığı yapabilir

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 7 Haziran dan sonra HDP nin barajı aşacağını ve başkanlık sistemi ile AK Parti iktidarının Türkiye nin gündemden düşeceğini ileri sürdü.

 Hükümet her türlü çılgınlığı yapabilir

Demirtaş, Hem başkanlık tartışması hem AKP nin uygulamaları ülkeyi artık kaosa gerilime, kutuplaşma ve kamplaşmaya sürüklüyor dedi. Hükümete güvenmediğini söyleyen Demirtaş, Tek başına hükümet olamayacağı duruma düştüğünde ülkede her türlü çılgınlığı yapabilirler. İktidarını ve elde ettikleri gücü kaybetmemek için her türlü çılgınlığı yapabilirler. Bu kaygımız var ama biz en azından siyaseten tedbir almaya çalışıyoruz dedi.

Seçim çalışmalarına Diyarbakır da anne ve babasının ellerini öpüp hayır duasını alarak başlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DHA ya açıklamalarda bulundu. Demirtaş, İstanbul Çağlayan Adliyesi nde rehin alındıktan sonra şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz operasyonu üzerinden muhalefeti sert bir dille eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan a sert yanıt verdi. Demirtaş, Cumhurbaşkanı nın, alelade bir siyasetçi, bir partinin genel başkanı gibi konuştuğun, zaten kendisinin de bunu inkar etmediğini ifade ederek, şöyle dedi: AKP Genel Başkanlığı sıfatı ile Cumhurbaşkanlığı nın bütün imkanlarını olanaklarını kullanıyor. Maddi, manevi, siyasi ne kadar gücü varsa Cumhurbaşkanlığı nı bunu AKP nin başarısı için kullanıyor. Bu anayasal olarak suçtur aslında. Cumhurbaşkanı anayasayı askıya almış şu anda. Son Çağlayan da yaşanan acı olay ile konuşurken de, bir Cumhurbaşkanı ndan beklenir tarzda kucaklayıcı, tansiyonu, gerilimi düşürücü bir misyon üstlenmek yerine yine hakaret eden, kutuplaştıran, kamplaştıran, biz ayrı, siz ayrı, öbürü ayrı gibi duygu yaratmaya çalışan ve buradan AKP ye oy devrişmeye çalışan bir politika izliyor ve çok yanlış bir şey. Türkiye de kutuplaştırmanın ve kamplaştırmanın birinci sorumlusu sayın Cumhurbaşkanı dır. Çağlayan Adliyesi nde yaşanan olay ile ilgili Cumhurbaşkanı nın hiç kimseye hesap sormaya hakkı yoktur. Hesap verme mevkisindedir onlar. Onlar hesap vermesi gereken kişilerdir. Cumhurbaşkanı, Başbakan, İçişleri Bakanı ve hükümetin tamamı Çağlayan da yaşanan olaydan sorumludurlar.

SAVCININ DA ÖLDÜRÜLDÜĞÜ OPERASYONU KUTLAYIP NASIL TAZİYEYE GİDEBİLİR

Demirtaş, savcının şehit edildiği iki saldırganın öldürüldüğü olayla ilgili merakı olduğunu belirterek, Merak ediyorum, savcının da öldürüldüğü, iki gencin de öldürüldüğü yani rehinenin ve rehinecinin tamamının öldürüldüğü bir operasyonu başarılı bir operasyon olarak tanımlayan ve bundan dolayı güvenlik güçlerini kutlayan bir Cumhurbaşkanı nasıl olurda aynı savcının taziyesine gidip üzüntülerini bildirebilir. Çünkü, savcının ölümünü başarı olarak lanse etmiş bir Cumhurbaşkanı sın sen. Savcının öldürülmesinden dolayı polisleri kutlamış bir Cumhurbaşkanı sın. Bunun hesabını İstanbul Baro Başkanı ndan şundan bundan soracağına, hesabı vermeniz lazım. Bir defa rahmetli savcının kimin kurşunu ile öldürüldüğü bile belli değil. Çok ciddi şüpheler var, polis kurşunu ile öldürüldüğünü dair ciddi şüpheler var. İki gencin polisi vurmadığına dair ciddi şüpheler var. Bunların iyi soruşturulması lazımdır. Ben Çağlayan Adliyesi nin soruşturmayı yürüten savcılardan ve soruşturma üzerinde duracak olan hukukçu meslektaşlarımdan rica ediyorum. Bu olayın üstüne gitsinler, orada bir savcı ve iki genç cenazesi çıktı. Olay nasıl oldu, tam olarak detaylı bir şekilde nasıl gerçekleşti, bunların hepsini çok iyi soruşturmaları lazımdır. Ve sayın Cumhurbaşkanı ve sayın Başbakan bu konuda muhalefeti suçlamak yerine bunun hesabını verseler dahi iyi olur. Orada evet olayın musebibi bir örgüttür onu başlatan bir örgüttür, fakat kusura bakmasınlar orada 3 cenazenin çıkmasının sorumlusu hükümettir. Kime hesap soruyor bunlar, hesap vermeleri lazımdır. Asıl sorumluluk onlarındır diye konuştu.

7 HAZİRAN DAN SONRA AKP İKTİDARI VE BAŞKANLIK SİSTEMİ GÜNDEMDEN DÜŞECEK

Demirtaş, 7 Haziran dan sonra HDP nin barajı aşmış olacağını ve güçlü bir şekilde parlamentoya girerek sadece başkanlık sistemi tartışması değil, AK Parti iktidarını da Türkiye nin gündeminden düşeceğini söyledi. Demirtaş, Bizim hedefimiz, AKP yi tek başına iktidar olamayacağı duruma getirmektir. Çünkü, zarar veriyor ülkeye artık. Hem başkanlık tartışması hem AKP nin uygulamaları ülkeyi artık kaosa gerilime, kutuplaşma ve kamplaşmaya sürüklüyor. Pazarlığı 400 den açtı, şimdi 330 a indi bakalım son kaçta duracak. Ama 276 nın altına düşüreceğiz inşallah tek başına hükümet olamayacaklar dedi.

YASA ÇIKMAYACAK DİYE ÇÖZÜM MASASININ DAĞILMASI GEREKMİYOR

Çözüm süreci ile ilgili de konuşan Demirtaş, İmralı da müzakere başlaması durumunda tabiki müzakerenin bütün başlıklarının orada konuşulacağını düşündüğünü ifade ederek, Hem 10 madde tartışılır, hem silahsızlanma kongresinin takvimi tartışılıp netleştirilebilinir. Fakat, parlamento kapandı artık seçim gündeme var Türkiye de. Her hangi bir yasanın çıkması olanaksız görünüyor. Olağanüstü toplanmadıkça yasa çıkmayacak parlamentodan. Fakat yasa çıkmayacak diye çözüm sürecinin bitmesi de gerekmiyor. Masanın dağılması da gerekmiyor, bizler barış ve diyalog sürecini, çözüm arayışlarını sürdürmek durumundayız. Ama AKP li ama AKP siz. Seçim sonrasında biz Türkiye nin çatışmasız, silahsız bir ortama demokrasi ve özgürlüklere, barışa kavuşması için bunu sürdürmek zorundayız. Fakat bütün ihtimaller gösteriyor ki seçim öncesi müzakerede somut ve ciddi adımları taraflar karşılıklı olarak atma şansına sahip olamayacaklar. Daha çok seçim sonrasına adımlar sarkacak gibi görünüyor. Silahsızlanma kongresi tabi ki sayın Öcalan bir çağrı yaparsa her halde KCK buna uyacaktır. Ama bu çağrının yapılacağı koşullar oluşur mu, müzakere başlar ve bu tartışmalar bu noktaya gelir mi bunları bilmek zor ama ben zor bir ihtimal olarak düşünüyorum, seçim sonrası daha sonra somutlaşacaktır bunlar dedi.

HÜKÜMETE GÜVENMİYORUM, HER TÜRLÜ ÇILGINLIĞI YAPABİLİR

HDP İmralı heyetinde yer alan Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık ın kendileri istemediği için milletvekili adayı gösterilmediğini söyleyen Demirtaş, seçim tarihi yaklaştıkça olası provakasyonlar konusunda ise şöyle konuştu: Türkiye önemli bir ülke. Ve bu tarihi süreçte önemli bir seçime doğru giderken çok sayıda grup, dış ülke Türkiye içindeki gruplar, provakasyon yapabilirler. Bunlar her zaman ihtimal dahilindedir. Hükümetin bu provakasyonları önceden istihbari olarak öğrenip önleme görevi vardır. Fakat, hükümet bunlardan ne kadar fayda umacağını düşünüp te bazı provokasyonları önlemese diye tedirginiz. Çünkü, doğrusu ben bu hükümete güvenmiyorum. Tek başına hükümet olamayacağı duruma düştüğünde ülkede her türlü çılgınlığı yapabilirler. İktidarını ve elde ettikleri gücü kaybetmemek için her türlü çılgınlığı yapabilirler. Bu kaygımız var ama biz en azından siyaseten tedbir almaya çalışıyoruz. Bizim istihbari, güvenlik tedbiri alacak sorumluluğumuz, gücümüz ve yetkimiz yok. Bu hükümetin görevidir. Biz siyaseten tedbir alıyoruz. Nasıl olası muhtemel provakasyonlar gerçekleşirse bu provakasyonlara karşı kitleler birbirine karşı düşmen hale ve çatışacak hale getirilmesin diye sürekli hem kendi kitlemize pozitif mesaj veriyoruz, hem de bize oy vermeyen çevrelere pozitif mesaj vermeye çalışıyoruz.EN ÇOK OKUNANLAR

Abdurrahim Albayrak: 'Hakkımı helal etmeyeceğim'

1 Abdurrahim Albayrak: 'Hakkımı helal etmeyeceğim'

TEM'de makas atan otomobil bariyerlere ok gibi saplandı

2 TEM'de makas atan otomobil bariyerlere ok gibi saplandı

Eyfel Kulesi'ne tırmanan adam indirildi

3 Eyfel Kulesi'ne tırmanan adam indirildi

Kız kaçırma yüzünden bir kişinin evi kundaklandı

4 Kız kaçırma yüzünden bir kişinin evi kundaklandı

Kontrolden çıkan otomobil miksere çarptı: 2 polis öldü

5 Kontrolden çıkan otomobil miksere çarptı: 2 polis öldü

Karaman'da motosiklet kazası: 1'i ağır 2 yaralı

6 Karaman'da motosiklet kazası: 1'i ağır 2 yaralı

Fethiye'de otomobil yayaya çarptı: 1 yaralı

7 Fethiye'de otomobil yayaya çarptı: 1 yaralı

Fasl-ı Şahane'de eski Ramazanlar

8 Fasl-ı Şahane'de eski Ramazanlar

MKE Ankaragücü taraftarı ile Başkan Mehmet Yiğiner arasında gerginlik

9 MKE Ankaragücü taraftarı ile Başkan Mehmet Yiğiner arasında gerginlik

Manisa'da trafik kazası: 1'i ağır 3 yaralı

10 Manisa'da trafik kazası: 1'i ağır 3 yaralı