Cumhurbaşkanlığı dışında her işi yapıyor

HDK Eş Başkanı Sebahat Tuncel, Tayyip Erdoğan Herkes kendi işine baksın şeklinde bir açıklama yapmış. Bence herkes kendi işine bakıyor da, kendisi kendi işine bakmıyor. Cumhurbaşkanlığı dışında her türlü işi yapıyor dedi.

 Cumhurbaşkanlığı dışında her işi yapıyor

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Başkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel ile birlikte 1 Mayıs öncesi yaptıkları basın toplantısında, “Taksim in gösterilere, 1 Mayıs kutlamalarına açılmasını talep ediyoruz. Şu ana kadar valilik bu konuda herhangi bir bildirimde bulunmadı. Bu kararını olumlu yönde yaparsa doğrusu, İstanbul u, Türkiye halklarını sadece sevindirir. Onların rızasını almış olur dedi.
Beyoğlu ndaki HDK İstanbul İl Başkanlığı nda düzenlenen toplantıda HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “Bu yılki tutumumuz, sadece 1 Mayıs günü değil, 1 Mayıs ı önceleyen hafta boyunca, Türkiye nin her yerinde mücadele halinde olan hak talep eden direnişte olan çıkartıldıkları işleri geri almak için direniş ve dayanışma gösteren işçilerle her yerde bir arada olacağız. Sadece tek gün değil, bütün bir hafta boyunca, işçi sınıfının, işçi hareketinin talep ve amaçlarını bütün Türkiye ye haykırma kararındayız. Bu kararlılığımız da 1 Mayıs a kadar beraber hareket ettiğimiz bütün sendika, konfederasyonları, emek örgütleri, meslek örgütleri ile birlikte sürdüreceğiz. Bu örgütler TTB, TMMOB, Kamu-Sen ve DİSK. Onlarla birlikte onların belirlediği istikamette 1 Mayıs ı kutlayacağız dedi.

1 MAYIS IN KUTLAMA YERİ İSTANBUL DA TAKSİM DİR

Ertuğrul Kürkçü, “Hükümetin bunu suni yollarla, denize alan döşeyerek bizi balıklara yaklaştırarak halletme çabasını gülünç olarak görüyoruz. Bu alanları kullanmayı düşünmüyoruz. Halkı meydan dayağına çekmek halkı gazlamakla, bütün İstanbul u savaş alanına çekmek, Taksim i insanlardan koruyacağım derken, bütün İstanbul u cehennem gününe dönüştürmek olamaz. Biz bu yıl başvurumuzu yaptık. Sendikalar başvurularını yaptılar. Biz de onlarla birlikte bu başvurunun arkasındayız. Bunların olmadığı yerde, yeni bir problemle karşı karşıya olacağımız bellidir. Umarız burada akıl hakim olur diye konuştu.

TUNCEL: GELİN BU YIL 1 MAYIS I BAYRAM TADINDA KUTLAYALIM

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ise, “Bu yıl yine alanlarda olacağız. Sadece 1 Mayıs günü değil eş başkanımızın da ifade ettiği gibi 1 hafta boyunca işçilerin, emekçilerin yanında olacağız. Taksim meydanı sadece Taksim Meydanı değildir. İşçiler açısından da bu başka bir durumdur. 1977 de işçi katliamının yaşandığı bir yerdir. İşçi sınıfı açısından bir tarihtir. Dolayısı ile hükümeti Taksim i 1 Mayıs alanı olarak açmaya davet ediyoruz. Sendikalar bu konuda karar aldı. Biz de sendikaların yanında oluğumuzu ifade ediyoruz. Gelin bu yıl 1 Mayıs ı bayram tadında kutlayalım. Seçim öncesi bir gerginliğe, krize neden olmasın diye konuştu.

SEBAHAT TUNCEL: HDP Yİ HEDEF ALMAK CUMHURBAŞKANINA YAKIŞIYOR MU

Bir habercinin Ağrı-Diyadin de yaşanan olayla ilgili olarak, Cumhurbaşkanının bir açıklaması var. Bunların tümü külliyen yalan şeklinde. Bu konuda neler söyleyeceksiniz sorusuna Sebahat Tuncel şöyle yanıt verdi:
“Tayyip Erdoğan Herkes kendi işine baksın şeklinde bir açıklama yapmış. Bence herkes kendi işine bakıyor da, kendisi kendi işine bakmıyor. Cumhurbaşkanlığı dışında her türlü işi yapıyor. Oysa bu ülkenin Cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanı gibi davranmak durumundadır. Ortamı germek, gerginleştirmek, ortamı kaosa çevirmek yerine bu sorunu nasıl çözebiliriz. Varsa bir yanlış, bir sorun, sorumlusunu açığa çıkarmak yerine, bunu bir polemiğe çevirmek bir Cumhurbaşkanına yakışmıyor bizce. Dolayısı ile ya sayın Cumhurbaşkanını yanlış bilgilendiriyorlar. Bence bunu da açığa çıkarması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü Kendi elimde bilgi ve belge var diye ifade ediyor. Oysa gerçek bilgi ve belgeler çok ayrı. Dolayısı ile bu konuda söyleyeceğim şey herkes kendi işini yapsın. Bir parti lideri gibi davranmak, böyle polemiğe girmek, parti lideriymiş gibi davranmak özellikle HDP yi hedef almak bir Cumhurbaşkanına yakışıyor mu? Takdiri size bırakıyorum dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Abdurrahim Albayrak: 'Hakkımı helal etmeyeceğim'

1 Abdurrahim Albayrak: 'Hakkımı helal etmeyeceğim'

TEM'de makas atan otomobil bariyerlere ok gibi saplandı

2 TEM'de makas atan otomobil bariyerlere ok gibi saplandı

Eyfel Kulesi'ne tırmanan adam indirildi

3 Eyfel Kulesi'ne tırmanan adam indirildi

Kız kaçırma yüzünden bir kişinin evi kundaklandı

4 Kız kaçırma yüzünden bir kişinin evi kundaklandı

Kontrolden çıkan otomobil miksere çarptı: 2 polis öldü

5 Kontrolden çıkan otomobil miksere çarptı: 2 polis öldü

Fethiye'de otomobil yayaya çarptı: 1 yaralı

6 Fethiye'de otomobil yayaya çarptı: 1 yaralı

Karaman'da motosiklet kazası: 1'i ağır 2 yaralı

7 Karaman'da motosiklet kazası: 1'i ağır 2 yaralı

MKE Ankaragücü taraftarı ile Başkan Mehmet Yiğiner arasında gerginlik

8 MKE Ankaragücü taraftarı ile Başkan Mehmet Yiğiner arasında gerginlik

Fasl-ı Şahane'de eski Ramazanlar

9 Fasl-ı Şahane'de eski Ramazanlar

Manisa'da trafik kazası: 1'i ağır 3 yaralı

10 Manisa'da trafik kazası: 1'i ağır 3 yaralı