İLKADIM VE ATAKUM İLÇELERİNİN ASANSÖRLERİ ‘KIRMIZI’

TSE Samsun Belgelendirme Müdürü Erol Kaygı, Atakum ve İlkadım ilçelerinde son 6 ayda 2 binin üzerinde asansör incelediklerini, ‘kırmızı’ etiketle işaretlenen asansörlerin oranının yüzde 80 civarında olduğunu söyledi.

İLKADIM VE ATAKUM İLÇELERİNİN ASANSÖRLERİ ‘KIRMIZI’

Alaçam Belediyesi mücavir alanı içinde yer alan tüm insan ve yük asansörlerinin yıllık periyodik kontrolleri TSE tarafından yapılması için Alaçam Belediyesi ile TSE arasında işbirliği protokolü imzalandı.
Alaçam Belediyesi’nde imzalanan törene Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, TSE Samsun Belgelendirme Müdürü Erol Kaygı, TSE Samsun Asansör Proje Koordinatörü Adnan Bahadır katıldı. 
İmza öncesi konuşan Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, “Protokolle, günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen asansörlerin, uygunluğunun kontrolü, can güvenliğini etkileyecek uygunsuzluklar var ise bunların tespiti, bu uygunsuzlukların TSE’den HYB belgeli bakımcı firmalar marifetiyle giderilmesinin sağlanması, takip kontrollerinin yapılması ve uygunluğun sürekliliğinin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu kontrollerin yapılmasında ülkemizin milli belgelendirme kuruluşu olan TSE’nin uzun yıllara dayanan birikim ve tecrübesine olan inanç ve güvenimiz tamdır” dedi.

İLKADIM VE ATAKUM İLÇELERİNİN ASANSÖRLERİ ‘KIRMIZI’
Protokol çerçevesin de, Alaçam ilçesindeki asansörlerin periyodik kontrollerine süratle başlayacaklarını ifade eden TSE Samsun Belgelendirme Müdürü Erol Kaygı, “Protokolün uygulanmasında, bina sahip veya yöneticileri ve bakımcı (teknik servis) firmalarına da ilgili mevzuatlardan kaynaklı büyük sorumluluklar düşmektedir. Yapılacak kontroller sonucun da, uygunsuzluk bulunmayan asansörler ‘yeşil’ etiketle işaretlenecektir. Can güvenliği açısından risk oluşturmayan uygunsuzluklar tespit edilen asansörler ‘sarı’ etiketle işaretlenecektir. Bir sonraki periyodik kontrole kadar eksiklikler giderilmek kaydıyla kullanılabilir. Can güvenliği açısından risk oluşturan uygunsuzluklar tespit edilen asansörler ‘kırmızı’ etiketle işaretlenecektir. Yapılan incelemeye ait bulgular bir rapor halinde, Alaçam Belediyemize bina yöneticisine veya sahibine bakım firmasına gereği için süratle gönderilecektir. Alaçam ilçemizde ki ve dolayısıyla tüm bina sahip ve yöneticilerimize hatırlatmak isterim ki, ilgili mevzuat gereği asansör bakım sözleşmesi imzaladıkları firmalarının TSE’den HYB belgesi almış firmalar arasından seçmeleri gerekmekte olup, merdiven altı bakımcılara itibar etmemeleri gerekmektedir. Bu yasal gereği karşılamayan binalardaki asansörlerin periyodik kontrolleri yapılmayacaktır. İlgili mevzuat gereği asansör başvuru sorumluluğu bina yönetici ve sahiplerin de olup, süratle bu sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Hepimizin bildiği gibi kaza hiçbir zaman ben geliyorum demez. Kazanın vakti saati de belli değildir. Hiçbir bina yöneticisi veya bina sahibinin bina sakininin hayatını tehlikeye atma lüksü yoktur ve bu bir suçtur. Hali hazır da ilimiz İlkadım ve Atakum ilçelerindeki asansör periyodik kontrolleri kurumuzca yapılmakta olup, bu iki ilçede son 6 ayda 2 binin üzerinde inceleme gerçekleştirilmiş olup, uygunsuzluk yani kırmızı etiketle işaretlenen asansörlerin oranı yüzde 80 civarındadır. Bu ilimiz insan adına ciddi bir risk ve sorundur. Bu soruna tüm taraflar el atmalı işbirliğine gitmelidir” diye konuştu.
 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu iş adamının haciz isyanı

1 Samsunlu iş adamının haciz isyanı

Samsundaki silahlı saldırıda 2 oğlu ölen baba tutuklandı

2 Samsun'daki silahlı saldırıda 2 oğlu ölen baba tutuklandı

Samsunspor afişindeki sır oyuncu

3 Samsunspor afişindeki sır oyuncu

Tim 20 yıl sonra Samsunda buluştu

4 Tim 20 yıl sonra Samsun'da buluştu

Samsunda otostop yapan hayat kadınlarına operasyon

5 Samsun'da otostop yapan hayat kadınlarına operasyon

Samsun görüntü kirliliğine savaş açtı

6 Samsun görüntü kirliliğine savaş açtı!

Kamp sonuna kadar denenecek

7 Kamp sonuna kadar denenecek

Orduda kadın avukat otel odasında ölü bulundu

8 Ordu'da kadın avukat otel odasında ölü bulundu

Samsunsporda program değişti

9 Samsunspor'da program değişti

Karadenizde can pazarı 3 ölü, 3 yaralı

10 Karadeniz'de can pazarı: 3 ölü, 3 yaralı