Mimarlardan Tandoğan Meydanı kararına tepki

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi nde Tandoğan Meydanı nın isminin Anadolu Meydanı olarak değiştirilmesine mimarlardan tepki geldi.

Mimarlardan Tandoğan Meydanı kararına tepki

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Bu isim değişikliğinin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz, memleketi sıfırlayanlar şimdi bizim belleklerimizi sıfırlamaya çalışıyorlar. Kimse toplumun belleğini sıfırlamaya kalkışmasın dedi.

İSİM DEĞİŞTİRMEK KENTSEL CİNAYETTİR

Kent kimliğinin ve kültürünün sürekliliğinin sağlanmasında ve kuşaklardan kuşaklara aktarılmasında, bellek mekanlarının önemli olduğunu, dönemi karakterize ettiği ve topluma mal olduğunu ifade eden Candan bu değişikliklerin ideolojik olduğunu söyledi.
Candan şöyle devam etti: Gökçek belirli aralıklarla, kent kimliğinde önemli mekânların isimlerini değiştirmeye çalışarak kendi bakış açısını dayatıyor. Sokak ve cadde isimlerini değiştirdi. Bahçeli de 7. cadde ismini değiştirdi yeni koyulan ismi kimse hatırlamıyor bile, bir dönemde Anıtkabir’in etrafındaki tüm sokakların ismini değiştirmek istedi. Akdeniz Caddesi nin ismini değiştirmeye çalıştı, başarılı olamadı. 2012 Nisanında yine Tandoğan Meydanı nın isminin değiştirmeye çalıştı. Olmadı. Ara ara ısıtarak yoklamaya çalışıyor. Bu sıradan bir isim değiştirme değildir, Cumhuriyet in kentsel mekanlarını ve bellek mekanlarını barındıran Başkent Ankara nın içinin boşaltılarak değiştirilmek istenmesinin bir sonucudur. Bu yaşam çevrelerimizdeki tarihsel olayların belleklerdeki yerlerine taammüden müdahaledir. Bellek mekanların isimlerinin değiştirilmesi kentsel cinayettir.

GÖKÇEK ÇOK İSTİYORSA KENDİ İSMİNİ DEĞİŞTİRSİN, BAKALIM HALK KABULLENECEK Mİ?

Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir, bu karar Taksim Meydanının, Zafer Meydanının, Atatürk Bulvarı nın, isimlerinin de değiştirilmek istendiğinin habercisidir diyen Candan Geçmişimizi yok etmeye çalışıyorlar. Değiştiremediklerini işlevsiz hale getirerek başka bir değiştirme süreci ile karşımıza çıkıyorlar. İnönü Stadyumu, Cebeci stadyumu, kentlerdeki Atatürk stadyumlarının yıkım tehdidi ile karşı karşıya kalması, İstanbul da 3.hava limanın yapılması ile birlikte Atatürk havalimanın işlevinin bitirilerek yok edilmesi gibi bir bellek cinayeti ile karşı karşıyayız. İsimlerle oynuyorlar, bu tamamen ideolojik. Masum değiller. Aklının gerisindeki sıfırlama ve unutturma hareketlerini görüyoruz. Meclis kararlarının iptali için yargıya taşıyacağız dedi.
İsteyenin kendi ismini değiştirebileceğini belirten Candan Gökçek çok istiyorsa kendi ismini değiştirsin, bakalım halk kabullenecek mi? ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da şoke eden atama

1 Samsun'da şoke eden atama

Başkan Yılmaz: 'Kazma küreği alıp yıkamıyoruz'

2 Başkan Yılmaz: 'Kazma küreği alıp yıkamıyoruz'

Samsun'da FETÖ'den 12 kişi gözaltına alındı

3 Samsun'da FETÖ'den 12 kişi gözaltına alındı

Samsun'da dolandırıcı baltayı taşa vurdu

4 Samsun'da dolandırıcı baltayı taşa vurdu

Samsun'da Kent Park Projesi de iptal edildi

5 Samsun'da Kent Park Projesi de iptal edildi

Samsun'da bonzai ticaretine ceza yağdı!

6 Samsun'da bonzai ticaretine ceza yağdı!

Samsun'da alev alan TIR korkuttu!

7 Samsun'da alev alan TIR korkuttu!

Samsunspor'un 42 yıllık emektar stadı yıkılıyor

8 Samsunspor'un 42 yıllık emektar stadı yıkılıyor

Başkan Yılmaz: 'Projeyi hedeflediğimiz tarihte bitireceğiz'

9 Başkan Yılmaz: 'Projeyi hedeflediğimiz tarihte bitireceğiz'

Samsunspor taraftarı yalnız bırakmayacak

10 Samsunspor taraftarı yalnız bırakmayacak