Ovit in yüzde 63 ü tamamlandı!

Türkiye’nin en uzun çift tüplü tüneli Ovit de günde 30 metre kazı yapılıyor

Ovit in yüzde 63 ü tamamlandı!

Rize’nin İkizdere İlçesi Ovit Dağı geçidinde, 14.3 kilometre ile Türkiye’nin en uzun, dünyanın 2’nci uzun çift tüplü tüneli olan Ovit Tüneli inşaatının yüzde 63 ü tamamlandı. Kazı çalışmaları günde ortalama 30 metre ilerlerken, inşaatın 2016 yılının Ağustos ayında tamamlanarak tünelin trafiğe açılması planlanıyor.

Rize’nin İkizdere İlçesi ile Erzurum’un İspir İlçeleri arasındaki 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağında, 13 Mayıs 2012 tarihinde yapımına başlanan 14 bin 300 metre uzunluğundaki Ovit Tünel inşaatında kazı çalışması sürüyor. 1988 metre giriş kodundan başlayan ve 2258 metre kodundan çıkacak olan tünelin çift tüpünde günde ortalama 30 metre kazı yapılıyor. 1.7 kilometre uzunluğunda acil kaçış bölümünün yer aldığı tünelde 22 sığınma cebi bulunuyor. Çift tüp tünelde toplam 15 bin 800 metre ile inşaatın yüzde 63’ü tamamlandı, 12 bin 800 metre kazı çalışması kaldı. Ovit tüneli tamamlandığında, Çin’deki 18 bin 40 metre uzunluğundaki dünyanın en uzun çift tüplü tünelinden sonra dünyanın ikinci uzun tüneli olacak.

İŞ GÜVENLİĞİ TEDBİRLERİ ARTIRILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı na bağlı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı ekibinin, 23 Temmuz 2014 tarihinde inceleme yaptığı inşaatta tespit ettiği iş güvenliği eksiklikleri nedeniyle geçici süre durdurulan ve eksikliklerin tamamlanmasından sonra yeniden inşaatına başlanan Ovit Tüneli nde tedbirler eksiksiz olarak uygulamaya konuldu. Sabit dedektörlerle gaz ölçümü yapılan tünelde erken uyarı sisteminin yanısıra sabit telefon ve telsiz haberleşme sistemleri kuruldu.

VALİ TÜNELİ İNCELEDİ

Rize Valisi Ersin Yazıcı, Karayolları Rize 103’üncü Şube Müdürü Ercan Çiçek, tünel mühendisleri ve gazetecilerle birlikte Ovit Tüneli inşaatında incelemelerde bulundu. Vali Yazıcı, tünelin devreye girmesi ile yolun 4.4 kilometre kısalacağını, ancak kış şartları nedeniyle yılın 5-6 ayı kapalı kalan Ovit geçidinin artık yıl boyunca ulaşıma açık olacağına vurgulayarak şunları söyledi:

“14 bin 300 metre uzunluğundaki tünel iki tüp halinde ilerliyor. Şu ana kadar iki tüpte 15 bin 800 metre kazı işlemi tamamlandı. İş güvenliği olarak hiçbir sorunumuz yok. Tünel tamamlanınca Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne bağlanacak. Lojistik Üs yapımı ile birlikte bölgenin hammadde ve mamul ve yarı mamulleri bu güzergahtan taşınacak.”

Bu arada, DHA Muhabiri Muhammet Kaçar ın tünelin kazı çalışmasının yapıldığı sıfır noktasında anons çekimi sırasında arka taraftan kaya parçası düştü. Kısa süreli paniğe neden olan olaydan sonra tünel çalışanları tehlikeli bir durum olmadığını dile getirdi.EN ÇOK OKUNANLAR

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

1 Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

2 Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

3 Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

 Kaldırım, resmen aday adayı

4 Kaldırım, resmen aday adayı

Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

5 Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

6 Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

Samsunspor daha avantajlı

7 Samsunspor daha avantajlı

Samsunspor'da moraller düzeldi

8 Samsunspor'da moraller düzeldi

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

9 İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

Samsunspor'a FİFA Kokartlı hakem

10 Samsunspor'a FİFA Kokartlı hakem