Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Prof. Dr. Samsun: Karadeniz ülkeleri balık avında standardı uygulamalı

Sinop Üniversitesi (SÜ) Su Ürünleri Fakültesi nden Prof.Dr. Osman Samsun, Karadeniz e kıyısı olan ülkelerde balık avında farklı boy standardının olmasının balıkçıları mağdur ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Samsun: Karadeniz ülkeleri balık avında standardı uygulamalı

Prof.Dr. Samsun, Türkiye de hamsinin avlanma boyunun 9 santim olduğunu, Karadeniz e kıyısı olan diğer ülkelerde bunun 7 santim olduğuna dikkat çekerek, balık avında bütün ülkelerin ortak bir boy standardı belirlemesi gerektiğini ifade etti.

SÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı, Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Osman Samsun, bugün itibariyle Türkiye de tüm denizlerde trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağının başlayacağını belirterek, biten av sezonunu değerlendirdi. Su ürünleri kaynaklarından istifade edebilmek ve bu kaynakların bozulmadan sürekli olması için av yasaklarının uygulandığını ifade eden Prof. Dr. Osman Samsun, balıkçıların balık stoklarının sürdürülebilmesi için bu yasaklara uyduklarını dile getirdi. 

Sona eren av sezonunda Karadeniz de özellikle hamsi konusunda çok iyi bir av dönemi geçirilmediğini dile getiren Prof. Dr. Osman Samsun, Önceden 5 ay olan hamsi avcılığı sezonu Karadeniz de bu yıl maksimum 1.5-2 ay sürdü. Hamsi hızla Gürcistan ve Abhazya karasularına geçti. Boyu 9 santimetreden küçük olan hamsinin avcılığının yasak olması nedeniyle balıkçılarımız bu yasağa uydular ve küçük hamsiyi avlamadılar. Ancak Gürcistan da hamside av yasağı boyu 9 santimetre yerine 7 santimetre.  9 santimetrenin altındaki hamsi Gürcistan karasularında avlandı. Bu hamsiler özellikle balık unu ve yağı fabrikalarında tavuk gibi kümes ve kanatlı hayvanlara yem yapılması için kullanılıp, işleniyor. Dolayısıyla ortak stoğumuzdaki aynı hamsiyi biz 9 santimetreden küçük olduğu için avlamadık. Ancak Gürcistan, Abhazya bölgesindeki balıkçılar avladı. Karadenize kıyısı olan ülkelerin özellikle hamsi konusunda ortak bir karar almayıp, ortak bir koruma tedbirleri oluşturmaması nedeniyle hamsiyi biz koruyoruz, Gürcistan ve Abhazya dakiler korumuyorlar. Bizim tek taraflı olarak korumamız fiili olarak çok işlerlik kazanmıyor. Karadenizli balıkçıların yüzünün gülmesi için ortak boy standardı şart dedi. 

Prof.Dr. Samsun, Karadenize kıyısı olan ülkelerde balık avında farklı boy standardının olmasının Karadenizli balıkçıları mağdur ettiğini dile getirerek, Balıkçılarımız çok ekonomik bir sezon geçirmedi. Balık avında Karadeniz kıyısındaki bütün ülkelerin ortak bir boy standardı belirlemesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca artık Türk balıkçılarının teknolojiyi çok güncel olarak uygulayan, daha bilinçli ve dünyayı tanıyan, ülkemizin önemli su ürünleri kaynaklarını devamlılığını sağlamak konusunda gerçek manada bilinçli insanlardan oluştuğunu diğer Karadeniz ülkelerine göre daha iyi düzeyde olduklarını söyleyebilirim diye konuştu. 

Denizlerdeki balık varlığının gelecek kuşaklar içinde devam etmesi noktasında bugün başlayan av yasağına balıkçıların uymasının çok önemli olduğunu söyleyen Prof.Dr. Osman Samsun, Bilimsel olarak temel faktör bir kez de olsa bir balık üremeli ve neslini sürdürmeli. Balık varlığının sürdürülebilmesi için onlara izin vermek gerekiyor. Nadasa bırakılmış bir tarlanın nasıl daha iyi verim vereceğini biliyoruz. İnşallah bir sonraki dönemin bereketli bir av sezonu olmasını diliyorum dedi.  Prof.Dr. Osman Samsun, 2013 yılında TUİK verilerine göre Türkiye de avcılık ve üretim yoluyla 650 bin tonun üzerinde su ürünün Türkiye ye kazandırıldığını belirtti. 

 EN ÇOK OKUNANLAR

FETÖ mağdurlarına zulmediyoruz

1 FETÖ mağdurlarına zulmediyoruz

Bu böyle gitmez

2 Bu böyle gitmez

Samsun gün sayıyor

3 Samsun gün sayıyor

Sel Samsunu da vurdu

4  Sel Samsun'u da vurdu

Transfer var sonuç yok

5 Transfer var sonuç yok

Coşkun Zeren Chibuikenin kafasını başka Anadolu takımları karıştırdı

6 Coşkun Zeren: 'Chibuike'nin kafasını başka Anadolu takımları karıştırdı'

Polisler uyuşturucu satmış

7 Polisler uyuşturucu satmış!

FETÖ soruşturması kapsamında 11 sağlık çalışanı adliyeye sevk edildi

8 FETÖ soruşturması kapsamında 11 sağlık çalışanı adliyeye sevk edildi

Rehine krizinden dram çıktı

9 Rehine krizinden dram çıktı

Haysiyet cellatları

10 Haysiyet cellatları...