İtalya Başbakanı ndan Papa ya destek, Türkiye ye uyarı!..

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Papa Francesco ya destek verirken, Avrupa nın ortak değerleri ve ortak fikirlerine saygılı olması konusunda Türkiye yi uyardı ve Avrupa Birliği ne girişin Ankara nın elinde olduğunu savundu.

İtalya Başbakanı ndan Papa ya destek, Türkiye ye uyarı!..

İtalya kamuoyu ve bazı muhalefet partilerinin, Hükümet soykırım konusunda Papa yı yalnız bıraktı, onu savunmadı baskılarının artması üzerine hükümet kanadından peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. 

İki gün önce ilk açıklamayı yapan Başbakanlık nezdinde AB yle İlişkilerden Sorumlu Devlet Sekreteri Sandro Gozi, bugüne kadar hiçbir İtalyan hükümetinin Ermeni meselesine ilişkin resmi bir pozisyon almadığını hatırlatarak, Zaten bir hükümet soykırım kelimesini kullanmamalı, bu tarihçilerin görevi diyerek Türkiye nin tezine destek vermişti. 

Bunun hemen ardından konuşan Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ise, 15 yıl önce Papa 2. Jean Paul ün de benzer şekilde ifadeleri olmasını hesaba katarsak Türklerin Papa ya karşı sert açıklamaları haklı gibi görünmüyor demişti. 

O SORUYU TÜRK ÖĞRENCİ SORDU

İki günlük ABD ziyareti kapsamında dün Washington daki Georgetown Üniversitesi nde öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Başbakan Matteo Renzi, bunun ardından kendisini Türkiye-Vatikan arasındaki tartışmaların içine çeken bir soruyla karşılaştı.

Söz konusu üniversitede okuyan Furkan Pehlivanlı adlı Türk öğrenci, İtalyan Başbakan a Papa Francesco, 1915 Olayları nı soykırım olarak tanımladı. İtalya nın bu konudaki resmi tavrını sormak istiyorum sorusunu yöneltti. 

Renzi bu soruya şöyle cevap verdi: 

İtalya Hükümeti nin bu konudaki pozisyonu oldukça açık. Dışişleri Bakanımız, Türk hükümetinin Papa ya karşı verdiği tepkiler konusunda pozisyonumuzu ortaya koydu. Papa, bir asır öncesinde olanlar için oldukça açık bir mesaj verdi. Erdoğan ve mevkidaşımın (Davutoğlu) tepkisi ise negatif oldu ve bunun üzerine Dışişleri Bakanımız Paolo Gentiloni de Türk hükümetinin bu tepkisini eleştirdi.

AB YE GİRMEK ANKARA NIN ELİNDE

Türkiye nin büyük bir ülke olduğunu düşünüyorum ve Avrupa kurumlarına entegrasyon sürecini gerçekleştirmesi herkes için çok anlamlı olur diye açıklamalarını sürdüren 40 yaşındaki Başbakan, Türkiye aynı zamanda NATO nun da önemli bir üyesi. Ancak şu an Türkiye nin Avrupa kurumlarına entegrasyonunun, Ankara hükümetine bağlı olduğu aşikar dedi. 

Eylül ayında Galler de düzenlenen NATO Zirvesi nde de, Türkiye nin Avrupa ya girişi konusunda desteklerini resmen dile getirdiğini aktaran Renzi, Ancak Türkiye bugün, Avrupa Topluluğu nun bazı temel değerleri ve fikirlerine uymak zorunda diye konuştu.

TÜRKİYE DEKİ G-20 ZİRVESİ TARTIŞMALARI BİTİRMEK İÇİN BİR ADIM OLABİLİR

Renzi sözlerini Ben Türkiye nin bu yılki G-20 başkanlığının (15-16 Kasım 2015), tartışmaları bitirmek, geleceğe yatırım yapmak için önemli bir adım olacağına inanıyor ve bunu umuyorum. Ancak Türkiye nin de bu arada, ortak fikirler ve ortak değerlere saygı duyması gerekir diye sonlandırdı. 

İTALYA RESMEN SOYKIRIMI TANIMIYOR

Birçok mecrada İtalya nın 1915 Olaylarını soykırım olarak tanıdığı belirtilse de, söz konusu ülke hükümet düzeyinde resmen bunu kabul etmiyor.

Ne var ki, 2000 yılında parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi nde yapılan oylamadan, İtalyan hükümetine, soykırımı tanıması için Türkiye yi ikna etmesi ve taraflar arasında uzlaşma sağlanması önerisi çıkmıştı. Ancak parlamentonun üst kanadı Senato bunu onaylamadı.

2010 yılında bir açıklama yapan, o dönemdeki İtalya nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili de çıkan bazı haberler üzerine, İtalya kesinlikle bunu soykırım olarak tanımıyor demişti.

PAPA NIN AÇIKLAMALARI TÜRKİYE KARŞITLARINI HAREKETE GEÇİRDİ

Bu arada, Papa Francesco nun, geçen pazar günü düzenlediği ve üst düzey Ermeni temsilcilerin de katıldığı ayinde, soykırım nitelemesini yapması, İtalya daki bazı muhalefet üyelerini de harekete geçirdi. 

Bazı aşırı sağcılar, soykırımcı Türkiye nin AB ye üyelik müzakerelerinin derhal durdurulmasını önerirken, Türkiye nin tezini benimseyen Devlet Sekreteri Sandro Gozi nin de istifasını istedi ve hükümeti soykırımı resmen tanımaya davet etti.EN ÇOK OKUNANLAR

İşte Taner Taşkın'ın ekibi

1 İşte Taner Taşkın'ın ekibi

19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

2 19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

Samsunspor'da odak noktası transfer

3 Samsunspor'da odak noktası transfer

Koloğlu: 'Transferlerin hepsini açıklayacağız'

4 Koloğlu: 'Transferlerin hepsini açıklayacağız'

Canberk de tamam

5 Canberk de tamam

CANLI YAYIN! Samsunspor'da yeni transfer imzayı atıyor

6 CANLI YAYIN! Samsunspor'da yeni transfer imzayı atıyor

Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

7 Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

Çepni ailesinin acı günü

8 Çepni ailesinin acı günü

Samsun'da minibüsün çarptığı kişi hayatını keybetti

9 Samsun'da minibüsün çarptığı kişi hayatını keybetti

Samsun'da otomobil yolcu yolcu otobüsüne çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

10 Samsun'da otomobil yolcu yolcu otobüsüne çarptı: 1 ölü, 1 yaralı