Cerrahlar, ameliyatlara bilgisayar oyunları ile hazırlanıyor

Genel Cerrah Op. Dr. Levent Karagöz, cerrahların el yeteneklerini ve parmak reflekslerini kaybetmemek için bazı egzersizler yaptığını belirtti.

Cerrahlar, ameliyatlara bilgisayar oyunları ile hazırlanıyor

Çocuklar ve gençlerin zaman geçirme aracı olarak görünen bilgisayarda araba yarışı, uçak savaşları, tetris benzeri oyunların, cerrahların büyük yardımcıları olduğu ortaya çıktı. Atasam Hastanesi Genel Cerrahı Op. Dr. Levent Karagöz evde, zaman zaman da hastanedeki odalarında bilgisayar, tablet ve televizyonlara kurdukları oyun konsollarında cerrahların vakit geçirmesinin hem hasta hem de kendileri açısından gerekli olduğunu söyledi. Op. Dr. Karagöz Cerrahın eğitiminin birinci şartı bilgidir. İkinci şartı da  el marifetidir. Çünkü el marifeti olmayan bir insan, çok bilgili olabilir ama ameliyat yapamaz. Çok iyi yemek tarifi bilirsiniz ama çok iyi yemek yapamazsınız. Öyle düşünmek lazım diye konuştu. 

Cerrahların şahsi yetenekleri ve becerilerinin olduğunu vurgulayan Op. Dr. Levent Karagöz şunları söyledi:

Cerrahların yetişmesi astadan kan almayla başlar, pansuman yapar, sonra ameliyata girer, burada hocasının yanında çalışıyor. Daha hızlı ameliyat yapabilmek, daha yetenekli olabilmek, daha ellerine hakim olabilmek için her cerrahın kendine ait geliştirdiği bir metot var. Bazısı tespih çeker, niye parmaklarım daha hareketli olsun diye. Bazıları ise lastik topları sıkar el adaleleri kuvvetli olsun diye. Ben lise hayatım boyunca daha çok sevdiğimden saat tamirciliğinde çalıştım. Dikkatli olmak, elimizin titrememesi için bir takım el becerileri ile uğraşmak gerekiyor. Ben uzun süre saatçiliğe devam ettim. Bir de saatçilik, tek gözle bakıp iki boyutlu görme duygusunu da çok iyi geliştiriyor. Bu benim kendi tercihimdir. Başkaları başka şeyler yapıyor. Kimi playstation oynar, kimi joistikli araba yarışları oynar. Bazı cerrahlar, ameliyatta kullandıkları iplerle dışarıda bağlama eğitim yapar. Onun da bağlama eğitimi yaparken hızlı bağlama, ters bağlama, her ortama bağlama gibi metotları var. Çünkü yüzeyde her şeyi bağlayabilirsiniz. Ama derinde bağlama yapacaksanız, onun için özel bir manipülasyona ihtiyaç var.

PORTAKAL KABUĞUNA DİKİŞ EĞİTİMİ

Hocalarının eğitim sırasında portakal kabuğuna dikiş attırdığını anlatan Op. Dr. Levent Karagöz sözlerini şöyle sürdürdü:

Çünkü portakal kabuğuna iğne geçer. Biraz sert çekerseniz portakal kabuğu kesilir.  İnsan derisi çok serttir. Deriden keskin bir iğne ile dikiş geçerseniz istediğiniz gibi bağlayabilirsiniz. İçerde dalak, karaciğer, mide bağırsak gibi yumuşak organlar var. Onlara atacağımız dikişlerde eliniz titremeden, düzgünce dikişi geçeceksiniz. Geçtikten sonra onun boşluğunu alıp düğümü dibine oturtacaksınız. Çok sıkarsanız dokuyu keser, gevşek bırakırsanız kanama yapar. Bu tür yetenekleri kaybetmemek adına el becerilerini geliştirecek, el ve parmak hareketlerini sağlayan bir takım bilgisayar oyunları oynuyoruz.

 EN ÇOK OKUNANLAR

On Numara sonuçları açıklandı! Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

1 On Numara sonuçları açıklandı! Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

Samsun'dan Zeytin Dalı Harekatı'na hakaret: 1 gözaltı

2 Samsun'dan Zeytin Dalı Harekatı'na hakaret: 1 gözaltı

Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

3 Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

Samsunspor'da sıra yönetim ve tahtada

4 Samsunspor'da sıra yönetim ve tahtada

Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

5 Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

Samsun'da intihar girişimi!

6 Samsun'da intihar girişimi!

Samsun'da camiye giderken kazada hayatını kaybetti

7 Samsun'da camiye giderken kazada hayatını kaybetti

Samsun'da üst geçidi kullanmayan yaya canından oldu

8 Samsun'da üst geçidi kullanmayan yaya canından oldu

Samsunlular dikkat! Fırtına, sağanak, kar...

9 Samsunlular dikkat! Fırtına, sağanak, kar...

Şiddet haritasında Samsun ikinci

10 Şiddet haritasında Samsun ikinci