Prof. Dr. Samsun: Karadeniz ülkeleri balık avında standardı uygulamalı

Sinop Üniversitesi (SÜ) Su Ürünleri Fakültesi nden Prof.Dr. Osman Samsun, Karadeniz e kıyısı olan ülkelerde balık avında farklı boy standardının olmasının balıkçıları mağdur ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Samsun: Karadeniz ülkeleri balık avında standardı uygulamalı

Prof.Dr. Samsun, Türkiye de hamsinin avlanma boyunun 9 santim olduğunu, Karadeniz e kıyısı olan diğer ülkelerde bunun 7 santim olduğuna dikkat çekerek, balık avında bütün ülkelerin ortak bir boy standardı belirlemesi gerektiğini ifade etti.

SÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı, Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Osman Samsun, bugün itibariyle Türkiye de tüm denizlerde trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağının başlayacağını belirterek, biten av sezonunu değerlendirdi. Su ürünleri kaynaklarından istifade edebilmek ve bu kaynakların bozulmadan sürekli olması için av yasaklarının uygulandığını ifade eden Prof. Dr. Osman Samsun, balıkçıların balık stoklarının sürdürülebilmesi için bu yasaklara uyduklarını dile getirdi. 

Sona eren av sezonunda Karadeniz de özellikle hamsi konusunda çok iyi bir av dönemi geçirilmediğini dile getiren Prof. Dr. Osman Samsun, Önceden 5 ay olan hamsi avcılığı sezonu Karadeniz de bu yıl maksimum 1.5-2 ay sürdü. Hamsi hızla Gürcistan ve Abhazya karasularına geçti. Boyu 9 santimetreden küçük olan hamsinin avcılığının yasak olması nedeniyle balıkçılarımız bu yasağa uydular ve küçük hamsiyi avlamadılar. Ancak Gürcistan da hamside av yasağı boyu 9 santimetre yerine 7 santimetre.  9 santimetrenin altındaki hamsi Gürcistan karasularında avlandı. Bu hamsiler özellikle balık unu ve yağı fabrikalarında tavuk gibi kümes ve kanatlı hayvanlara yem yapılması için kullanılıp, işleniyor. Dolayısıyla ortak stoğumuzdaki aynı hamsiyi biz 9 santimetreden küçük olduğu için avlamadık. Ancak Gürcistan, Abhazya bölgesindeki balıkçılar avladı. Karadenize kıyısı olan ülkelerin özellikle hamsi konusunda ortak bir karar almayıp, ortak bir koruma tedbirleri oluşturmaması nedeniyle hamsiyi biz koruyoruz, Gürcistan ve Abhazya dakiler korumuyorlar. Bizim tek taraflı olarak korumamız fiili olarak çok işlerlik kazanmıyor. Karadenizli balıkçıların yüzünün gülmesi için ortak boy standardı şart dedi. 

Prof.Dr. Samsun, Karadenize kıyısı olan ülkelerde balık avında farklı boy standardının olmasının Karadenizli balıkçıları mağdur ettiğini dile getirerek, Balıkçılarımız çok ekonomik bir sezon geçirmedi. Balık avında Karadeniz kıyısındaki bütün ülkelerin ortak bir boy standardı belirlemesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca artık Türk balıkçılarının teknolojiyi çok güncel olarak uygulayan, daha bilinçli ve dünyayı tanıyan, ülkemizin önemli su ürünleri kaynaklarını devamlılığını sağlamak konusunda gerçek manada bilinçli insanlardan oluştuğunu diğer Karadeniz ülkelerine göre daha iyi düzeyde olduklarını söyleyebilirim diye konuştu. 

Denizlerdeki balık varlığının gelecek kuşaklar içinde devam etmesi noktasında bugün başlayan av yasağına balıkçıların uymasının çok önemli olduğunu söyleyen Prof.Dr. Osman Samsun, Bilimsel olarak temel faktör bir kez de olsa bir balık üremeli ve neslini sürdürmeli. Balık varlığının sürdürülebilmesi için onlara izin vermek gerekiyor. Nadasa bırakılmış bir tarlanın nasıl daha iyi verim vereceğini biliyoruz. İnşallah bir sonraki dönemin bereketli bir av sezonu olmasını diliyorum dedi.  Prof.Dr. Osman Samsun, 2013 yılında TUİK verilerine göre Türkiye de avcılık ve üretim yoluyla 650 bin tonun üzerinde su ürünün Türkiye ye kazandırıldığını belirtti. 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Valisi Kaymak, görevi devretti

1 Samsun Valisi Kaymak, görevi devretti

Samsun'da araştırmacıların işini kolaylaştıracak yazılım

2 Samsun'da araştırmacıların işini kolaylaştıracak yazılım

Bursa'da tombala operasyonu

3 Bursa'da tombala operasyonu

Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

4 Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu

5 Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

6 İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

Taban ve tavan siyaseti...

7 Taban ve tavan siyaseti...

Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

8 Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

9 Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

10 Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye