Srebrenitsa ya gözlerimizi kapattık, ama...

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Akdeniz de ardı ardına gelen göçmen trajedilerine ilişkin, “20 yıl önce Srebrenitsa da yaşananlar karşısında gözlerimizi kapattık, ama bugün artık bu göçmen dramına karşı gözlerimizi kapatamayız dedi.

 Srebrenitsa ya gözlerimizi kapattık, ama...

Cumartesi gecesi içerisinde bulunan 950 kaçak göçmenle Libya açıklarında batan teknenin ardından, Akdeniz den iç karartıcı haberler gelmeye devam etti. Uluslararası Göç Örgütü, Akdeniz de en az iki tekneden daha imdat çağrısı alındığını açıkladı.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de, Malta ile birlikte söz konusu iki teknede bulunan mültecilerin kurtarılması için çaba harcadıklarını söyledi.

Teknelerden birinin Libya nın 30 mil açığında bulunduğunu ve 100-150 kişi taşıdığını belirten Renzi, diğerinde ise 300 göçmen bulunduğunu kaydetti.

RENZİ AB YE SESLENDİ: EĞER İNSANSANIZ, ACIMASIZCA GÖÇMENLERİN ÖLDÜRÜLMESİNİ KABULLENMESSİNİZ

Bu arada Renzi, son iki günde Akdeniz de yaşanan gelişmeler nedeniyle Malta Başbakanı Joseph Muscat ile Roma da acil olarak bir araya geldi. Avrupa nın, bu sorunda kendilerini yalnız bırakıldıklarını öne süren iki lider, düzenledikleri basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. 

İnsan kaçakçılarının, işin başında durdurulmasına öncelik verilmesinin önemine değinen Renzi, “Uluslararası topluma, uluslararası adaleti garanti altına almak için bu suçluların yakalanmasını öncelik olarak dikkate almaları çağrısında bulunuyoruz. Onların kazanmasına izin vermeyi düşünmeyelim bile. Aksi halde tarihe karşı büyük bir sorumluluğumuz olur dedi.

Önümüzdeki saatlerde bu konunun tartışılacağı Avrupa Konseyi ne çağrıda bulunan Renzi, “Onlar, bu sorunun sadece Malta ve İtalya nın sorunu olmadığını gösterebilir: eğer kalben insanlarsa, ambarda kilitlenmiş bir şekilde göçmenlerin acımasızca ölüme itilmelerini kabullenmezler diye konuştu.

“BU ÇOK AĞIR BİR İNSANLIK KRİZİDİR

Uluslararası toplumdan katı bir tutum beklentisi içinde olan Akdeniz deki bu aciliyetin, insan hakları temelinde ele alınması ve yönetilmesi gerektiğini dile getiren Başbakan Renzi, “Akdeniz de son saatlerde meydana gelenler, deniz kazasından daha öte bir şey, çok ağır bir insanlık krizidir. Ölüm teknelerinin limanlardan ayrılmalarına izin verip, sonra gidip onları kovalayarak insan yaşamını riske atıyoruz. Bu kriz, sadece İtalya ve Malta nın sorunu olmamalı. Çok rica ediyorum bizim sözlerimizi dikkate alın. Yeni bir kölecilikle karşı karşıyayız. Kölecilerin tehditlerine karşı, kararlı bir strateji belirlemek zorundayız diye konuştu. 

Bosna daki savaş sırasında yaşanan Srebrenitsa soykırımını hatırlatan Renzi, “20 yıl önce Srebrenitsa da gözlerimizi kapattık, ancak artık bugün gözlerimizi kapatamayız derken, tarihteki bazı olayların hatırlanmasının önemini vurguladı.

RENZİ: LİBYA YA ASKERİ MÜDAHALE OLAMAZ

Renzi, Corriere della Sera gazetesinin bugün ortaya attığı, insan kaçakçılarını durdurma hedefiyle, İtalya nın AB ve BM den, Libya ya askeri müdahalede bulunulmasını talep edeceği iddiasına ise bir radyo kanalında şöyle yanıt verdi: 

“Şu an Libya ya uluslararası bir askeri müdahalede bulunmak aşırı risklidir. Bir stratejimiz olmadan, bir duygu dalgalanmasıyla oraya binlerce adam gönderemeyiz. Şu an için bir kara harekatını ihtimal dışı bırakıyorum.

MUSCAT: SON FACİA OYUNU DEĞİŞTİRECEK

Malta Başbakanı Muscat ise, söz konusu insan tacirlerinin amatör olmadıklarını, daha önce hiç görülmeyen ciddi bir uluslararası suç şebekesinin üyesi olduklarını belirtti. 

Muscat, Cumartesi gecesi yaşanan ve 950 göçmenden sadece 28 inin kurtulduğu öne sürülen facianın, oyunun gidişatını değiştireceğini belirterek, “Artık Avrupa nın bir takım gibi birlikte hareket etme zamanı geldi. Yoksa tarih onu çok kötü bir şekilde yargılayacaktır dedi.

Muscat, Akdeniz sularındaki en büyük göçmen trajedisi olarak nitelenen söz konusu olayda, insan tacirlerinin, 1 ila 5 milyon Euro arasında kazanç sağladığının tahmin edildiğini de belirtti.

“AB NİN İTİBARI TEHLİKEDE

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni de Lüksemburg ta yaptığı açıklamada, AB tarafından yalnız bırakılan ülkesinin kendisini bu sorun için siper ettiğini savunarak, AB nin itibarının tehlikede olduğunu, acilen bir eylemde bulunulması gerektiğini dile getirdi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da tarihi anlaşma bitti

1 Samsunspor'da tarihi anlaşma bitti

Samsunspor'da yeni sezona yeni proje

2 Samsunspor'da yeni sezona yeni proje

Mustafa Aztopal: 'Gidene kal denmez'

3 Mustafa Aztopal: 'Gidene kal denmez'

Dev maç pazar günü

4 Dev maç pazar günü

22 Mayıs Çarşamba Samsun hava durumu...

5 22 Mayıs Çarşamba Samsun hava durumu...

Ordu'da ceviz büyüklüğünde dolu yağdı

6 Ordu'da ceviz büyüklüğünde dolu yağdı

TFF'den Yücel Uyar'a davet

7 TFF'den Yücel Uyar'a davet

Mustafa Demir'den OSB müjdesi!

8 Mustafa Demir'den OSB müjdesi!

Acı haber! Kanalizasyona düşen işçinin cesedi bulundu

9 Acı haber! Kanalizasyona düşen işçinin cesedi bulundu

Samsun'da aranan FETÖ firarisi İstanbul'da yakalandı

10 Samsun'da aranan FETÖ firarisi İstanbul'da yakalandı