Kullanılan malzemeyi öğrenince dehşete düştük

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri Cumhurbaşkanlığı Sarayı nda yapılan konutta dünyaca bir numara olan bir malzeme cam mozaik kullanıldığını söyledi.

 Kullanılan malzemeyi öğrenince dehşete düştük

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Malzemenin özelliklerini ve maliyetini öğrenince, dehşete düştük dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Dünyada tartışmasız bir numara olan bir malzeme bizassa cam mozaik kullanılmış, bizler için de sürpriz oldu. İtalya nın dünyaca ünlü markaları arasında olan cam mozaik. Hangi seri kullanıldı bilmiyoruz ama oro ve orobis denilen altından özel iki serileri var. Oldukça değişik bir malzeme, 24 ayar gerçek altın folya ile üretilen serileri var. Beyaz ve sarı altın serileri var. Bu malzemenin hangisi kullanıldı bilemiyoruz. Ama bizassa denilen cam mozaiğin konutta bir şekliyle kullanıldığını biliyoruz. Ne şekilde kullanıldı bilmiyoruz, havuz, spa, masaj odasında mı hamamda mı kullanılıyor bilemeyiz, ama aklımızın almayacağı maliyetlerle kaçak kristal saraylar yaratılıyor. Öğrenince dehşete düştük dedi.

LÜKS, CAM MOZAİK GİBİ ŞEFFAF

Cam mozaikte altın serilerinin olduğunu dile getiren Candan şöyle devam etti; Cam mozaik metrekaresi 1000 avrodan 5 bin avroya kadar değiştiğini öğrendik. Her şey cam mozaik kadar şeffaf ve ortada. Lüks ve şatafat ortada. Altın serisi ise metrekaresi 10. bin avroyu buluyor. Normal bir seri mi altın serisi mi kullanıldı bilmiyoruz. Bu malzeme daha çok hamam, havuz, duşlarda kullanılıyor ama salon ve oturma odasında da dekoratif amaçlı kullanılır. 1 metrekaresinin bile kullanılmış olması yoksul bir ülkenin halkı için itibar olmadığını söyleyebiliriz. Metrekaresi ortalama, 3 bin avro olan bir seri kullandıklarını düşünürsek metrekaresi bile 10 asgari ücretlinin maaşına denk düşüyor. Türkiye de bir tek firma var bu işi yapan aradık metrekare fiyatını öğrenmek istedik, ne için kullanacaksınız dediler, İncek te lüks bir villa yaptırdığımızı söyledik. Bize bu size uymaz dedikten sonra rakamları verdiler.  

Konut hakkında da aldıkları duyumları aktaran Candan, Saraycıkta AOÇ de elle tutulur gözle görülür hale geldi. Saraycığın iki havuzu var, biri yüzme havuzu biri girişte bulunuyor. Bina altta zemin kat ve iki bodrum kattan oluşuyor. İki bodrumlu, birinci bodrumun kullanım alanının çok geniş olduğunu toplam olarak inşaat alanı 15 bin metrekare olduğunu söyleyebiliriz. 2 bin metrekaresi teras olarak kullanılmış. Büyük kabul salonları var. Konuttaki malzemelerin büyük bir bölümü ve dekorasyonun büyük bir bölümünün yurt dışından ithal olduğu söyleniyor. Bodrum katında 400 metrekarelik alanda 100 metrekare civarında havuz var ve 1,40 metre yüksekliğinde olduğu söyleniyor. Hamam, spa merkezi, masaj, buhar odaları ve sinema salonu olduğu söyleniyor. Gençleşme açısından önemli görülen şok duşları, sıcak ve soğuk duşlama ile vücut hücrelerine iyi gelen şok duşları olduğu söyleniyor. Oda büyüklüğünde depoları ve büyükçe bir mutfağı var. Lüksün dibinde bir yaklaşım var burada ifadelerini kullandı.


ÇOĞU MİMAR BİZASSA İLE TANIŞAMAZ  

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya, Dışarda iş yapan inşaatlar yapan bir mimarım, bunca lüks villa yaptım bizassa cam mozaik ile bırakın dokunmayı, tanışamadım bile. Nasıl bir malzeme olduğunu bir çok mimarın bilmediğine eminim, lükslüğünü düşünün ifadelerini kullandı. 

Kaya, Soma daki maden faciasında ölen insanlar için bu işin fıtratında var diyenler kendi lüks ve şatafatı da Cumhurbaşkanlığı nın fıtratı görüyorlar galiba. Birilerinin ne olursa olsun seçimler yaklaşırken ülkeyi birbirine katarak bir taraftan zenginlik içinde yaşama hevesini bu ülkenin insanları hak etmiyor dedi.

CAN SIKICI

Mimarlar Odası Ankara Şube Kent İzleme Merkezi Üyesi Ethem Torunoğlu, Kentlerde insanlar konut sorunu ile karşı karşıyayken, gecekondularından insanlar yaka paça tutup zorla tahliye ederlerken, cam mozaik rakamları can sıkıcı ve üzüntü verici dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Kaldırım aday adayı

1 Kaldırım aday adayı

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

2 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

3 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

4 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Yaşam savaşını kaybetti

5 Yaşam savaşını kaybetti

Samsun Cumhurbaşkanı'na hazır

6 Samsun Cumhurbaşkanı'na hazır

Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

7 Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

Samsun'da Jandarma'dan yeni uygulama

8 Samsun'da Jandarma'dan yeni uygulama

Cemal Safi'ye son görev

9 Cemal Safi'ye son görev

Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor

10 Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor