ABD, Türkiye nin cömertliğine minnettar

ABD de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Biz yabancı savaşçılarla mücadelede elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Ancak kaynak ülkelerin de elinden gelenin en iyisini yapması lazım dedi.

 ABD, Türkiye nin cömertliğine minnettar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, başkent Washington da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştü. İki bakan, görüşmelerinden önce ABD Dışişleri Bakanlığı nda ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Kerry ile görüşmelerinde, enerji güvenliği ve terörle mücadele konularını da görüşeceklerini belirterek, özellikle Irak ve Suriye de, IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadele edilmesinin gerekliliğine vurgu yaparak, Yabancı savaşçıların akışını önlememiz lazım. Türkiye bu noktada transit ülkelerden biri. Biz yabancı savaşçılarla mücadelede elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. 12 bin 800 kişiye giriş yasağı koyduk, bin 300 yabancı savaşçıyı sınır dışı ettik. Ancak kaynak ülkelerin de yabancı savaşçılar ülkelerini terk etmeden önce onları durdurmak için elinden gelenin en iyisini yapması lazım. Daha iyi işbirliğine ve daha zamanlı bilgi ve istihbarat paylaşımına ihtiyacımız var.

TÜRKİYE, NÜKLEER SİLAHLARA HER ZAMAN KARŞI OLDU

Çavuşoğlu, İran ın nükleer programına yönelik meselede Türkiye nin her zaman siyasi çözümden yana olduğunu belirterek, Türkiye, nükleer silahlara her zaman karşıdır ve Türkiye hiçbir zaman nükleer silahlara sahip olma niyeti taşımadı. Türkiye, İran ın nükleer silah elde etmesine veya elde etme niyetinde olmasına veya komşularında nükleer silah olmasına karşı oldu. Bu nedenle bu süreçte verdiğimiz tam desteğe devam edeceğiz.

KERRY: TÜRKİYE TERÖRE KARŞI OLMAZSA OLMAZ BİR PARTNER OLMAYA DEVAM EDİYOR

John Kerry, IŞİD e karşı mücadelede kararlı olduklarını belirterek, şöyle konuştu
Gelecek aylarda daha da fazlasının yapılması lazım. Görüşmede bunları da ele alacağız. Şu açık ki DAEŞ giderek artan baskı altında, örgütün liderliği zayıflatıldı, mali kaynakları daralıyor, yaydığı nefret ideolojisinin itibarı düşürüldü. Türkiye de tüm bu çabalarda olmazsa olmaz bir partner olmaya devam ediyor. Türkiye, koalisyonun yabancı savaşçılarla ilgili çalışma grubuna eş başkanlık yapıyor. DAEŞ zayıfladıkça, yeni eleman toplamaya daha bağımlı hale geliyor. Bu da şu anlama geliyor ki gençlerin örgüte kaydolarak ve sınırı geçip Suriye ye giderek, ölümcül hataya düşmemesi için çabalarımızı iki katına çıkarmamız gerekiyor.

ABD, TÜRKİYE NİN CÖMERTLİĞİNE MİNNETTAR

Kerry, Türkiye nin ayrıca Suriyeli muhalifler için eğit-donat programı ve insani yardımlar konusunda yaptıklarının farkında olduklarını belirterek, ABD, Türkiye nin cömertliğine minnettar ve ABD olarak uluslararası donörleri, eğitim, sağlık ve istihdam başta olmak üzere sığınmacıların ihtiyaçlarını ele almaya çağırıyoruz dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Erzincan'da trafik kazası: 1 yaralı

1 Erzincan'da trafik kazası: 1 yaralı

Gerginlik çıkaran taraftarlara TOMA'lı müdahale

2 Gerginlik çıkaran taraftarlara TOMA'lı müdahale

Kahramanmaraş'ta trafik kazası: 1 ağır 5 yaralı

3 Kahramanmaraş'ta trafik kazası: 1 ağır 5 yaralı

Otomobil şarampole yuvarlandı: 1 'i Ağır 3 yaralı

4 Otomobil şarampole yuvarlandı: 1 'i Ağır 3 yaralı

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı 6 kişi yaralandı

5 İki otomobil kafa kafaya çarpıştı 6 kişi yaralandı

Ak Parti ilçe başkanlığına EYP'li ve havai fişekli saldırı

6 Ak Parti ilçe başkanlığına EYP'li ve havai fişekli saldırı

Otomobilin çarptığı yaya hayatını kaybetti

7 Otomobilin çarptığı yaya hayatını kaybetti

Otobüs otomobile çarptı: 3 ölü

8 Otobüs otomobile çarptı: 3 ölü

Van'da Galatasaray'ın şampiyonluk kutlaması

9 Van'da Galatasaray'ın şampiyonluk kutlaması

Kütahya'da 'Şehit Uzman Çavuş Hasan Kahraman Kütüphanesi' açıldı

10 Kütahya'da 'Şehit Uzman Çavuş Hasan Kahraman Kütüphanesi' açıldı