Türk ve Ermeni halkı arasında...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington un önde gelen düşünce kuruluşlarından Carnegie Uluslarası Barış Vakfı nda Çalkantılı Ortadoğu da Türkiye nin Rolü başlıklı toplantıda konuştu.

 Türk ve Ermeni halkı arasında...

Türkiye nin, Ermenilerin acılarını paylaştığının altını çizen Çavuşoğlu, Sabır ve kararlılıkla, iki halk arasında empatiyi yeniden tesis etmeye çalışıyoruz. Sadece diyalog yoluyla barışçıl bir ortak gelecek inşa edebileceğimize inanmaya devam ediyoruz dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmek için başkent Washington da bulunan bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Carnegie Uluslarası Barış Vakfı nda Çalkantılı Ortadoğu da Türkiye nin Rolü başlıklı toplantıda konuştu. Çavuşoğlu, konuşmasında Türkiye-ABD ilişkileri, Suriye, Mısır, Filistin-İsrail, Kıbrıs, İran, Yemen ve Ermeni iddiaları konularındaki görüşlerini açıkladı. Ortadoğu da, mevcut eğilimin sürmesi durumunda, Mısır da yeni ve daha şiddetli sosyal patlamaların kaçınılmaz olacağını belirten Çavuşoğlu, Mısır ın derin ve yapısal sorunları ancak özgürlükçü ve etkili siyasi ortamla çözülebilir. Bu noktada tüm tarafları kapsayıcı bir siyasi sistem kurma yönünde teşvik ediyoruz diye konuştu.

BMGK YİNE GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEDEKİ YETERSİZLİĞİNİ KANITLADI

İsrail-Filistin meselesinin bölgenin ana sorunlarından biri olarak kalmaya devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, Açıkçası hepimiz çözümün parametrelerinin ne olduğunu biliyoruz. Bu, 1967 sınırlarına dayalı, Doğu Kudüs ün başkenti olduğu bağımsız ve egemen bir Filistin devletiyle yan yana yaşayan bir İsrail devleti. Ancak, (ABD Dışişleri Bakanı John) Kerry nin tüm samimi çabalarına rağmen, iki devletli çözüm komada dedi.

BM Güvenlik Konseyi ndeki Filistin tasarısının, İsrail i, iki devletli çözüm için müzakere masasına ciddi biçimde oturtabilecek nitelikte bir tasarı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, Ancak, barışa yol açmaya çalışan diğer girişimler gibi bu da BMGK dan geçmedi. Uluslararası barış ve güvenliği sağlamada ana sorumluluğa sahip organ, yine görevini yerine getirmedeki yetersizliğini kanıtladı dedi.

Ayrıca, P5+1 ülkeleriyle İran arasında varılan uzlaşıdan duydukları memnuniyeti dile getiren Çavuşoğlu, İran ın nükleer programıyla ilgili konunun çözümünde her zaman diplomasiyi tek yol olarak gördüklerini, süregelmekte olan görüşmelerin kapsayıcı bir anlaşmayla sonuçlanmasını umduklarını vurguladı.

Türkiye nin Ortadoğu daki yaklaşımının kapsayıcı, siyasal ve kapsamlı çözümler bulma ya dayandığını belirten Çavuşoğlu, Nasıl bir tablo hayal ettiğimizi şöyle ifade edeyim: Enerji ve ticaret rotalarının doğu Akdeniz kaynaklarını tüm yönlere bağladığı güvenli ve istikrarlı bir Ortadoğu, artık manşetlere ölü sayılarını değil başarı hikayelerini, işbirliği projelerini taşıyan bir bölge yorumunda bulundu.

Çavuşoğlu, Türkiye nin ortak bir geleceğe yatırım için üzerine düşeni yaptığını anlatarak, ticaretin artırılması, vizelerin kaldırılması, yatırımların genişletilmesi ve insani yardımlar konusunda Türkiye nin yoğun çabalar sarf ettiğini bildirdi.

Kıbrıs konusuna da değinen Çavuşoğlu, Türk tarafının, yıl sonundan önce kalıcı bir çözüm ortaya çıkarmak için ekstra çaba ortaya koymaya hazır olduğunu ancak, bunun tek taraflı olamayacağını, tango için iki kişinin gerektiğini söyledi.

TÜRK-ERMENİ HALKI ARASINDAKİ BÖLÜNMELERİN AŞILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Çavuşoğlu, Türk-Ermeni ilişkileriyle ilgili de yüz yıllardır barış ve uyum içinde bir arada var olan bu iki eski halk arasındaki bölünmelerin aşılması için 2009 yılından bu yana çalıştıklarını aktardı.

Türkiye nin, Ermenilerin acılarını paylaştığının altını çizen Çavuşoğlu, Sabır ve kararlılıkla, iki halk arasında empatiyi yeniden tesis etmeye çalışıyoruz. Sadece diyalog yoluyla barışçıl bir ortak gelecek inşa edebileceğimize inanmaya devam ediyoruz dedi.

Çavuşoğlu, bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın 1915 olaylarına ilişkin geçen yılki mesajının tarihi bir adım olduğunu, Başbakan Ahmet Davutoğlu nun ocak ayında yaptığı açıklamanın da Türkiye nin insanı perspektifini yansıtan ileriye dönük diğer bir adımı oluşturduğunu anlattı.

DAVUTOĞLU NUN TAZİYE SUNMASI VE DÜZENLENECEK DİNİ TÖREN TARİHİ ÖNEME SAHİP

Davutoğlu nun bugün de Birinci Dünya Savaşı nın trajik koşullarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenileri için taziyelerini sunan ve bu yıl 24 Nisan günü Ermeni Patrikhanesi nce düzenlenecek dini bir törenle Osmanlı Ermenilerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de de anılacağını duyuran bir açıklama yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu, bunun da tarihi öneme sahip diğer bir adım olduğunu.

Konuşmasının son bölümünü de Türk-Amerikan ilişkilerine ayıran Çavuşoğlu, iki ülke ilişkilerinin birlikte çalışarak yazdıkları başarı hikayeleriyle dolu bir tarihi bulunduğunu, Afganistan, Balkanlar ve diğer yerlerde geçmişte sağladıkları başarıların, gelecekte de birlikte neler yapabileceklerinin göstergesi olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye ve ABD nin yakın ortaklar olarak çalışmaya devam edeceğini söylemek için bana güven veren de bu. Çünkü birlikte çalışarak, Ortadoğu da hayal ettiğimiz parlak geleceği yaratmada daha iyi bir şansa sahip oluruz dedi.

KARARLILIK FIRTINASI OPERASYONUNU DESTEKLİYORUZ

Çavuşoğlu, konferansta Yemen de Husilere karşı yürütülen Kararlılık Fırtınası operasyonuna yönelik soru üzerine, Yemen deki durumun herkesi kaygılandırdığını, Husilerin Yemen de tüm kontrolünü ele alması nedeniyle ülkenin demokratik yollardan seçilmiş meşru Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi nin ülkeden ayrılmak zorunda kaldığını anımsattı.

Meşru Cumhurbaşkanı Hadi nin isteği üzerine Suudi Arabistan ın Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ne öncülük ederek bu operasyonlara başladığını hatırlatan Çavuşoğlu, operasyonun da meşru olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, operasyonu prensipte desteklediklerini, Türkiye olarak istenmesi halinde lojistik ve istihbarat desteği verebileceklerini belirttiklerini aktararak, şu ana kadar koalisyondan kendilerine böyle bir istek gelmediğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu nun akşam saatlerinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya gelmesi bekleniyor.EN ÇOK OKUNANLAR

Şaka gibi nedenler

1 Şaka gibi nedenler

İsmet Taşdemir: 'Güven olmadan çalışamayız'

2 İsmet Taşdemir: 'Güven olmadan çalışamayız'

Samsun'a 5 milyon liralık dev yatırım!

3 Samsun'a 5 milyon liralık dev yatırım!

Samsun'u hortum vurdu!

4 Samsun'u hortum vurdu!

Toplantılar Samsun'a taşınıyor

5 Toplantılar Samsun'a taşınıyor

Kayıp AA muhabirinin cesedi bulundu

6 Kayıp AA muhabirinin cesedi bulundu

Samsunspor'da üye olma şartları zorlaşacak

7 Samsunspor'da üye olma şartları zorlaşacak

Akılalmaz ölüm! Acı haberi Samsun'dan aldılar...

8 Akılalmaz ölüm! Acı haberi Samsun'dan aldılar...

23 Mayıs Perşembe Samsun hava durumu...

9 23 Mayıs Perşembe Samsun hava durumu...

Samsun'da inanılmaz kaza!

10 Samsun'da inanılmaz kaza!