Bozkır dan, Papa’ya sert tepki!

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, “20. yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı” diyen Papa Francis’e sert tepki gösterdi. Bozkır, Yok hükmünde bir açıklamadır. Şiddetle kınıyorum dedi.

Bozkır dan, Papa’ya sert tepki!

Bakan Volkan Bozkır, Bayrampaşa’da katıldığı bir program öncesi basın mensuplarının Papa Francis’in sözlerine ilişkin sorularını yanıtladı. Papalık makamı insanları dini inançlarını güçlendirmek ve dünyaya güzellikler katmak için çalışması gereken bir makam olduğuna dikkat çeken Bakan Bozkır, Ancak Papa Francis’in yaptığı açıklama tarihi bir husumet olarak dünya tarihine geçecek yanlış bir açıklamadır. Gerçekten tamamen itilaflı olan, tarihi hiçbir belgeye dayanmayan, kabul edilmesi mümkün olmayan böyle bir açıklamayı Türkiye yok farz edecektir diye konuştu.
40 sen boyunca Dışişleri Bakanlığı’nda görev aldığını hatırlatan Bakan Bozkır, Dışişleri Bakanlığında, arkadaşlarımızın yanında şehit olduğu olaylara şahit olmuş bir kişi olarak asala terörüne de papa açıklamalarının bir anlamda destek verdiğini görmekten üzüntü duyuyorum. Türk milleti olarak tarihimizin hiçbir dönemi ile ilgili olarak utanç duyacağımız hiçbir an yoktur. Bütün arşivlerimiz açıktır. Dünya akademisyenler gelip Osmanlı arşivlerini inceleme imkanına sahiptir. Bizim bütün incelemelerimiz sonunda 1915 yılında iddia edilen olaylarla ilgili hiçbir bulgu yoktu. Bu nedenle papanın bu açıklamalarını talihsiz olarak nitelendiriyorum şeklinde konuştu.
PAPA ARJANTİN VATANDAŞI...
Papa Francis’in bir Arjantin vatandaşı olduğunu hatırlatan Bozkır, Arjantin’in Yahudi soykırımının en büyük icracıları olan Nazi önde gelenlerine, işkencecilerine kucak açan bir ülke olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum. Papa’nın da herhalde milletler üzerin olan kimliği yerine, Arjantin vatandaşlığından kaynaklanan bir hissiyat içine girdiğini düşünüyorum. Arjantin’de maalesef Ermeni diasporası medyaya hakim, iş dünyasına hakim bir konumdadır. Papa’nın herhalde geriye doğru bakarak, belki bu sözlerini düzeltme ihtiyacı hissedebileceğini de düşünüyorum. Her bakımdan kabul edilmesi mümkün olmayan, yok hükmünde bir açıklamadır. Şiddetle kınıyorum ifadelerini kulandı.
Bakan Bozkır, Açıklamaların diplomatik bir etkisi olur mu sorusuna ise, Hiçbir etkisi olmaz diyerek yanıt verdi.
BU SEÇİMLER YENİ TÜRKİYE İÇİN MİLAT OLACAK
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, 7 Haziran seçimlerinin yeni Türkiye için milat olacağını söyledi. 

Açılış öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bozkır, 7 Haziran seçimlerinin öneminini vurgulayarak, 7 Haziran Türkiye’nin geleceği bakımından bir dönüm noktası olacak kıymettedir. 2023 yılına giden bir Türkiye’de bugüne kadarki kazanımlarımızın ikiye katlanacağı, 3 trilyon dolarlık bir milli gelire sahip, kişi başına 25 bin dolar gelire sahip, 500 milyar dolar ihracatı olan bir Türkiye’den bahsediyoruz. Dünyada ilk 10’a girebilecek bir Türkiye’den bahsediyoruz. Aynı zamanda Türkiye’de yaşayan bütün vatandaşların etnik kimliğine, dini inançlarına, yaşam biçimine bakılmaksızın kendisini ülkenin birinci sınıf vatandaşı hissedeceği ve öteki kavramının kaybolacağı bir Türkiye’ye doğru ilerliyoruz. Yeni Türkiye için bu seçimler önemli bir milat teşkil edecektir diye konuştu.
Bakan Bozkır daha sonra açılışın yapılacağı salona geçti.EN ÇOK OKUNANLAR