Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Kapalıçarşı esnafından dükkan boşaltma tebligatı isyanı

Dünyanın en eski alışveriş merkezilerinden biri sayılan Kapalıçarşı da bulunan Sandal Bedesteni nde, 20-25 yıldan bu yana hizmet veren yaklaşık 80 esnafa dükkanlarını boşaltması için tebligat gönderildi.

Kapalıçarşı esnafından dükkan  boşaltma  tebligatı isyanı

Esnaf tahliye etmediği takdirde polis zor yoluyla dükkanları boşaltacak. İstanbul un tarihi, turistik ve ticari yapılarından biri olan ve Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen Kapalıçarşı daki, Vakıflar Genel Müdürlüğü nün mülkiyetinde olan ve halı, turistik eşya, çanta, takı, giysi satılan dükkanların bulunduğu bedesten in kapısına Fatih Kaymakamlığı tarafından tahliye tebligatı asıldı. Tebligatta fuzuli şagil yani işgalci olarak tanımlanan esnafların 22 Nisan da dükkanlarını tahliye etmesini, tahliye sırasında güvenlik güçlerinin gerekli önlemleri alması isteniyor.

80 ESNAFI TAHLİYE EDİP BİR KİŞİYE Mİ MUTLULUK KURACAKSINIZ

Bedestenin restorasyon kapsamında ihaleye verildiğini anlatan Sandal Bedesteni Dernek Başkanı Kaya Kandemir, esnafların yanı sıra sektörde çalışan işçiler, tedarikçiler ve aileleri ile birlikte yaklaşık 400 kişinin durumdan etkileneceğini belirterek, “Türkiye de çalışan insanların bu şekilde kapı dışarı atılması hukuki, insani, anayasal kurallara uygun değil. Siz burada 80 tane esnafı çıkartıp 1 kişiye mi mutluluk kuracaksınızö dedi. “Aç kalsam dahi kiramı ödüyorum. Bugün bize çıkın diyorlar. Ben nereye gideyim sözleriyle tepkisini dile getiren bedestenin 25 yıllık esnafı Hayrettin Öztürk “Bizi buradan çıkarırlarsa çok kötü şeyler olacak, biz kendimizi yakacağız. Başka çaremiz yok. Ben buraya 25 yıl emek vermişim, beni çıkarıp birine peşkeş çekecekler şeklinde konuştu.

“BİR SÜTUN ALTINDA 3 ESNAF EKMEK YİYOR

Tahliyenin gerçek amacının restorasyon olmadığını öne süren Murat Çetin de “Sandal Bedesteni çok kıymetlendi. Güney kapısı çarşının ana caddesine açılıyor, batı kapısı çarşının ortasına açılıyor. Burası değerlendiği için mi 80 tane esnaftan alınıp 1 tane esnafa veriliyor? Burada aynı sütun altında 3 esnaf ekmek yiyor. Düzenli kirasını ödeyen esnafların Vakıfların nezdinde hiçbir değeri yok muö dedi. Sandal Bedesteni gibi Mısır Çarşısı nın da Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olduğunu ifade eden Çetin, “Mısır Çarşısı nda restorasyon yapılırken ticaret devam ediyor. Buranın esnafı ekonomik olarak daha güçsüz olduğu için mi elimizden alıyorlar. Mısır Çarşısı ile Sandal Bedesteni nin ne farkı var diye sordu.

“RESTORASYON TAHLİYE İÇİN BAHANE

Sandal Bedesteni nin restorasyona ihtiyacı yok diyen Ömer Tufan Görgün de “Bizi çıkartmak için restorasyon bir bahanedir. Kapalıçarşı da 3 bine yakın dükkan vardır. Yağmur yağdığında suyun akmadığı tek yer Sandal Bedesteni ve buranın kopyası olan İç Bedesten dir. Buranın restorasyona ihtiyacı yoktur ama dükkanların düzeni, tezgahların, camekanların duruşu değiştirilebilir dedi.
Dükkanlarını boşaltmak istemeyen esnaf, tahliye öncesinde seslerini duyurmak için eylem yapmaya hazırlanıyorEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunlu şehidin evinde yas var

1 Samsun Haber: Samsunlu şehidin evinde yas var!

Şehit özel harekat polisinin evine ateş düştü

2 Şehit özel harekat polisinin evine ateş düştü

Teröristler yol kesip araç yaktı İşte o anlar

3 Teröristler yol kesip araç yaktı! İşte o anlar...

Avrupa Ligi Şampiyonu Manchester United

4 Avrupa Ligi Şampiyonu Manchester United

Kayınpeder ile damadın kavgası cinayetle bitti

5 Kayınpeder ile damadın kavgası cinayetle bitti

RİZE Rize Çayeli ilçesinde yangın 3 ahşap ev kullanılmaz hale geldi

6 (RİZE) Rize Çayeli ilçesinde yangın... 3 ahşap ev kullanılmaz hale geldi

İzmirde Huzur, Güven 6 uygulaması sona erdi

7 İzmir'de ''Huzur, Güven 6'' uygulaması sona erdi

Öyle kolay olmadı

8 Öyle kolay olmadı...

AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli Milli İrade İle Ak Partideki Recep Tayyi

9 AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli: 'Milli İrade İle Ak Parti'deki Recep Tayyi

AK Partili Kuzu Yorulanlar kenara çekilecek, yolunu kaybedenler randevu alıp

10 AK Parti'li Kuzu: 'Yorulanlar kenara çekilecek, yolunu kaybedenler randevu alıp