Prof.Dr.Atasoy : Parmak izi birinci kuşak delil

Samsun Canik Başarı Üniversitesi Başarı Genetik (Başgen) Kulübü nün düzenlediği sempozyuma katılan Prof.Dr.Sevil Atasoy, Parmak izi, ayak izi, ayakkabı izi, lastik izi ya da balistik mermi karşılaştırması gibi deliller birinci kuşak delillerdir dedi.

Prof.Dr.Atasoy : Parmak izi birinci kuşak delil

Canik Başarı Üniversitesi Başgen Kulübü tarafından Adli Bilimler Sempozyumu düzenlendi. Anemon Otel de gerçekleşen toplantıya İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü öğretim üyesi Prof.Dr. Sevil Atasoy da katıldı. Sempozyumda özellikle yeni suçlar, deliller ve yeni mücadele teknikleri üzerine yoğunlaşacaklarını belirten Prof.Dr. Sevil Atasoy, Bildiğiniz gibi parmak izi, ayak izi, ayakkabı izi, lastik izi ya da balistik, mermi karşılaştırması gibi deliller birinci kuşak deliller olarak adlandırılıyor. Şimdilerde artık bir tarafta mobese kamera görüntüleri ya da insansız hava araçlarının bulunduğu bir dünyada yoğun bir şekilde internetin kullanıldığı ve giderek eşyaların üzerinde dahi bulunan alıcı vericiler sayesinde her şeyimizle birbirimize bağlanacağımız bu dünyada yeni suçların oluşacağı muhakkak. Bu yeni suçlarda büyük ölçüde adli bilişim uzmanları tarafından aydınlatılacak. Ancak bu yeni suçların delillerinin toplanması, bunların hukuka uygun olması, bunların insan haklarını ihlal etmemesi içinde elimizden geleni yapmak ve şimdiden önlemlerimizi almak zorundayız dedi.

Tokyo seferi öncesi THY uçaklarının tuvaletinde 1 ayda 5 inci kez bomba notu bulunmasıyla ilgili kağıtta parmak izine rastlandığı ve bunu yapan kişilerin ortaya çıkıp çıkamayacağı sorusuna Prof. Dr. Atasoy, şöyle cevap verdi:

Bildiğiniz gibi parmak izleri her zaman mukayese edilmeye elverişli değildir. Kısmi parmak izleri de olur. Ama unutulmaması gerekir ki parmak izinden dahi DNA elde edebilecek ve kişinin herhangi bir madde etkisinde olup olmadığını hesaplayacak tekniklere artık sahibiz. Türkiye de de bu gelişmeleri yakinen takip ediyor ve laboratuvarların da bu olanaklara sahip. Dolayısı ile o parmak izin çok şeyler anlatıyor. Bu parmak izinin sahibi bulunur ama toplumla paylaşılır mı paylaşılmaz mı bilemiyorum. Çünkü bazen soruşturmaların sağlığı gereği ayrıntıların hepsi toplumla paylaşılmaz.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Haberaks TV canlı yayınlayacak

1 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

2 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsunpor'a çılgın prim...

3 Samsunpor'a çılgın prim...

Tanju Çolak moral verdi

4 Tanju Çolak moral verdi

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

5 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Terme aşkı şair yaptı

6 Terme aşkı şair yaptı

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

7 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

8 22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

9 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'

10 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'