KKTC de cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı

KKTC de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hiçbir aday yüzde 50 barajını aşamadı ve Anayasa gereği seçimler ikinci tura kaldı.

KKTC de cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı

KKTC halkı 26 Nisan da tekrar sandık başına gidecek ve ilk turu önde bitiren iki aday olan Derviş Eroğlu ve Mustafa Akıncı arasında bir tercih yapacak. Bu seçimde en fazla oyu alan KKTC nin 7. cumhurbaşkanı olacak. Açılan 693 sandığa göre bağımsız aday Derviş Eroğlu yüzde 28,18, bağımsız aday Mustafa Akıncı yüzde 26,92, Cumhuriyetçi Türk Partisi -Birleşik Güçler Partisi adayı Sibel Siber yüzde 22,54 ve diğer bağımsız aday Kudret Özersay yüzde 22,23 oranında oy alırken, diğer üç aday ise sıfırın altında oy oranında kaldılar.
İktidarın büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi nin adayı ve iddialı isimlerden Meclis Başkanı Sibel Siber, İki adayı kutluyorum açıklaması yaptı. Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler Genel Başkanı ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu yarın parti meclisinin toplanacağını, hem sonuçları hem de ikinci turu değerlendireceklerini söyledi.
EN DÜŞÜK KATILIM BUGÜNKÜ SEÇİMDE OLDU, KATILIM YÜZDE 62.34’TE KALDI
KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimi tarihinde en düşük katılım, bugünkü seçimde görüldü. YSK’nın internet sitesinden derlenen bilgiye göre kayıtlı 176 bin 916 seçmenin bulunduğu bugünkü seçime 110 bin 298 seçmen katıldı ve katılım oranı yüzde 62.34 oldu. Kıbrıs Türk Federe Devleti (KTFD) döneminde 2 kez devlet başkanı, bugünküyle birlikte KKTC tarihinde de 7. kez cumhurbaşkanlığı için sandığa giden Kıbrıs Türk halkının bugünkü seçime katılımı düşük kaldı. 1976’da yüzde 88.6 olan katılım oranı, 1981’de yüzde 74.8’e düştü. KKTC’nin ilanından sonraki ilk Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapıldığı 1985’te katılım yüzde 85.7 oldu. En yüksek katılım 1990’da yüzde 93.48’le görüldü. 1995’teki seçimin ilk turunda yüzde 85.13, ikinci turunda yüzde 80.12 olarak kayıtlara geçti.
2000 yılında seçime katılım oranı yüzde 81.02, 2005’te yüzde 69.58, 2010’da ise yüzde 76.3 olarak gerçekleşti. 
KKTC Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu, seçimi kaybetmemenin bir başarı olduğunu belirterek, Birinci turun galibi olduğum için mutluyum dedi. İkinci turda çok iyi çalışıldığı takdirde, birinci turun açığının kapatılabileceğini belirten Eroğlu, ikinci turda halkın iradesinin sandığa yansıyabilmesi için tüm vatandaşları oy vermeye çağırdı. Eroğlu, “Bu seçimin 3. turu yok. Bu sebeple herkesi 2. tura katılmaya çağırıyoruz” dedi.
KKTC de Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu ile DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, Derviş Eroğlu’nun Ledra Palas’taki seçim ofisine geldi. Seçim ofisine 20.40 sıralarında gelen Serdar Denktaş partililere seslendi. Derviş Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu da saat 21.00 sıralarında seçim ofisine gelişlerinde, taraftarlarının alkışlarıyla karşılandı. Eroğlu basına açıklamalarda bulunarak, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Eroğlu’nun açıklamalarını birçok yabancı gazeteci de takip etti. Eroğlu’nun basın açıklaması sırasında UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, bazı DP-UG’li bakanlar, DP-UG ve UBP’den bazı milletvekilleri de hazır bulundu.
EROĞLU: “ÇOK DEMOKRATİK BİR SÜREÇ YAŞADIK”
Derviş Eroğlu burada yaptığı açıklamada, çok adaylı bir seçim geçirdiklerini ifade ederek, seçimin ikinci tura kaldığını hatırlattı. İkinci tur için adayların belirlendiğine işaret eden Eroğlu, ikinci turda rakibi olarak sandıktan çıkan Mustafa Akıncı’yı ve diğer bütün adayları kutladı. Çok demokratik bir seçim süreci yaşandığını belirten Derviş Eroğlu, çok seviyeli bir kampanya yürütüldüğüne dikkat çekti. Derviş Eroğlu, seçimde ikinci tur ihtimalinin her zaman söz konusu olduğunu kaydederek sandığa giden gitmeyen herkese teşekkür etti. Sandıklara katılımın, halk iradesinin sandığa yansıması bakımından önemli olduğunu vurgulayan Derviş Eroğlu, ancak vatandaşın sandığa katılıp katılmaması ve ikini tur beklentisi içerisinde olmasının özgür iradesi sonucu olduğunu kaydetti.
“SEÇİMİN 3. TURU YOK”
Eroğlu, “Önümüzdeki hafta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin 3. turu yoktur. Dolayısıyla ben bütün vatandaşlarımızın politikalarımızı izleyen, destek veren, gerek iki partinin üyelerine destekçilerine, gerekse düşüncelerimi paylaşıp herhangi bir partiyle alakası olmayan bütün vatandaşlarımızın bu seçime katılmasını diliyorum” dedi.
“İNANIYORUM Kİ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA KATILIM DAHA FAZLA OLACAK”
Önlerinde kritik günler olduğunu belirten Derviş Eroğlu, “Tecrübesiyle, Kıbrıs sorununa vakıf oluşuyla, ortaya koyduğu politikalarla, müzakere masasında KKTC ve KKTC halkını devletini temsil edecek bir adayın sandıktan çıkması temennisinde bulunmuştuk. Halkımız bu teveccühü gösterdi. İnanıyorum ki önümüzdeki hafta yapılacak seçimde, katılım daha fazla olacaktır” dedi.
“Bu işin şakası kalmamıştır” diyen Derviş Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle mayıs ayının ilk yarısında başlayacağı söylenen müzakerelerde bu kritik dönemi geçirecek inanç ve tecrübeye sahibim. Bana destek veren siyasi partilerin de görüşleri ortadadır. Bu görüşlerle birlikte elbette müzakere masasında halkın haklarını koruma kararlılığımız devam ediyor. Kıbrıs Türk halkının menfaatlerini bilerek politika yaptık. Bundan sonra da bunu devam ettireceğim.”
Bu seçimde çok değişik şeylerin yaşandığını, ancak 2. turda tamamen KKTC halkının iradesinin sandığa yansıyacağını belirten Derviş Eroğlu, “İnşallah KKTC’nin sesi olacak irade ortaya çıkacaktır” dedi.
“STRATEJİYİ GÖRÜŞÜP BELİRLEYECEĞİZ”
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Derviş Eroğlu, 2. tura girerken uygulayacakları stratejiyi, kendisine destek veren partilerle görüşüp belirleyeceklerini söyledi. Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler’in aldığı sonuç hakkındaki bir soruyu da yanıtlayan Derviş Eroğlu, beklentinin CTP-BG adayının ikinci tura kalması olduğunu, ancak Mustafa Akıncı’nın çok iddialı olduğunu ve iddialarında da haklılığının ortaya çıktığını kaydetti.
Seçim sonuçlarının hükümete güvensizlik anlamına gelip, gelmediğinin sorulması üzerine ise Eroğlu, her ihtimalin olabileceğini, vatandaşın aklından geçenin tercümanı olmanın mümkün olmadığını kaydetti. Derviş Eroğlu, her sandığa gitmeyen vatandaşın kendine göre bir gerekçesi olduğunu, bu gerekçelerin değerlendirilerek, ikinci turun çok iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
DENKTAŞ: DAHA FAZLA ÇALIŞACAĞIZ
Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu’nun seçim ofisine gelişi öncesinde sempatizanlara seslenen DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, kimsenin üzülüp moralini bozmaması gerektiğini belirterek, ikinci tur için bir hafta boyunca çok daha fazla çalışılacağını vurguladı. Egemenliğin, eşitliğin simgesi Derviş Eroğlu’nun sandıktan çıkabilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Denktaş, “Unutmayın örgütlü güç, örgütlü parti UBP ve DP’dir” dedi. Tüm adayları kutlayan Denktaş, Mustafa Akıncı’nın gerçekten güzel bir sonuç çıkardığını, Akıncı’nın düşmanları olmadığını, ancak iki farklı görüşü savunduklarını kaydetti.
“ONLARI DA ALKIŞLAYALIM”
“Bizim görüşümüz egemenliktir, eşitliktir, devlettir. Oradaki kardeşlerimiz de düşman değildir, bizim vatandaşlarımız, bizim dostlarımızdır. Onları da alkışlayalım” diyen Serdar Denktaş, ama en büyük alkışı seçimi birinci göğüslemeyi başaran Derviş Eroğlu’nun hak ettiğini söyledi. Serdar Denktaş, bu hafta hiç çalışmadıkları, hiç inanamadıkları kadar çok çalışıp, inanarak Derviş Eroğlu’nu sandıktan birinci çıkarmak için uğraşacaklarını sözlerine ekledi. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

1 Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

Sürpriz yapacak

2 Sürpriz yapacak

FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

3 FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

4 Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

5 Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

6 Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

Ağır ceza geliyor

7 Ağır ceza geliyor

Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

8 Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

9 Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

Kaybedersek canımız yanar

10 Kaybedersek canımız yanar