4.5 yıl sonra gelen pardon a 81 bin lira tazminat

İzmir de 7 yıl önce, Manisa Bedensel Engelliler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Alaattin Kültemli yi öldürdüğü iddiasıyla yargılanıp, ömür boyu ve 19 yıl hapis cezasına çarptırılan Gülhayat Karadağ, Yargıtay ın bozma kararının ardından beraat etti.

4.5 yıl sonra gelen pardon a 81 bin lira tazminat

Cezaevinde 4.5 yıl yatan Gülhayat Karadağ, Maliye Hazinesi ne karşı 700 bin lira tazminat istemiyle dava açtı. Karadağ a 81 bin lira tazminat ödenmesine karar verildi.

29 Eylül 2008 tarihinde, Bornova Karaçam Köyü Harmankaya mevkisinde ormanlık alanda patika yol kıyısında ceset gören vatandaşlar durumu jandarmaya bildirdi. Olay yerine giden ekipler, devrilmiş tekerlekli sandalyenin yanında cesedi çürümüş haldeki kişinin, 22 gündür kayıp olan bedensel engelli 52 yaşındaki Alaattin Kültemli olduğunu belirledi. Çürüme nedeniyle, Kültemli nin vücudunda ölümüne neden olacak bir izi olup olmadığı tespit edilemedi. Jandarma, 22 gün önce eşi Tuna Kültemli nin Manisa Emniyet Müdürlüğü ne Alaattin Kültemli yle ilgili kayıp başvurusu yaptığını belirledi. Öldürülen Alaatin Kültemli nin kaybolduğu 7 Eylül de kredi kartından bin lira nakit çekildiği, 410 TL lik alışveriş yapıldığı da ortaya çıktı.

İHBAR MEKTUBU İLE GÖZALTINA ALINDI

Olayla ilgili soruşturma sürdürülürken, 16 Eylül 2008 de motosiklet gasp etmekten cezaevine giren Nazif Özkan Cumhuriyet Savcılığı na dilekçeyle başvurup, gazetelerde fotoğrafını gördüğü Alaatin Kültemli nin ölümüyle ilgili ihbarda bulundu. Nazif Özkan dilekçesinde, cezaevine girmeden bir hafta önce, Alaşehir de konsomatrislik yaparken tanıştığı ve adını Sıla olarak bildiği Gülhayat Karadağ ın Buca da oturduğu evine gittiğini, kadının birlikte yaşadığı Kemal adındaki kişiyi ve tekerlekli sandalyede oturan Alaattin Kültemli yi evde gördüğünü öne sürdü. Özkan, birkaç gün sonra da Gülhayat Karadağ ve erkek arkadaşı Kemal in bu kişiyi parası için kaçırdıklarını öğrendiğini yazdı. 

Adli izinlerin ardından polis tarafından cezaevinden çıkartılan Nafiz Özkan, Gülhayat Karadağ ın evini gösterip yakalattı. Suçlamaları kabul etmeyen Gülhayat Karadağ ile onu ihbarcı Nafiz Özkan bu suçla ilgili tutuklandı.

SUÇU KABUL ETMEDİLER

Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kemal Biçmen, ihbarcı Nafiz Özkan ile Gülhayat Karadağ hakkında kasten öldürme, yağma, hürriyetinden yoksun kılma, kredi kartının kötüye kullanılması suçlarına iştirak ve suç eşyasının kabul edilmesi suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 30 ar yıl hapis cezası istemiyle dava açtı. 

İzmir 7 nci Ağır Ceza Mahkemesi nde tutuklu yargılanan, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi ile İstanbul Adli Tıp Kurumu ndan Cezai ehliyeti tamdır raporu alınan Nafiz Özkan, suçlamaları kabul etmedi. Özkan, Neden kendimi yakayım. Bu olayla benim hiçbir ilgim yok. İlgim olsaydı ölümüyle ilgili mektup yazıp, olayın aydınlanmasını sağlamazdım. Her şeyi Gülhayat ile sevgilisi yaptı dedi.

Gülhayat Karadağ da suçlamaları kabul etmedi. Alaattin Kültemli yi hiç görmediğini ve tanımadığını öne sürdü.

Yargılama sonunda mahkeme heyeti, çelişkili ifadeler veren Nafiz Özkan ı ağırlaştırılmış ömür boyu ve diğer suçlardan toplam 22 yıl 8 ay 15 gün, Gülhayat Karadağ ı da ömür boyu ve 19 yıl hapis cezasına çarptırdı. 

YARGITAY ÖZKAN IN CEZASINI ONADI, KADININKİNİ BOZDU 

Temyiz aşamasında Gülhayat Karadağ ın avukatlığını Turul Oyan üstlendi. Oyan, Yargıtay 1 inci Ceza Dairesi ne yazdığı dilekçesinde, müvekkilinin bu olayla ilgisinin olmadığını, Alaattin Kültemli yi Nafiz Özkan ın tek başına öldürdüğünü, müvekkilinin sadece Özkan ın kendisine teslim ettiği motosikleti evinin bahçesinde bulundurduğunu belirtip, beraat etmesi gerektiğini savundui. Dosyayı inceleyen Yargıtay 1 inci Ceza Dairesi, sanık Nafiz Özkan a verilen cezayı onadı. Sanık Gülhayat Karadağ a yönelik suçlamaların her türlü kuşkudan uzak kesin ve yeterli kanıta dayanmadığını belirtip, beratine karar verilmesi gerektiğini vurgulayarak ceza kararını bozdu, tahliye edilmesini istedi. İzmir 7 nci Ağır Ceza Mahkemesi nde tekrar yargılanan Gülhayat Karadağ beraat etti.

700 BİN LİRA İSTEDİ, MAHKEME 81 BİN LİRAYA HÜKMETTİ

Gülhayat Karadağ, beraat kararının ardından avukatı Turul Oyan aracılığıyla Maliye Hazinesi ne karşı 4.5 yıldır cezaevinde haksız yere yattığını belirtip, maddi ve manevi toplam 700 bin lira tazminat istemiyle Bakırköy 7 inci Ağır Ceza Mahkemesi nde dava açtı. Dosya üzerinden davaya bakan Bakırköy 7 inci Ağır Ceza Mahkemesi, Gülhayat Karadağ a 54 ay haksız yere cezaevinde yattığı için, yasal faizleri hariç 50 bini manevi, 31 bini maddi toplam 81 bin lira tazminat ödenmesine karar verdi. Maliye Hazinesi avukatı kararın temyizi için başvuruda bulunacaklarını belirtti.EN ÇOK OKUNANLAR

Karaman'da park halindeki otomobil yandı

1 Karaman'da park halindeki otomobil yandı

Çan belediyesinden Türk halk müziği konseri

2 Çan belediyesinden Türk halk müziği konseri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li Müslüman toplumun temsilcileriyle buluştu

3 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li Müslüman toplumun temsilcileriyle buluştu