Türkiye nin ihtiyacı koalisyon değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Levent-Hisarüstü Metro Hattı nın Etiler durağının açılışında yaptığı konuşmada başkanlık sistemi önererek, Tek parti hükümetleri yetmiyor dedi.

 Türkiye nin ihtiyacı koalisyon değil

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, 5 kilometrelik bu hat ve her yeni metro hattıyla İstanbul u dünyanın en uzun raylı sistemlerinden birine sahip kent olma hedefine adım adım yaklaştırdıklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı, Marmaray ile bu sistemi deniz altından birbirine bağlayarak entegre hale getirdiklerini hatırlatarak, şöyle devam etti:
Burada bizim bir aşkımız, sevdamız vardı. Biz diyorduk ki, Fatih Sultan Mehmet gemileri karada yürüttü. Biz de denizin altından yapar mıyız dedik, kimsenin başaramadığını başardık. Yetmez dedik. Avrasya Tüneli nin adımını attık. Çift katlı lastikli sistem önümüzdeki yıl açılacak. 3 katlı tünelin temeli de inşallah çok yakında atılacak. Bu bir ufuk meselesidir, aşk meselesidir. Aşkınız varsa dağları delersiniz, ama aşkıız yoksa bunların hiçbirini yapamazsınız. Yavuz Sultan Selim Köprüsü nü de yapmaya devam ediyoruz. Bunlardan bile rahatsız oldu. Kim? Muhalefet. Bu memlekette bir dikili taşınız olsun. Bir dikili taş koyamazlar. Çünkü bunlar bu ülkede yapmaya değil, yıkmaya geldiler.
Halen İstanbul da 144 kilometre raylı sistem bulunduğunu, bunun 2019 da 430 kilometreye ulaşacağını belirten Erdoğan, İnşallah bu sistem yeni projelerle sürekli genişledikçe, ulaşım İstanbullular için bir eziyet değil, keyif haline gelir. Her zaman ifade ettiğim gibi, İstanbul türkiye dir. Aynı zamanda Avrupa dır, Asya dır dedi.
İstanbul u sadece rant ve çıkar kapısı olarak görenlerin akıbetinin belli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, İstanbul bizim canımız. İstanbul başka. İstanbul a bu gözle bakmayan onu sadece kirletir, sadece sömürür. Nitekim eskiden bu şehri uzun süre kirlettiler. Çöp yığınıyla, hava kirliliğiyle kirlettiler dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Erdoğan şöyle devam etti:
Şimdi de Cumhurbaşkanı olarak, ayrı kararlılıkla bu yola devam ediyoruz. Kalbimizdeki İstanbul aşkı her geçen yıl daha çok artıyor. Bu can bu tende olduğu müddetçe, benim İstanbul aşkım bitmez, İstanbul aşkım küllenmez. Attığımız her adımda, İstanbul u 2023 hedeflerine ulaştırma yolunda en büyük desteği milletten alıyoruz. Allah birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim kılsın. Türkiye yeni bir yol ayrımına gelmiş bulunuyor. Geçmiş 12 yılda tek parti iktidarında sağlanan güven ve istikrar ortamı Türkiye yi buraya getirdi. Ama artık ülkemizin geldiği yerde, yeni araçlara, yeni imkanlara, yani yeni bir yönetim sistemine ihtiyaç var. Geçmişte bu milletin 70 yılının 40 yılını çalanlar, şimdi aynı sistemin devam etmesini istiyorlar. Seçimlerde biz koalisyon kurmaya hazırız diyorlar. Daha baştan neticeyi görüyorlar. Biz koalisyon dönemlerinin hep Türkiye ye kaybettirdiğini söyledik. Yani koalisyon istiyoruz demek, istikrar ve güven istemiyoruz demektir. Halbuki tek parti hükümetleri yetmiyor. Yeni Türkiye yi inşa etmek için yeni anayasa ve başkanlık sistemine ihtiyacımız olduğunu söylüyoruz. Türkiye nin ihtiyacı koalisyon değil, işte budur. Bizim millet koalisyonun ne demek olduğunu bilir. Koalisyon kriz demektir, fakirlik demektir ve iflas demektir. Bir avuç zenginin, kerameti kendinden menkul bürokratın milletin sırtına kene gibi yapışması demektir. Evet, koalisyon demek, eski Türkiye demektir. Biz yeni Türkiye ye bakıyoruz.

400 MİLLETVEKİLİYLE BAŞKANLIK SİSTEMİ ÖNERİYORUM

Ülkemizi koalisyonla yönetmeye onlar ne kadar hevesliyse, inanıyorum ki milletimiz de o kadar endişelidir. Onun için, bir olacağız, diri olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. 400 milletvekiliyle yeni Türkiye... Ben A partisi demiyorum, B partisi demiyorum, 400 milletvekiliyle başkanlık sistemi öneriyorum.

KÜRT VATANDAŞLARIMA SESLENİYORUM...

Teröre destek verdiği için Fransa da internet sitelerinin kapatılmasını bazı çevrelerin görmek istemediğini belirten Erdoğan, Öyle yağma yok. Bunun adı ikiyüzlülüktür. Bu milletin huzuru ve güveni için ne yapılıyorsa, o yapılacak. Bundan rahatsız olan, terörden, kaostan medet umuyor demektir. Biz Cumhurbaşkanıyla, hükümetiyle, bakanlarıyla daha istikrar kazandırmak niyetindeyiz. İstikrar ülkesi Türkiye... Cumhurbaşkanı olarak benim safım daima milletin yanıdır. Millet neredeyse, ben oradayım. Ama milletin arasına nifak tohumu sokmak isteyenlere asla müsamaha göstermem. Onlara da karşıyım. İşte bu ülkede 6,7, 8 Ekim olaylarını yaşadık, değil mi? 40 vatandaşımız öldü. Benim Kürt vatandaşlarımı istismar edenler, 40 vatandaşımızın ölümüne sebep olanlar, hangi yüzle demokrasi, özgürlük diyorlar? Kürt vatandaşlarıma seslinyorum: Sizi istismar edenlere yüz vermeyin diye konuştu.
Erdoğan, konuşmasının ardından, Levent-Hisarüstü Metro Hattı nın Etiler durağının açılışını yaptı.


DAVUTOĞLU, KILIÇDAROĞLU NU ELEŞTİRDİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Levent-Hisarüstü Metro Hattı nın Etiler durağının açılışında yaptığı konuşmada, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu nu eleştirerek, Biz yardım götürürken, kömür-makarna diye eleştiren Kılıçdaroğlu dersini almış, şimdi sosyal yardım diyor ifadesini kullandı.
Davutoğlu, 1977 yılında Boğaziçi Üniversitesi ne girdiğinde, bırakın metro gelmesini, Levent ten otobüs bile geçmediğini vurgulayarak, öğrencilerin oto-stopla okula gittiğini söyledi.
Çamur deryasından gidilerek gelinen yollar 90 lı yıllara kadar devam etti. 1994 te İstanbul un kaderi değişmeye başladı. Çünkü sayın Cumhurbaşkanımız Büyükşehir Belediye Başkanı oldu diyen Davutoğlu, o dönem 66 dakika otobüs beklerken, şimdi 66 dakikada Kartal a gidilebildiğini dile getirdi. 

UÇUYOR, UÇUYOR...

Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu nu eleştirerek, şöyle devam etti:
Bugün bir ders de Kılıçdaroğlu aldı. Kılıçdaroğlu her şey derdi de, millet demezdi. Artık demeye başladı. İyi bir öğrenci, yavaş yavaş öğreniyor. Bugün seçim bildirgesini okudu. Halka sosyal yardım vaat ediyor. Aynı Kılıçdaroğlu, biz yardım götürürken, kömür-makarna diye eleştiren Kılıçdaroğlu. Dersini almış, şimdi sosyal yardım diyor. Biz 26,5 milyar lira sosyal yardım yaptık. Kılıçdaroğlu nun hayalinin ulaştığı yeri biz çoktan geçtik. Uçuyor, uçuyor. Yaptığı taahhüdün karşılığı yok. Noteri gösteriyor. Biz ise yaptığımız yardımın karşılığını Hazine yi doldurarak gösteriyoruz. 4 yıl istiyor, çünkü SSK da olduğu gibi bizim doldurduğumuz rezervleri boşaltıp gidecek. Yok öyle...
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yüzde 35 ile Türkiye de iktidara gelinir mi? Kılıçdaroğlu nun verdiği sözlerin bir anlamı var mı? Hayalperest Kılıçdaroğlu na karşı, tünelleri geçen AK Parti var dedi.
Davutoğlu, sözlerini, Oyun oynayacak vaktimiz yok. Nasıl olsa iktidar olamayacak. 7 Haziran dan sonra muhalefetçilik oyunu oynayacak diye bitirdi.

 

LEVENT- HİSARÜSTÜ METRO HATTI NIN ETİLER DURAĞI AÇILDI

Levent-Hisarüstü Metro Hattı nın Etiler Durağı açılışında bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan protokolde renkli görüntüler verdi. 

Alana ilk olarak gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, önce sahneye çıkıp törene gelenleri selamladı, ardından basın mensupları için ayrılan dar boşluğa girerek vatandaşlarla tokalaştı. 

Davutoğlu ndan sonra tören alanına gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Başbakan Ahmet Davutoğlu birlikte sahneden vatandaşları selamladı. 

İkili, protokolde yerlerini aldıktan sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlardan gelen notlarla ilgilendi. Notları tek tek okuyan Erdoğan, notların kimisini cebine koydu, kimisini de ilgililere uzattı. Erdoğan, notlardan birini de Başbakan Davutoğlu na verdi. 

Bu arada, bazı çocukları da kucağına alan Erdoğan onlara hediye verdi. 

Cumhurbaşkanı ndan önce konuşan Ahmet Davutoğlu nun konuşması bitip yerine döndüğü sırada, Erdoğan ayağa kalkarak Başbakan ile tokalaştı. Davutoğlu da Erdoğan konuşmak için kürsüye giderken ayağa kalkarak uğurladı. 

İkili, konuşmalardan sonra beraberindeki bakanlarla birlikte açılış kurdelesini kesti ve metro durağına inerek ilk sefere katıldı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor yönetiminde yeni yüzler

1 Samsunspor yönetiminde yeni yüzler

İsmet Taşdemir ikiye böldü

2 İsmet Taşdemir ikiye böldü

Samsunspor'da hareket tarihi pazartesi

3 Samsunspor'da hareket tarihi pazartesi

Tek oy Başkan İsmail Uyanık'ın

4 Tek oy Başkan İsmail Uyanık'ın

Acı haber! 3. kattan düşen çocuk kurtarılamadı

5 Acı haber! 3. kattan düşen çocuk kurtarılamadı

Samsun'da kocasını bıçaklayan kadına gözaltı

6 Samsun'da kocasını bıçaklayan kadına gözaltı

Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

7 Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

İki Samsunlu Beşiktaş maçında

8 İki Samsunlu Beşiktaş maçında

Samsun'da korkutan cip kazası: 1 yaralı

9 Samsun'da korkutan cip kazası: 1 yaralı

SASKİ'de hüzünlü vedalaşma

10 SASKİ'de hüzünlü vedalaşma