HDP, seçim bildirgesini açıklıyor...

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, HDP nin seçim bildirgesini açıklıyor. İstanbul da bulunan Mustafa Kemal Kültür Merkezi nde düzenlenen toplantıda Demirtaş ve Yüksekdağ birlikte kürsüye çıktı.

HDP, seçim bildirgesini açıklıyor...

Bildiri öncesine açıklamalarda bulunan Yüksekdağ, Bugün sunacağımız bildirge sultanın kabusu, bütün Türkiye halklarının ve hayalidir, inancıdır. onlar kabus görmeye başladılar ama daha çok kabus gerecekler. Biz bu hayalle, bu inançla bildirgemizde ifade ettiğimiz yeni yaşamı inşa edecek gücü ortaya koyduk ve bu güç yeni yaşamın kurucusu olacak dedi. 

Yüksekdağ, Bizler olmayı güzelliğe dönüştürenler, sizleri sevgiyle selamlıyorum. Bugün paylaşacağımız seçim bildirgesini, halklarımızın bağrında büyümüş değerlerden damıttık. Bildirgeyi ‘Biz ler oluşturdu. Bildirgemizi direnenlerle, haklıların gücü ve aklıyla yaptık diye konuştu

HDP BÜTÜNLÜKLÜ BİR RADİKAL DEĞİŞİM ÖNERİYOR

Selahattin Demirtaş da konuşmasında, Bizim yapacağımız hiç bir öneriyi tek başına değerlendirmemek lazım. Çünkü biz bütünlüklü bir sistem değişikliği öneriyoruz. HDP bütünlüklü bir radikal değişim öneriyor. Yepyeni bir Türkiye yi ancak radikal bir dönüşümle inşa edebiliriz. Ankara nın yükseklerinde bakarak yeni bir toplum inşasına, toplumsal mühendisliğe soyunmadan bizzat, sokakta, meydanlarda, alanlarda, atölyede, fabrikada, iş yerinde, okulda, kampüste hep birlikte yeni yaşamı inşa edeceğiz dedi. 

KADIN BAKANLIĞI

Demirtaş ve Yüksekdağ konuşmalarının ardından seçim bildirgesini okudu. Figen Yüksekdağ, kadın bakanlığı kurulacağını belirterek şunları kaydetti:

Meclisin yarısının kadın olduğu, kadın vekillerin, kadın mücadelesini temsil ettiği savaşın ve şiddetin olmadığı, başta erkek egemenliği olmak üzere, hiç bir egemenliğe tabi olmadığımız bir ülkede yaşamak istiyoruz. Bu kararları bu yönelimi hayata geçirebilmek için sadece sözlerimizle değil, uygulama gücümüzle de hareket edeceğiz. Bu görüş açısına bağlı olarak bir kadın bakanlığı kuracağız. Bu zaman kadar kadını aile sınırları içerisine hapsede, bir birey olarak görmeyen ve onun karşı karşıya kaldığı bütün şiddet ve ayrımcılığa karşı göz yumma politikasını ve destekleme politikasını sergileyen bu erkek egemen zihniyete karşı kadın bakanlığı aracılığıyla çok daha radikal güçlü bir kadın özgürleşme hamlesi gerçekleştireceğiz. 

Kadın bakanlığımız bütün kadınların, uğradığı her türlü ayrımcılığa, haklarının, yaşamın en kuytu köşesinde dahi savunulması ve korunması için çalışacak, sadece kadınların hizmetinde çalışacak ve kadınlar tarafından yönetilecek, oluşturulacak.

HER MAHALLEYE ANA DİLDE KREŞ

Yüksekdağ, her mahalleye ana dilde kreş açacaklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

Bizler ve içi emeği sosyal güvenlik içerisine alacağız. Sosyal devlet, sosyal destek paketlerini adalet ve eşitlik ilkesine göre düzenleyeceğiz. Tüm mahallelerde 7/24 ana dilinde ücretsiz kreşler açacağız. Kadınların eve ve 3 çocuk doğurarak o evin sınırlarına hapsedilmesine karşı, kadınları ekonomik yaşamda da, sosyal, siyasal ve toplumsal yaşamda da özgürleştirecek en önemli hizmeti en önemli hizmeti ve icraatı halkların demokratik partisi kadınların ve bütün bizlerin gücüyle yaşama geçirecek. Bu kreşler hizmet vermeye başladığında toplumun yarısı olan kadınların enerjisi özgürleşecek ve kadınların önünde ki bütün barajlar kalkacak.  

8 MART BÜTÜN KADINLARA RESMİ TATİL İLAN EDİLECEK

Figen Yüksekdağ, seçim bildirgesinde, yaşlı bakım kurumları, engelli iyileştirme merkezleri kuracaklarını belirterek, Bizlerin gücü sadece bunlarla sınırlı tutmayacak, toplumun yarısını oluşturan kadınlarla birlikte politika ve yeni yaşamı kurma iradesinin ve aynı zamanda 8 Mart’ı bütün kadınlar için resmi tatil ilan edeceğiz. Bugüne kadar kadının adını ve kadının günü tanımayan iktidara en zıt cevabı işte böyle vereceğiz. 8 Mart günü kadınların dayanışma, mücadele ve kolkola veren, kendi özgürlüğünü, eşitliğini ve bu yolda yürüyüşünü büyütme günü olacak. O gün bütün kadınlara aynı zamanda miting ve buluşma, dayanışma eylemlerine katılım için ücretsiz ulaşım hizmeti verilecek. Dünyanın bütün kirli çamaşırlarını, bütün kirli bulaşıklarını bizim yıkamadığımız, bütün dünyayı kendi emeğimizle doyurmak zorunda kalmadığımız ve özgürleştiğimiz bir Türkiye hayal ediyoruz. Bütün bunların için ihtiyaç duyduğumuz tek şey cesaret. Bütün kadınlara ve bizlere cesaretini al da gel diyoruz dedi.

KADIN MECLİSLERİ 

Figen Yüksekdağ, eşitsizliğe karşı, siyasetin merkezine müdahale ettiklerini ifade ederek, kadınlar siyasete el koyduğunu söyledi. Yüksekdağ, Bizler kadın politikası yapıyoruz. Eş başkanlık ve tüm kurullarda, eşit temsil aracılığıyla; temsilde adalet, yaşamda eşitlik, yönetimde ortaklaşma konusunda önemli adımlar attık ve atmaya devam ediyoruz. Kadınların özgün ve özerk örgütlenmesi açısından hayati önemde olan meclis tarzı örgütlenme modelini bütün Türkiye’ye mal edeceğiz. Yerelde söz, yetki ve karar süreçlerine katılımın doğrudan ifadesi, biçimleri olan kadın meclisleri ve bütün yaşam alanlarında ki meclisler kuracağımız yeni yaşamında toplumsal tabanını oluşturacağız. İşte buna öncülük edende kadın meclisleri olacak. her yerde kurulmuş olan ve kurulacak olan kadın meclisleriyle yeni yaşamın öncü gücü büyük insanlık hareketinin öncü gücü kadınlar harekete geçecek diye konuştu. 

KADIN EKSENLİ ANAYASA 

Eş Başkan Yüksekdağ, Rojova ve Kobani nin büyük insanlık hareketinin elle tutulur örnekleri olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

Rojova’da kadınlar hem yeni yaşamın inşasında hem de IŞİD’e direnişte öncü rol oynadılar. İşte Kobani nin ve Rojova nın o direnen ve inşa eden kadınların ruhu bizlerin ruhudur. O kadınların direnişi hepimizin direnişi ve ortak gücümüzdür. Bizlere nasıl başaracaksınız diye soranlara bizim verdiğimiz cevap çok açıktır. İşte bu güce dayanarak başaracağız. Bizler savunduğumuz bütün başlıklar ekseninde yeni yaşamın kurucu aşamasında, yeni bir anayasanın da kadın eksenli olmasını savunuyoruz. Kadınlar için, kadınların eksen alındığı demokratik bir anayasa yapılamadığı koşullarda bu eşitsizlik sistemi sür git devam edecektir. İşte HDP 2015 genel seçimlerinde elde edeceği başarıyla, aynı zamanda yeni anayasanın ve kadınlar için anayasanın da mimarı olacak.

Bizler insanlığın gelişmesinde öncülüğü kadınların üstlenmesi gerektiğine inanıyoruz ve bunu başaracağız.  

SADECE BİRKAÇ ERKEK ARKADAŞTA BİRKAÇ HOMURDANMA OLDU

Yüksekdağ, konuşmanın ardından, Bizde size katılıyoruz sayın başkan yanındayız diyen Demirtaş a Katılmazsanız işimiz zor zaten diye yanıt verdi. Demirtaş ise Sadece birkaç erkek arkadaşta birkaç homurdanma oldu. Yeni yaşama kadınların öncülüğünde inşallah hep birlikte kavuşacağız dedi. Demirtaş sözleri salonda gülüşmeler neden oldu. EN ÇOK OKUNANLAR

SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

1 SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

Samsunspor'da tedarikçi bulundu

2 Samsunspor'da tedarikçi bulundu

Samsunspor'dan açıklama: 'Lütfen değiştirin'

3 Samsunspor'dan açıklama: 'Lütfen değiştirin'

Samsunspor'da Taner Taşkın dönemi: '3. apoleti Samsun'da takacağım'

4 Samsunspor'da Taner Taşkın dönemi: '3. apoleti Samsun'da takacağım'

Karadeniz'e yeni stad

5 Karadeniz'e yeni stad

İYİ Parti Samsun Milletvekili Adayı İbrahim Özyer hayatını kaybetti

6 İYİ Parti Samsun Milletvekili Adayı İbrahim Özyer hayatını kaybetti

Samsun'da alkollü sürücü dehşeti: 5 yaralı

7 Samsun'da alkollü sürücü dehşeti: 5 yaralı

Samsunspor'da uzun mesai

8 Samsunspor'da uzun mesai

Samsunspor'da yeni teknik direktör imzayı atıyor

9 Samsunspor'da yeni teknik direktör imzayı atıyor

Sabah sporuna çıkan şahıs ölü olarak bulundu

10 Sabah sporuna çıkan şahıs ölü olarak bulundu