Orgeneral Öztürk: Uçmak istiyoruz

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Türk Hava Kuvvetleri Hürkuş ile uçmak istiyor. Hani diyorlar ya ’Türk Hava Kuvvetleri Hürkuş’u istemiyor’ diye. Uçmak istiyoruz. Bir takım spekülasyonlara lütfen kimse kulak asmasın dedi.

Orgeneral Öztürk: Uçmak istiyoruz

F-16 Modernizasyon Programı kapsamından düzenlenen Son Uçak Teslim Töreni Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’nin (TUSAŞ) Kazan Tesislerinde gerçekleştirildi. Törene Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Bilgin, TUSAŞ Uçak Grubu Başkanı Özcan Ertem ile çok sayıda askeri yetkili katıldı.
Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, törende yaptığı konuşmada, yapılan modernizasyon işlemleriyle artık çok daha farklı, çok daha muharip güce sahip F-16’ların Hava Kuvvetleri’nde görev yapacağını belirtti. Hayalperest değiliz ama hayallerimiz var diye konuşan Demir, bu hayalin de Türkiye’nin kendi muharip uçağını ürettiğinde de böyle bir tören yapmak olduğunu dile getirdi.
ORGENERAL ÖZTÜRK: GÜCÜMÜZE GÜÇ KATTIK
Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Türk Hava Kuvvetleri’nin hali hazırda bel kemiğini oluşturan F-16 uçaklarımızın en ileri teknoloji seviyesine çıkarılmasını sağlayan bu projenin bitirilmesi, gücümüze güç katmıştır. Hava Kuvvetlerinin geldiği nokta bizi gururlandırmaktadır. Son yıllarda dünya üzerinde yaşanan krizlerin en önemlileri hemen bizim yanı başımızdaki coğrafyada meydana gelmiştir. Bu durum Silahlı Kuvvetlerin ve özellikle de Hava Kuvvetleri’nin her an harbe hazır ve en ileri seviyede olmasını gerektirmektedir. Madem etrafımızda kriz var, kuvvetli bir Silahlı Kuvvetler ve kuvvetli Hava Kuvvetleri’ne ihtiyacımız olduğu açıktır dedi.
HAREKET ETKİNLİĞİMİZ ARTTI
Orgeneral Öztürk, Modernizasyon Programıyla daha önce sahip olmadığımız bir çok yetenek kazandırılmıştır. Uçaklarımızın harekat etkinliği bugün en üst seviyeye çıkmıştır. Ayrıca envanterimize kazandırdığımız akllı mühimmatı gece gündüz uzaktan atma hassasiyeti kazanmıştır diye konuştu.
F-35 İLE UÇACAK HALE GELDİ
F-16 modernizasyonu ayrı bir önem kazandığına dikkat çeken Öztürk, Bu modernizasyonla F-16 uçakları, F-35 uçaklarıyla birlikte görev yapacak duruma gelmiştir. Ayrıca milli muharip uçağımızın geliştirilmesinde de çok çok büyük önemi vardır. Bana nasip olmaz ama benden sonrakiler muharip uçağımızla bu göklerde uçacaklardır dedi.
F-16’LARI YENİDEN ENVANTERE ALDIK
Tüm F-16 uçaklarımızı yeniden envantere almış olmaktan oldukça mutluyuz diye konuşan Orgeneral Öztürk, Dünyada bu konuda silah sistemi olarak kullanılan en son jenerasyon sistem uçaklarımızın üzerine uygulanmıştır. Çok şükür en son sistemi uçaklarımıza modernize ettik. İçerisinde bulunduğumuz dönem her türlü belirsizliği taşımaktadır, Hava Kuvvetleri artık her türlü durumda harbe hazır duruma kavuşmuştur ifadelerini kullandı.
HÜRKUŞ İLE İLGİLİ SPEKÜLASYONLARA KULAK ASMAYIN
Orgeneral Akın Öztürk, programda Hürkuş ile ilgili spekülasyonlara son noktayı koyacak bir açıklama yaptı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Milli Savunma Bakanı’na soru önergesi vererek, milli uçak Hürkuş’un ne zaman uçacağını ve Hava Kuvvetleri’nin bu uçağı istemediğine dair iddiaları gündeme getirmişti. Bakan Yılmaz, uçağın 2018 yılında teslimi için anlaşma imzalandığını söylerken, Orgeneral Öztürk de dün Hürkuş’u istemediklerine dair iddialara sert tepki gösterdi.
Orgeneral Öztürk, Türk Hava Kuvvetleri Hürkuş ile uçmak istiyor. Hani diyorlar ya ’Türk Hava Kuvvetleri Hürkuş’u istemiyor’ diye. Uçmak istiyoruz. bir takım spekülasyonlara lütfen kimse kulak asmasın. Burada son kez söylüyorum. Basındaki kardeşlerim bunu lütfen her zaman yazın ve arşivlerinize koyun’ dedi. Öztürk, ayrıca TUSAŞ’dan söz aldığını belirterek, 12 ay sonra Hürkuş’un kendilerine teslim edileceğini vurguladı.
ORGENERAL ÖZTÜRK HÜRKÜŞ’A BİNDİ
Açılış konuşmalarının ardından modernizasyonu tamamlanan son F-16 uçağının bulunduğu hangarda kokteyl verildi. Orgeneral Akın Öztürk, hangarda bulunan Hürkuş’un kokpitine binerek, Türkiye’nin en yetenekli Hürkuş Test Pilotu Murat Özpala ile TUSAŞ Uçak Grubu Başkanı Özcan Ertem’den bilgi aldı. Orgeneral Öztürk ardından C-130 askeri kargo uçağının kokpitine binerek uzun süre yetkililerden bilgi aldı.
Törenin sonunda TUSAŞ tarafından modernizasyonu tamamlanan son F-16 uçağı pistten törenle havalandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Adı Samsunspor'la anılıyordu... 'Görüşmem oldu'

1 Adı Samsunspor'la anılıyordu... 'Görüşmem oldu'

Samsunspor'da liste kabarık

2 Samsunspor'da liste kabarık

Şehit acısı Karadeniz'e düştü

3 Şehit acısı Karadeniz'e düştü

Bu teknik adamı hatırladınız mı?

4 Bu teknik adamı hatırladınız mı?

Dev levrek şaşırttı

5 Dev levrek şaşırttı

Ladik bombaları patlattı

6 Ladik bombaları patlattı

Samsun Büyükşehir'den büyük duyarlılık! Sürpriz, yıkım durdurdu

7 Samsun Büyükşehir'den büyük duyarlılık! Sürpriz, yıkım durdurdu

Samsunspor'da altyapı yeniden şekilleniyor

8 Samsunspor'da altyapı yeniden şekilleniyor

Samsun'da kazanın ardından şok intihar!

9 Samsun'da kazanın ardından şok intihar!

Kamyonet hayvan otlatan anne ile kızına çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

10 Kamyonet hayvan otlatan anne ile kızına çarptı: 1 ölü, 1 yaralı