Kızılırmak Deltası tanıtılacak

Kızılırmak Deltası nda suda açan, kökleri zehirli ve yakıcı bir bitki olduğu için zehirli güzellik olarak da anılan su düğün çiçeğinin, özellikle Arap ülkelerinde tanıtımı yapılarak bölgeye turist gelmesi sağlanacak

Kızılırmak Deltası tanıtılacak

Biyolojik çeşitliliği ve her mevsim barındırdığı güzellikleriyle dikkati çeken Kızılırmak Deltası nda, nisan ile mayıs aylarında açan su düğün çiçeğinin oluşturduğu manzara, doğaseverlerle fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor. Bölgeye Türkiye genelinden ve yurtdışından turistlerin ilgisini çekebilmek için çalışma yürüten Samsun Turizmciler Derneği, özellikle Arap turistlerin ilgi gösterdiği çiçeğin bilinirliğini artırmak için Körfez ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede tanıtım faaliyetlerine başlayacak.

ALTERNATİF TURİZM 
Dernek Başkanı Dilek Genç,  yaptığı açıklamada, Kızılırmak Deltası nın bitki örtüsüne ve turistik değerine ayrı zenginlik katan su düğün çiçeğini alternatif turizmi geliştirmek için değerlendirdiklerini söyledi.  Kızılırmak Deltası nın sulak alanlarında açan bu çiçekle bölgenin turist varlığını arttırmak istediklerini belirten Genç, 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçe sınırları içinde yer alan Kızılırmak Deltası nda açan bu çiçeğin turistlerin ilgi odağı haline geldiğini anlattı.

ARAPLARIN İLGİSİ 
Genç, tabiatın canlanmasıyla ayrı bir hareketliliğin yaşandığı deltada, kökleri zehirli ve yakıcı bir bitki olduğu için zehirli güzellik olarak da anılan su düğün çiçeğine özellikle Arap turistlerin ilgi gösterdiğini dile getirdi. Doğa fotoğrafçılarının Karadeniz deki uğrak yerlerinden biri olan deltada, bu nadide çiçeğin daha geniş kitlelere tanıtılması için çalışma başlattıklarını belirten Genç, Ülkemizdeki ve yurtdışındaki turizm acenteleriyle iletişim halindeyiz. Özellikle Tunus, Cezayir, Lübnan, Mısır, İran ve Fas gibi ülkelere bu zehirli güzellikleri anlatmak ve tanıtmak istiyoruz. Su üzerinde açan bu güzelliklere Araplar büyük ilgi gösteriyor. Bundan dolayı yöremizi, bu yönüyle de ön plana çıkartmak istiyoruz diye konuştu.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'dan İstanbul'da 2. zirve

1 Samsunspor'dan İstanbul'da 2. zirve

Samsun Şehir Hastanesi projesi durduruldu

2 Samsun Şehir Hastanesi projesi durduruldu

Samsunspor'da İsmet Taşdemir'le devam

3 Samsunspor'da İsmet Taşdemir'le devam

Yüksel Yıldırım'dan tebrik!

4 Yüksel Yıldırım'dan tebrik!

Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

5 Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

Samsun'da sır intihar! İtfaiye şoförü canına kıydı

6 Samsun'da sır intihar! İtfaiye şoförü canına kıydı

Samsun'da belediye işçilerine rekor zam

7 Samsun'da belediye işçilerine rekor zam

'Cenaze evinde düğün olmaz'

8 'Cenaze evinde düğün olmaz'

Samsun'da alkollü vatandaş mahalleyi birbirine kattı

9 Samsun'da alkollü vatandaş mahalleyi birbirine kattı

Canlı yayında minik Ecrin'le ilgili kan donduran iddialar!

10 Canlı yayında minik Ecrin'le ilgili kan donduran iddialar!