Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Terme dosyası Başbakan da

Terme Ticaret Borsası Başkanı Haluk Trabzon, ilçelerinin 5 önemli sorununun ve çözüm yolunun yeraldığı dosyayı 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şuarı nda Başbakan Ahmet Davutoğlu na ulaştırdıklarını söyledi

Terme dosyası Başbakan da

Terme Ticaret Borsası Başkanı Haluk Trabzon, 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şuarı nda ilçelerinin 5 önemli sorunun ve çözüm yolunun gündeme taşınmasını sağladıklarını söyledi. 
Başkan Trabzon, ilçenin sorunlarının ilk sırasında tarımsal sanayi ürünlerini işleyecek entegre tesis bulunmayışı, bunun da ilçede Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmaması olduğunu kaydetti. Trabzon, Terme’ye tarımsal sanayi yatırımcısının çekilmesindeki en önemli sorun olan sanayi arazisi sıkıntısının çözülmesi gerekmektedir. Öncelikle Gıda İhtisas OSB kurulması için Büyükşehir ve Terme Belediyesinin Milli Emlak Müdürlüğü ile birlikte çalışarak sanayi bölgesi için kamulaştırma veya satın alma yolu ile yer tahsis edilmesi yoluna gidilmelidir. Ardından bu arazinin uygun altyapı ve teşvik çalışmaları ile yatırımcı açısından avantajlı hale getirilmesi gerekmektedir. Bu sayede gerek kendi öz finansmanı ile gerekse IPARD ve Kırsal Kalkınma gibi proje destekleri ile yatırım yapmak isteyen yatırımcıyı Terme’ye çekmek mümkün olacaktır dedi.

SULAMA ÖNCELİKLİ OLSUN
TTB Başkanı Haluk Trabzon, sorunlar ve çözüm yollarının yeraldığı dosyanın ikinci sırasında fındık bahçelerinin ekonomik ömürlerini tamamlaması ve iyi tarım uygulamalarının yaygınlaşmamasını gösterdi.  Trabzon, gündemi taşıdıkları diğer sorunları ise şöyle sıraladı: Terme ilçesi olarak tarımsal sulama suyu konusunda büyük sıkıntılarımız var. İlçemizde 20.000 hektar alan tarım arazisi Kumköy Regülatöründen gelecek olan suyu bekliyor. Ülkemizin en verimli ovalarından birine sahip Terme ovasında sulama sorunu nedeniyle alternatif tarım ürünleri yetiştirilemiyor. Kumköy Regülatöründen sulanması planlanan 20.000 hektar tarım arazisinin sulanması işinin kesinlikle öncelikli yatırımlar arasına alınması gerekmektedir. Terme’de mevcut fındık sanayicilerimizin yüksek bilançolarından dolayı KOBİ dışına çıkarılması nedeniyle kırsal kalkınma yatırımı destek projelerinden yararlanamaması bir başka sorunumuzdur. Bu sorunun önüne geçilmesi açısından fındık gibi emtia değeri yüksek ürün ticareti ile uğraşan küçük ve orta ölçekli sanayicimize bir ayrıcalık tanınması ve Kırsal Kalkınma desteklerinden faydalanabilmeleri hususunda çalışmalar yapılması gerekmektedir.  

TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ
TTB Başkanı Trabzon, termik santral konusunu da şuraya taşıdı. Terme’de kurulması planlanan kömürlü termik enerji santrali ilçenin tarım, hayvancılık, insan sağlığı ve turizm potansiyelini tehdit eden önemli bir unsurdur. Termik santral projesinin hayata geçmesi ilçemizi karanlık bir geleceğe sürükleyecektir diyen Trabzon talebini ise şöyle ifade etti: Termik santrallerin bulunduğu bölgede oluşturduğu zararlar herkes tarafından bilinmekle birlikte başta insan sağlığı olmak üzere birçok olumsuzluğu da beraberinde getirmektedir. Son derece verimli ova toprağına sahip Terme’de başlıca geçim kaynağı tarım olmasından ötürü, termik santralin kurulması akabinde baş gösterecek hava kirliliği, asit yağmurları ve santralin oluşturduğu atıklar ilçe ekonomisine doğrudan etki edecektir. Göçler artacak, tarım arazileri verimsizleşecek ve kanser dahil birçok hastalık artacaktır. Bu nedenle kömürlü termik santral kesinlikle Terme’ye kurulmamalıdır. Terme halkı olarak enerji üretimini kesinlikle destekliyoruz ancak bunun fosil yakıtlardan değil de yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş ve rüzgar enerjisinden elde edilmesi taraftarıyız. Bu sebeple Terme’de güneş ve rüzgar enerjisi ile elektrik üretilmesi konusunda destek verilmesi gereklidir.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki Bank Asya operasyonunda sıcak gelişme

1 Samsun'daki 'Bank Asya' operasyonunda sıcak gelişme

Karadenizde 11 terörist

2 Karadeniz'de 11 terörist

Samsunsporun yeni stadında ses sistemleri test edildi

3 Samsunspor'un yeni stadında ses sistemleri test edildi

Samsunspor Başkanvekili Araboğlu Bu pazar biz güleceğiz

4 Samsunspor Başkanvekili Araboğlu: Bu pazar biz güleceğiz

Sürücüsü kalp krizi geçirdi 1 ölü, 4 yaralı

5 Sürücüsü kalp krizi geçirdi: 1 ölü, 4 yaralı

Samsunspor - Altınordu biletleri satışa çıktı

6 Samsunspor - Altınordu biletleri satışa çıktı

Feci kazada 4 genç öldü, 1 genç ağır yaralı

7 Feci kazada 4 genç öldü, 1 genç ağır yaralı

CHPli Torundan Samsunda Başkanlık eleştirisi

8 CHP'li Torun'dan Samsun'da 'Başkanlık' eleştirisi

Yalnız değiller

9 Yalnız değiller!..

21 Ekim 2016 günlük burç yorumları

10 21 Ekim 2016 günlük burç yorumları