Samsun festivali markadır

35 yıllık köklü bir geçmişi ile dünya Uluslararası Halk Dansları festivalleri arasında yer edinen Samsun Uluslararası Halk Dansları Festivali tanıtıldı.

Samsun festivali markadır

2004 yılında festivaller arasındaki iletişimi arttırmak, festivallerin kalitesini yükseltmek ve milli kültürü korumak amacıyla kurulan Uluslararası Festivaller Birliği 2015 1. Dönem toplantısı Taşköprü Belediyesi nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.  Festivale 50 ye yakın belediyenin belediye başkan ve yardımcıları, festival ve dernek yöneticileri katıldı. Birçok festivalin tanıtıldığı toplantıda marka festivaller ele alındı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Turizm ve Tanıtma Sorumlusu aynı zamanda Samsun Uluslararası Halk Dansları Festivali Genel Koordinatörü Güngör Doğanay hazırladığı sunumla bilgilendirmede bulundu.

DÜNYADA MARKA OLDUK

Festival tarihçesini anlatan Doğanay, “1963 yılında kurulup 1964 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Samsun Milli Fuarı nın şehrimize kattıkları şüphesiz tartışılmaz. Ancak 1990 lı yılların başında miadını doldurmuş ve kapanmıştır. 1981 yılında fuar ile başlayan Halk Dansları Festivali, Büyükşehir Belediyemizin çalışmaları ile günümüze kadar başarı ile gelmiştir. Bugün Samsun Festivali tüm dünyada marka değeri olan ve son derece tanınan bir festival. Her yıl 100 den fazla ülke festivale katılım yapmak için bize başvuruyor. Bu da işimizi ne kadar doğru yaptığımızın bir göstergesidir diye konuştu.

MİLYONLAR VERSEN YAPAMAZSIN
Uluslararası etkinliklerin Samsun tanıtımından çok önemli olduğunu kaydeden Doğanay, Festivaller aracılığı ile şehrimize binlerce farklı kültür geliyor. Bizimle geçirdikleri zaman zarfında kültürümüze ait birçok öğeyi de yanlarında alarak ülkelerine taşıyorlar. Buda şehrimizin tanınmasında çok önemli katkı sağlıyor. Bunun milyonlarca lira harcanarak yapılan reklama bedel olduğunu düşünüyorum. Etkinliklerin çoğaltılmasını son yıllarda turizm atağında olan şehrimize de çok büyük artılar kazandıracağını şeklinde konuştu.

İLÇELER DE FESTİVAL GÖRECEK
Büyükşehir yasası ile ilçeleri de her türlü etkinlik içersine dahil edeceklerini dile getiren Doğanay 20-30 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapacağımız 33. Uluslararası Halk Dansları Festivalini şehir merkezi ağırlıklı olmak üzere 10 gün boyunca ilçelere de taşıyacağız. Geçen yıl tüm planlamaları yaptık ancak Gazze olayları nedeni ile festivalimizi iptal etmek zorunda kalmıştık dedi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da doktora saldırı

1 Samsun'da doktora saldırı

Kinleri deve, hafızaları fil gibi...

2 Kinleri deve, hafızaları fil gibi...

Bir yerden başlamalıyız

3 Bir yerden başlamalıyız

Samsun'da çalıştılar

4 Samsun'da çalıştılar

Taraftardan akın var

5 Taraftardan akın var

Öğretmenlik aşk ister

6 Öğretmenlik aşk ister

Rakip genç ve dinamik

7 Rakip genç ve dinamik

İstanbul'da kritik viraj

8 İstanbul'da kritik viraj

Kamyona arkadan çarpan otomobildeki 2 kişi öldü

9 Kamyona arkadan çarpan otomobildeki 2 kişi öldü

Kamyonun çarptığı genç hayatını kaybetti

10 Kamyonun çarptığı genç hayatını kaybetti