Çalışma hayatındaki her üç kişiden birisi kayıt dışı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, Türkiye de kayıt dışı konusunda ciddi bir oran olduğunu ifade ederek, Çalışma hayatındaki her üç kişiden birisi kayıt dışı olarak çalışıyor dedi.

 Çalışma hayatındaki her üç kişiden birisi kayıt dışı

Kayıt dışı istihdamla mücadele etmek amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki projesinin üçüncü toplantısını bugün Çorum da yaptı. SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz ve SGK İl Müdürü Duran Cesur un katılımıyla yapılan toplantıda basın mensuplarına yönelik Anitta Otel de bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, kurumun kayıt dışı istihdam nedeniyle açık verdiğini ve merkezi bütçeden yardım aldığını belirterek, sistemdeki açığın ise yine dolaylı olarak vatandaşın ödediğini söyledi. Türkiye de kayıt dışı konusunda ciddi bir oran olduğunu ifade eden Açıkgöz, Çalışma hayatındaki her üç kişiden birisi kayıt dışı olarak çalışıyor. Bu oran 2002 de yüzde 52 seviyesindeydi. Bugün yüzde 32- 33 seviyesine geriledi. Ciddi bir azalma trendine girmiş durumda dedi.

TÜİK verilerine göre, Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya yı kapsayan bölgedeki kayıt dışı oranının ise yüzde 46 seviyesinde olduğunu açıklayan Genel Müdür Ahmet Açıkgöz, Bu Türkiye ortalamasının üzerinde bir oran. Bu oranın yüksek olmasının en büyük nedeni tarıma dayalı istihdamın bu bölgede çok olması. Tarım sektöründeki kayıt dışılık oranı yüzde 80 in üzerinde dedi. 

Kayıt dışındaki her bir puanlık düşüşün Sosyal Güvenlik Kurumu na 1.4 milyar lira paranın girmesi anlamına geldiğini ifade eden Açıkgöz, kayıt dışının önlenmesinin sistemdeki açığında giderilmesine de çok büyük katkı sağladığını dile getirdi. Sosyal güvenlik reformu ile kayıt dışı istihdam sorununa dair bir takım yeni düzenlemeler getirildiğini belirten Genel Müdür Açıkgöz, Kamu kurum ve kuruluşlarıyla veri alışverişi yapma imkanı getirildikten sonra bu kapsamda 2008 den bu yana kamu kurum ve kuruluşlarından alınan bilgiler doğrultusunda tespit ettiğimiz kayıt dışı çalışan sayısı 2 milyon kişiye ulaştı. Bunlarla ilgili gerekli idari cezalar uygulandı dedi. Açıkgöz bunun yanı sıra illerde kayıt dışı ile mücadele servisleri ve denetmen kadroları oluşturduklarını söyleyerek, özellikle ihbar ve şikayetlerle ilgili her türlü denetimlerin yerine getirildiğini ifade etti.

Türkiye de sigorta primlerinin yüzde 37 sinin asgari ücret üzerinden ödendiğini belirten Açıkgöz, Bu rakamların çok da doğru olmadığını biliyoruz. Yani bir kişi 2 bin TL ücret alıyorsa maalesef asgari ücret üzerinden prim yatırılıyor. Bunun sadece kurum açısından değil çalışan için de zararı var. Emekli maaşı pirim üzerinden hesaplandığı için emekli olduğunda daha düşük maaş alıyor. Bunları önüne geçmek için 2012 yılından itibaren meslek kodu uygulaması başlattık.  Artık bir işyerinde kimin hangi görevi yaptığını biliyoruz. Bir müdür ile bir çaycı aynı maaşı alıyorsa biz bunu göreceğiz ve gerekli denetimlerimizi yapacağız. Bu konuda işverenlerimizi uyarıyoruz diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Adana'da ahır yangını

1 Adana'da ahır yangını

Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

2 Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

3 Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

4 Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

(ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

5 (ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

6 Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

7 Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın

8 Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın

Denizli'de trafik kazası: 3 ölü, 9 yaralı

9 Denizli'de trafik kazası: 3 ölü, 9 yaralı

Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

10 Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı