7 kişinin öldürüldüğü olayda 7 şer kez müebbet

Batman ın Kozluk İlçesi nde geçen yıl kız kaçırma yüzünden meydana gelen silahlı saldırıda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili 2 si tutuklu 15 sanık hakkında iddianame hazırlandı.

7 kişinin öldürüldüğü olayda 7 şer kez müebbet

Cumhuriyet Savcısı 2 şüphelinin 7 şer kez ağırlaştırılmış ömür boyu, 3 şüphelinin 145 er yıla, 4 şüphelinin 140 ar yıla, 6 şüphelinin ise 5 er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. İddianamede 102 yaşındaki şüpheli Abdülkerim Taş için 140 yıla kadar hapis cezası istenmesi dikkat çekti.
Batman ın Kozluk İlçesi Örensu Köyü yakınındaki merada geçen ağustos ayında koyun sağmaya gidenler saldırıya uğradı. Silahlı saldırıda Sadiye Tunla (62), Leyla Güneş (17), Sultan Efe (18), Bilal Efe (16), Selime Efe (41), Servet Tunla (14) ve Osman Şen (19) hayatını kaybederken; saldırıyı yaptığı iddia edilen Fevzi Taş ise olaydan sonra intihar etti. Olaydan sonra saldırıyla ilgili 4 kişi tutuklanırken, bunlardan 2 si soruşturma aşamasında serbest bırakıldı.

102 YAŞINDAKİ ŞÜPHELİYE 140 YIL HAPİS İSTEMİ 

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı nın 7 kişinin öldürülmesi olayı ile ilgili olarak 2 si tutuklu 15 şüpheli hakkında yürüttüğü Tasarlayarak kasten öldürme , Kasten öldürmeye yardım etme ve Suçluyu gizleme soruşturması tamamlandı. İddianameyi hazırlayan savcı, halen tutuklu bulunan Methi Taş (27) ve Sadri Çakmak ın (67) 7 şer kez ağırlaştırılmış ömürboyu hapisle cezalandırılmasını istedi.

Savcı, cinayetlere yardım ettikleri ve şüphelileri sakladıkları iddia edilen Mehmet Ali Koyun (82), Yunus Çakmak (70) ve Siraç Katan ın (40) ise 145 er yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti. İddianamede cinayetlere yardım ettikleri iddia edilen Abdulmenaf Taş (30), Aydın Koç (38), Abdulgaffur Koç (47) ve Abdülkerim Taş ın ise 140 ar yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Savcı nın hakkında 140 yıla kadar hapis cezası istediği Abdülkerim Taş ın nüfus kayıtlarına göre 102 yaşında olduğu öğrenildi. Cinayet faillerinin saklanmasına yardım ettikleri iddia edilen Mehmet Salih Koyun (30), Abdülaziz Koç (31), Yılmaz Koç (36), Gülistan Baykal (80), Fahri Sarar (60) ve Musa Taş (23) hakkında ise 5 er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

7 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜĞÜ TÜFEKLE İNTİHAR ETTİ

Asıl şüpheli Fevzi Taş ın 2 gün sonra olay yerine gelerek saldırıda kullandığı tüfekle intihar ettiğini belirten savcı, cinayetlere yardım ettiği iddia edilen ve 18 yaşından küçük olduğu için hakkında ayrı soruşturma yürütülen Y.T. nin ifadesine de yer verdi. Saldırıda ölen Sultan Efe ve Leyla Güreş i kaçırmak için şüphelilerle daha önce 3 kez plan yaptıklarını belirten Y.T., Kızları kaçırmak için gittik. Karşı tarafın Batman da düğünü vardı. Herkesin düğüne gitmesi nedeniyle bugünü seçtik. Gelmezlerse öldürecektik dedi.

Saldırının tasarlanarak gerçekleştiğini belirten savcı, intihar eden Fevzi Taş ın diğer şüphelilerin yakaladığı maktülleri tüfekle vurduğunu kaydetti. Ölenlerin çoğunun yakın ve bitişik atış ile vurulduğunu belirten savcı, şüphelilerin suçu fikir ve eylem birliği içinde işlediklerini ifade etti. Şüphelilerin önceden plan yaparak eylemi gerçekleştirdiğini vurgulayan savcı, eylemin düğünden dolayı herkesin Batman da olduğu güne denk getirildiğini ifade etti. Servet Tunla ve Bilal Efe nin çocuk olmalarına rağmen öldürüldüğünü belirten savcı, tüm sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

İddianame Batman 2 nci Ağır Ceza Mahkemesi nce kabul edilirken, 2 si tutuklu 15 sanığın yargılamasının önümüzdeki günlerde başlayacağı belirtildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

1 Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

2 AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

3 Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

İznik'te şüpheli ölüm

4 İznik'te şüpheli ölüm

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

5 Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

6 Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

7 Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

8 Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

9 Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi

10 Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi