Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Rektör Adayı Karahocagil’den Vaatler

Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, “Amasya, Suluova, Merzifon üçgeninde havaalanımıza ve hızlı tren güzergahına yakın bir alanda genişlemeye müsait bir kampüs alanı hazırlanmasını ve yeni yatırımların buraya yapılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Rektör Adayı Karahocagil’den Vaatler

Bir otelde basın toplantısı düzenleyen Mustafa Kasım Karahocagil, Amasya içinde sayısı 5’e ulaşan yerleşkelerdeki mevcut alanların üniversitenin istenilen düzeyde gelişimi için yeterli olmayacağını belirterek, “Bu yüzden yeni açılacak birimlerin şehir dışında oluşturulan bir kampüs alanında planlamasının yapılması daha doğru olacaktır. Bunun için yerel yönetimlerle işbirliği içinde Amasya, Suluoava, Merzifon üçgeninde havaalanımıza ve hızlı tren güzergahına yakın bir alanda genişlemeye müsait bir kampüs alanı hazırlanmasını ve yeni yatırımların buraya yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu hem şehrin tarihi dokusunun korunması hem şehir içi trafiğin rahatlaması hem de üniversitemizin gelişiminin önünün açılması açısından önemlidir” diye konuştu.

İlahiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Kampüs, Araştırma Merkezleri ve Merkezi Kütüphane başlıklı projeleri olduğuna değinen Karahocagil, şunları söyledi: “İlahiyat Fakültesi inşaatını yardım derneklerine ihtiyaç bırakmadan, bir an önce üniversite ödenekleri ile yapacak ve daha fazla gecikmeden İlahiyat Fakültesine ilahiyat öğrencisi alacağız. Bu geçmişinde onlarca medresenin bulunan ve bu sayede hem dini hem fenni ilimlerin merkezi olmuş olan Amasya’mıza bir boyun borcumuzdur. Tıp Fakültemizi hızlı bir şekilde kurumsallaştırmayı Amasya’mızın köklerinden bu güne taşımamız gereken ikinci en önemli bir görev olarak görüyoruz. Bu nedenle Tıp Fakültesi inşaatı üst yönetimlerle ile görüşülerek 2016 yılı içinde başlatılacaktır. Yapılacak temel tıp bilimleri binasını çağdaş tıp eğitiminin gereklerini karşılayacak şekilde yeniden planlayacağız. Dijital alt yapısı hazırlanmış elektronik sınav salonları, küçük gurup çalışmalarına uygun seminer ve ders salonları ve maket üzerine bütün beceri ve girişimsel işlem uygulamalarını yapılabileceği laboratuvarları ile donatılmış bir Temel Tıp Bilimleri Binası hayal ediyoruz. Modern tıp alanında Ankara, İstanbul gibi bir merkez olacağımızı iddia etmiyoruz, ancak sağlık alanında kendine yeten bir il olmamız, il dışına sürekli hasta sevk etmek zorunda kalmamamız Bimarhane ve Sabuncuoğlu Şerefeddin gibi değerlere sahip olan ilimize karşı boynumuzun borcudur. Bunun için değişik branşlardan hızla akademisyen alımı ile eğitim kadrosu kısa sürede yeterli hale getirilecektir. Pek çok uzmanlık alanında yeterli sayıda öğretim üyesi ataması yapılarak, Amasya’mızın sağlık sorunlarının Amasya’da çözülmesi sağlanacak, Amasyalının büyük ölçüde Samsun, Ankara ve İstanbul gibi illere gitmesine gerek kalmayacak şekilde çözülecektir. Akademisyenlerimizin ihtiyaç duyduğu araştırma ve uygulama merkezlerinin açılması ve onları üretken kılacak her türlü imkanları sağlama yönünde gayret gösterecektir. Bu noktada özellikle Kent Tarihi Araştırmaları Merkezi açılması öncelikli projemiz olarak gerçekleştirilecektir. Ardından bu araştırma merkezi Amasya Tarihi ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü olarak yapılandırılacaktır. Amasya’mızın dokuz bin yıllık tarihinin araştırılması tek meşguliyeti olan bu merkeze her türlü destek verilerek şehrimizin ulusal uluslararası düzeyde tanıtımına katkı sağlanacaktır.”EN ÇOK OKUNANLAR

SORUN PARA DEĞİL

1 SORUN PARA DEĞİL

Samsundaki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf

2 Samsun'daki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf...

Veee Samsunspordan resmi açıklama

3 Veee... Samsunspor'dan resmi açıklama

Samsunda raylı sistem yarın 1200-1800 saatleri arası ücretsiz

4 Samsun'da raylı sistem yarın 12.00-18.00 saatleri arası ücretsiz

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok Hesap verecekleri gün yakındır

5 İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok: 'Hesap verecekleri gün yakındır'

Samsunda Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu 6 gözaltı

6 Samsun'da Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu: 6 gözaltı

Samsunspordan gollü prova

7 Samsunspor'dan gollü prova

Karadenizin ciğerleri yandı

8 Karadeniz'in ciğerleri yandı!

İyi seyirler

9 İyi seyirler...

Yönetim Kalparla görüştü mü

10 Yönetim Kalpar'la görüştü mü?