Yeşilyol projesi turizm potansiyelini artıracak

TÜRSAB Batı Karadeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Temel Uzlu, Karadeniz bölgesindeki dağ ve yayla turizmi Samsun-Artvin arasında projelendirilen Yeşil Yol sayesinde artacaktır dedi.

Yeşilyol projesi turizm potansiyelini artıracak

 

TÜRSAB Batı Karadeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Temel Uzlu,  Turizm Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye nin dünya turizminde öneminin hergeçen gün arttığınısöyledi. Uzlu, Karadeniz bölgesindedağ ve yayla turizmi Samsun-Artvin arasında projelendirilen Yeşil Yol sayesinde artacaktır. Bu proje kapsamında bölgelerdeki kalkınma ajansları için artı destekler sağlanmalıdır diye konuştu.

PATLAMA BEKLENİYOR
Uzlu, turizmde önemli konulardan birinin Cruise Hinterlantı olduğunu, Türkiye nin de bunun içinde yeraldığını belirterek, Cruise turizminin son yıllarda Karadeniz’e kadar girmesi ve transitten alacağı pay özellikle turizm taşımacıları acısından büyük önem arz ediyor. Türkiye’nin turizm taşımacığılındaki bu birikimini mutlaka değerlendirmesi lazımdır. Türk Turizminin önümüzdeki yıllarda dünya turizminden alacağı pay oldukca önemli ölçüde artacaktır. Bunun en büyük destekçisi eğitim, sağlık, kongre ve cruise turizmi olacaktır.  Önümüzdeki 7-8 yıl içinde cruise turizmin büyük bir potansiyel patlaması olacaktır diye düşünüyorum. Bununla ilgili gelecek insanların para harcamaya daha çok zaman bulacakları düzenlemeler yapmamız lazım ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMALAR HIZLANDIRILMALI
Ülke olarak turizmde ciddi projelerle, hedefler konulası gerektiğini, TURSAB’a ve siyasilere çok görev düştüğünü belirten TURSAB Batı Karadeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Temel Uzlu, şunları söyledi: Karadeniz bölgesinin kalkınmasında, isdihtamın artırılmasında ve bölgeye sıcak para girişinde en önemli sektörlerden biri turizmdir. Doğu Karadeniz bölgesinde düşünüler Yeşil Yol adlı proje bölge turizmi açısından çok önem arz ediyor. Karadeniz bölgesindeki dağ ve yayla turizmi Samsun-Artvin arasında projelendirilen Yeşil Yol sayesinde artacaktır.bu proje kapsamında bölgelerdeki kalkınma ajansları için artı destekler sağlanmalıdır. Ayrıca Yeşil Yol  hattındaki konaklama yerlerinin doğaya uygun şekilde inşası veya devre mülk sistemi desteklenmelidir. Doğu Karadeniz bölgemizdeki toprak altındaki tarihin açığa çıkarılması için şuana kadar yapılan çalışmalar bakanlık nezlinde hızlandırılmalıdır, belediyelerimiz ve sivil toplum örgütlerimiz bu çalışmaları desteklemelidirler. Yeşil Yol  projesi kapsamındaki bölgede yayla yollarının iyileştirme çalışmaları şuanda hızla yapılmaktadır. Bu proje ile Samsun-Ordu-Giresun-Trabzon-Rize-Artvin yaylalarının turizm potansiyeli önemli ölçüde artacaktır diye düşünüyorum. Samsun’da turizm işletme belgeli otellerin yatak kapasitesi 3047’dir. Geçtiğimiz yıl şehrimizi 382 bin misafir ziyaret etmiştir. Samsun’daki müzelerimiz yılda yaklaşık 90 bin kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da durdurulan araçtan çıktı

1 Samsun'da durdurulan araçtan çıktı

Samsun'da 17 yıl önce Başbakan Erdoğan açmıştı...

2 Samsun'da 17 yıl önce Başbakan Erdoğan açmıştı...

Meteorolojiden Samsun için sağanak yağış uyarısı (19 Mayıs Pazar)

3 Meteorolojiden Samsun için sağanak yağış uyarısı (19 Mayıs Pazar)

Samsun'da trafik kazası: 1 ölü

4 Samsun'da trafik kazası: 1 ölü

Hakemlerden Mustafa Demir'e ziyaret

5 Hakemlerden Mustafa Demir'e ziyaret

Samsun'da 100. yıl coşkusu (Canlı yayın)

6 Samsun'da 100. yıl coşkusu (Canlı yayın)

Samsun'da Haluk Levent rüzgarı

7 Samsun'da Haluk Levent rüzgarı

Başından silahla vurulmuş erkek cesedi bulundu

8 Başından silahla vurulmuş erkek cesedi bulundu

Samsun'da 100 metre saygı dalışı yapacak!

9 Samsun'da 100 metre saygı dalışı yapacak!

Sarar çifti maskeli 3 kişi tarafından rehin alınarak soyuldu

10 Sarar çifti maskeli 3 kişi tarafından rehin alınarak soyuldu