Demirtaş: Savaşa hazırlanır gibi seçime hazırlanıyorlar

HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili adayı Selahattin Demirtaş, hükümetin çözüm süreci politikasına ilişkin, “Matbaaya giderken yolda düşmüş iki sayfa kağıttan ibarettir” ifadelerini kullandı.

Demirtaş: Savaşa hazırlanır gibi seçime hazırlanıyorlar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili adayı Selahattin Demirtaş, Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen halk buluşması etkinliğine katıldı. Beraberinde İstanbul 3. Bölge milletvekili adayları ile etkinliğe katılan Demirtaş’ı binlerce kişi, ellerinde cep telefonu ışıkları ve havai fişeklerle karşıladı.
İSTANBUL’U EV EV, SOKAK SOKAK GEZECEĞİZ
Meydanda partililere hitaben bir konuşma yapan Demirtaş, Önümüzdeki 45 gün boyunca sabırla, inatla, kararlılıkla çalışmamız lazım. İstanbul adım adım, sokak sokak, mahalle mahalle, esnaf esnaf, ev ev gezilecek. Hep birlikte yapacağız bunu. Bizden gönlü kalmış olanlar, kendimizi anlatamamış olmamızdandır. Kırdıklarımız, üzdüklerimiz kim varsa, bize oy vermiş vermemiş kim varsa her biri ‘bizim kardeşimizdir’ şiarı ile her birinin elinden tutacağız. Gidip çayını içeceğiz, çay içireceğiz. HDP’nin bu olduğunu İstanbul’un hepsine anlatacağız ki seçimden daha önemli bir şey var. ‘Kardeşlik var’ diyeceğiz. Onu herkese hatırlatacağız. Bizim esas görevimiz budur dedi.
7 Haziran seçimlerinin bir savaş olmadığının altını çizen Demirtaş, Bari öylesine şeyler yapalım ki 8 Haziran’da birbirimizin yüzüne bakacak en azından imkanımız olsun. Fakat bunlar öyle şeyler konuşuyorlar ki, öylesine seviyesiz bir üslupla, kışkırtıcı bir üslupla halkı tahrik ediyorlar ki maalesef ki savaşa hazırlanır gibi seçime hazırlanıyorlar. Hiçbir parti bizim düşmanımız değildir. Hiçbir partili, başka partiye oy vermiş insanlar düşmanımız değildir. Biz hepsine kardeş gözüyle bakıyoruz. Sakın ola ki bunların tahriklerine kapılmayın. Sakın ola ki bu Alevi’dir, Sünni’dir, Ermeni’dir, Süryani’dir diye onların tahriklerine kapılmayın. İnsanız biz insanız şeklinde konuştu.
Bazı köşe yazarları ve gazetecileri de eleştiren Demirtaş, AKP’nin maaşlı köşe yazarları, AKP’nin maaşlı gazetecileri de bu tahriklere sürekli benzin döküyorlar. İnanın ki bakın bunlar bazıları ‘İslamcı yazarız’ diyor ya ben bunlara hakikaten üzülüyorum. ‘İslamcı yazar’ kimliğini kullanıyorlar. Ya bunlar Erdoğan’dan korktukları kadar Allah’tan korksalardı biraz vicdanları olurdu, vicdanları. Onlara sesleniyorum; AKP’den maaş alıp tetikçilik yapanlar, köşe yazarı, televizyonda halkı birbirine düşürmek için bize hakaret edenler Erdoğan’a biat etmekle, Erdoğan kızmasın diye onun dediğini yapmakla maaşınızı korumuş olabilirsiniz, işinizi korumuş olabilirsiniz ama öbür taraftan siz Allah’ı kandıracağınızı zannederek imanınızı kaybetmiş de olabilirsiniz. Ona dikkat edin diye konuştu.
Demirtaş, Nerde hata yapıyoruz? Biz insani değerlerimizi devlete emanet etmekle hata yapıyoruz. Asla bu hükümete bu devlete güvenilmez. Ona insani değerler emanet edilmez çünkü çok hor kullandılar, hor kullanıyorlar. İnsani değerler insana aittir, devlete ait olamaz. Devlet bizim insanlığımıza karar veremez. Devlet şunu linç edeceğiz dediği zaman asla peşinden koşan olmayacağız. ‘Şu HDP’li linç edin’, ‘şu Ermeni’dir linç edin’, ‘şu AKP karşıtıdır linç edin’ dediklerinde biz bu tuzağa düşmeyeceğiz. İşte bu seçimde en büyük kazanan o nedenle biz olacağız ifadelerini kullandı.
ÇÖZÜM SÜRECİ MATBAAYA GİDERKEN YOLDA DÜŞMÜŞ İKİ SAYFA KAĞITTAN İBARETTİR
Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Selahattin Demirtaş, Bakın dikkat edin onlar açısından çözüm süreci nedir biliyor musunuz? Matbaaya giderken yolda düşmüş iki sayfa kağıttan ibarettir. O kadar. Çözüm süreci onlar için budur. Ama bizim açımızdan yaşam gerekçemizdir diyerek sözlerini noktaladı.EN ÇOK OKUNANLAR

Adana'da trafik kazası: 1 yaralı

1 Adana'da trafik kazası: 1 yaralı

Kırklareli'nde zincirleme kaza: 2'si ağır 3 yaralı

2 Kırklareli'nde zincirleme kaza: 2'si ağır 3 yaralı

Hakkari'de 3 ayrı trafik kazası: 4 yaralı

3 Hakkari'de 3 ayrı trafik kazası: 4 yaralı

Bodrum'da Makilik alanda korkutan yangın

4 Bodrum'da Makilik alanda korkutan yangın

Ağabeyine sinirlenince evlerini ateşe verdi

5 Ağabeyine sinirlenince evlerini ateşe verdi

Pendik'te trafik kazası: 2 ölü 1 yaralı

6 Pendik'te trafik kazası: 2 ölü 1 yaralı

Köpeğe çarpan otomobil takla atarak şarampole devrildi: 1 ağır yaralı

7 Köpeğe çarpan otomobil takla atarak şarampole devrildi: 1 ağır yaralı

TEM Otoyolunda trafik kazası: 4 yaralı

8 TEM Otoyolunda trafik kazası: 4 yaralı

Yoldan çıkan otomobil takla atarak ağaçlara takıldı

9 Yoldan çıkan otomobil takla atarak ağaçlara takıldı

Fethiye'de trafik kazası: 2 yaralı

10 Fethiye'de trafik kazası: 2 yaralı