Erdoğan a hakaret etmekteki mesele...

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Türkiye de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan a yönelik hakaret ve küçük düşürme ile ilgili davalara Cumhurbaşkanı na hakaret etmekteki mesele başlıklı yazısında yer verdi.

 Erdoğan a hakaret etmekteki mesele...

BBC nin İstanbul muhabiri Mark Lowen, Cumhurbaşkanını küçük düşürdükleri gerekçesiyle haklarında çok kere dava açılan mizah dergisi Penguen i ele aldığı yazısında, derginin son sayısındaki Cumhurbaşkanı nın çalışma ofisi olarak inşaa edilen Aksaray ı çizdiği karikatüre değindi.

Derginin karikatüristlerinden Selçuk Erdem ile röportajını aktaran yazısında Lowen, Cumhurbaşkanı Erdoğan ın 12 yıllık iktidarı süresince derginin çok defa davalık olduğunu hatırlatarak son sayısında da Erdoğan ın avukatlarının dergiye dava açtıklarını ve mahkemenin, dergiye 14 bin TL para cezası ile sonuçlandığını aktardı.

Lowen, söz konusu dava ile ilgili olarak görüşünü aldığı Selçuk Erdem in Aslında çok çok üzgünüz, karikatürist değil ancak bir vatandaş olarak. Çünkü, biri karikatürden dolayı mahkemeye gidiyor bu gerçekten çok üzücü bir şey sözlerine yer verdi.

Lowen, Erdoğan ın geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında ağustos ve mart ayları arasında 236 kişinin Erdoğan a hakaret ettikleri gerekçesiyle araştırıldığını ve 105 tanesinin suçlandığını hatırlatarak aralarında yazarlardan, gazetecilere, sanatçılardan protestoculara kadar çok sayıda kesimden insanın cezalarla karşı karşıya kaldığına vurgu yaptı.

BBC muhabiri, Türkiye de 1926 yılından bu yana ceza kanununa göre, 299 no lu yasanın devletin başındaki kişiye hakaret edilemeyeceğine yönelik bir madde var olmasına karşın bu maddenin, Erdoğan ın yetki sahibi olmaya başlamadan önce nadiren kullanıldığını yazdı.

Yazar, geçtiğimiz ay, Çağlayan da Adliye Sarayı ndaki ofisinde şehit edilen Mehmet Selim Kiraz ın görüntülerinin paylaşılması dolayısıyla Twitter in geçici bir süre engellendiğini hatırlatarak eski televizyon sunucusu ve gazeteci Sedef Kabaş ın attığı Tweet nedeniyle de 5 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Lowen, AKP den yazısı ile ilgili yorum alamadığını genel seçimler öncesi şu anda gergin bir havanın hakim olduğunu yazarak düşünce kuruluşu Seta dan İsmail Çağlar ın demokrasilerde insanların eleştirme hakkı olmasına karşın eleştiri ile hakaret etme arasında bir sınır olması gerektiği yorumunu aktardı.EN ÇOK OKUNANLAR

Meteoroloji gün verdi! Samsun'a kar geliyor...

1 Meteoroloji gün verdi! Samsun'a kar geliyor...

Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

2 Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Hastanede dehşet! Mahkuma kurşun yağdırdılar...

3 Hastanede dehşet! Mahkuma kurşun yağdırdılar...

O Mehmetçik Samsunlu çıktı

4 O Mehmetçik Samsunlu çıktı

Samsun'daki kazanın ardından dram çıktı!

5 Samsun'daki kazanın ardından dram çıktı!

Samsun'da uyuşturucu operasyonu, 9 şüpheli gözaltında

6 Samsun'da uyuşturucu operasyonu, 9 şüpheli gözaltında

Samsunspor'da Ercan'ın yanına Erkam

7 Samsunspor'da Ercan'ın yanına Erkam

Samsun'da pompalı saldırgan hakkında flaş gelişme!

8 Samsun'da pompalı saldırgan hakkında flaş gelişme!

Ahmet Burak müjdesi

9 Ahmet Burak müjdesi

Anavatan, Samsun'da halkla buluşuyor

10 Anavatan, Samsun'da halkla buluşuyor