333 yıl hapsi Yargıtay bozdu

Samsun da kız kaçırarak evlenme yüzünden çıkan ve 2 kişinin ölümü, 6 kişinin de yaralanmasıyla ilgili olarak yargılanan sanıklara verilen 333 yıl 7 ay hapis cezasını yargıtay bozdu

333 yıl hapsi Yargıtay bozdu

Samsun un İlkadım İlçesi Fatih Mahallesi nde 28 Ocak 2007 tarihinde meydana gelen olayda, Coşkun Erbay (29), sevdiği Elif T. yi kaçırarak resmi nikah kıyıp evlendi. Kızın amcasının çocukları, olayın ardından konuşmak için Coşkun Erbay’ın Fatih Mahallesi Süreyya Sokak’taki evine gitti. Erbay’ı evde bulamayan şahıslar daha sonra ayrıldı. Kendisinin arandığını öğrenen Erbay, konuşmak için söz konusu şahısları evinin yanına çağırdı. Burada Coşkun Erbay ile kızın yakınları arasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine silahlar konuştu. Mahalledeki gençler olayı yatıştırmak isterken, karşılıklı ateşlenen silahların ardı ardına patlaması üzerine damat Coşkun Erbay ile Beytullah Aksoy (27) tabancayla vurularak hayatını kaybetti, Ö.A. (26), L.T. (27), S.K. (25), İ.T. (28) tabancayla vurularak, A.A. (28) ve Ü.U. (26) ise darp sonucu yaralandı. Polis olay yerinde 17 adet boş kovan ele geçirdi. 

SANIKLARA CEZA YAĞDI
Olaydan sonra gözaltına alınan İlhan T. (29), Hüseyin T. (53), Sancar T. (37), Tahsin T. (34) ve Metin T. (31) tutuklandı. Dede Dursun T. (74) ise yaralı olarak olay yerinden kaçtı ve jandarmanın takibi sonucu olaydan 4 yıl sonra saklandığı köyde bulunan saç telinden kimliği tespit edilerek yakalanarak tutuklandı. Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi nde 5 yıl devam eden dava 2012 Kasım ayında karara bağlandı. Mahkeme heyeti, dede Dursun T. yi 66 yıl 3 ay, Tahsin T. yi 78 yıl 2 ay, Sancar T. yi 66 yıl 3 ay, İlhan T.yi 77 yıl 11 ay, Metin T. yi 25 yıl ve Yılmaz T. yi ise 20 yıl hapis cezasına çarptırılmış, hakkında dava açılan Hüseyin T. nin ise yargılama aşamasında hayatını kaybettiği için hakkındaki dava düşmüştü. 

KEŞİF YAPILMASI İSTENDİ 
Yargıtay 1. Ceza Dairesi Dursun T., Tahsin T., Sancar T. ve İlhan T., hakkında verilen hapis cezası kararını olay mahallinde keşif yapılmadığı için bozdu. Ayrıca, hapis cezasına çarptırılan ve tutuklu bulunan Metin T. nin tahliyesine ve yeniden yargılanmasına karar verdi. 8 yıldır cezaevinde tutuklu bulunan Metin T. ise Yargıtay ın tahliyesine karar vermesi üzerine cezaevinden serbest kaldı. Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi nde görülen davanın duruşmasına dün devam edildi. Tutuklu sanıklardan Sancar T., Dursun T., Tahsin T. ve İlhan T. duruşmada hazır bulundu. Savunma avukatı Ata Giritli, mahkemenin hava muhalefeti nedeniyle olay yerinde keşif yapmamasını adaleti geciktirdiğini belirterek, Yakın zaman içinde 2 ayrı güne keşif karar verilsin. Hava şartları hangi gün iyi ise o gün keşif yapılsın. Sanıkların savunma hakları gereği keşif yerinde de hazır bulundurulmasını talep ediyoruz. Sanıkların olay yerinde bulunması bekli bir olaya sebep olacak ancak savunma hakkının yerine getirilmesi için bu gerekli dedi.

Tutuklu sanıklarda keşif yerinde kendilerinin de hazır bulunmasını talep ettiler. Sancak T. kendilerinin tuzağa düşürüldüğünü, olay yerinde mutlaka kendilerinin de bulunduğu sırada keşif yapılmasını istedi. Mahkeme heyeti bazı tanıkların dinlenmesinin ardından keşif için gün tayin etmek üzere duruşmayı erteledi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da yıkım!

1 Samsunspor'da yıkım!

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

2 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Haberaks TV canlı yayınlayacak

3 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

4 Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

5 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

6 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Samsunpor'a çılgın prim...

7 Samsunpor'a çılgın prim...

15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

8 15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

Samsun'a yeni hastane

9 Samsun'a yeni hastane

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

10 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu