Bahçeli: 1915 olaylarına soykırım yaftası vuranlar...

Ermeni soykırımı tartışmalarına yönelik Bahçeli, 1915 olaylarına soykırım yaftası vuranlar, Ermeni çetelerini haklı çıkarmak için milli haysiyet kaybı yaşayanlar bu aziz vatana dün bir şey kazandırmadı, bugün de kazandırmayacaktır dedi

Bahçeli: 1915 olaylarına soykırım yaftası vuranlar...

TBMM Genel Kurulu, TBMM nin açılışının 95. yıl dönümü dolayısıyla özel gündemle toplandı. Genel Kurul da konuşma yapan MHP Genel Başkanı Bahçeli, Çatısı altında görev yapmaktan iftihar ettiğimiz Gazi Meclisimizin 95 inci kuruluş yıl dönümünü hayırla anmak, muazzez hatırasını sevinç ve gurur duyarak hatırlamak maksadıyla bugünkü özel birleşimde biraradayız. Öncelikle güzide heyetinizi saygılarımla selamlıyorum. Ekranları başında bizi seyreden ve 95 yıllık kutlu çınara yüreğiyle sahip çıkan aziz vatandaşlarımıza en iyi dileklerimi sunuyorum dedi.
TBMM nin bağımsızlık aşkının, meşruiyet arayışının, milli iradeye saygının mümtaz ve muhteşem bir mahsulü olduğunu belirten Bahçeli, İlk Meclis’le birlikte Türk tarihinde onurlu ve tertemiz bir sayfa açılmıştır. Hüsran, yenilgi ve geri çekilmeyle geçen bozgun yılları Ulus taki taş binaya çarpmış, deyim yerindeyse vatan sevdasıyla tutuşan yepyeni bir diriliş ateşi Türk milletini ayağa kaldırmıştır. Hiç kuşkusuz, Büyük Millet Meclisi, zalime karşı ümit sancağı, haine karşı cesaret kaynağı, işgale karşı heyecan sağanağı, esarete karşı iman ve azim yatağı, insan onurunu merkezine alan demokrasi ve egemenlik vahası, saldırılara ve mütecaviz emellere karşı taarruz karargahıdır ifadelerini kullandı.

AYRIMCILIĞIN SOĞUK ESİNTİSİ MECLİS İN KAPISINDAN GİREMEMİŞTİR
Meclisimiz dillere destan kurtuluş mücadelemizin sevk ve idare merkezidir diyen Bahçeli, şunları kaydetti:
Bu çerçevede istiklalimizin mayası burada çalınmış, istikbalimizin vicdani, hukuki ve ahlaki sınırları buradan çizilmiştir. Varlığımızın tescil ve beyanı burada yapılmış, hayallerimizin rotası buradan tayin edilmiştir. Büyük Millet Meclisi inanmışlığın eseri, korkusuz yüreklerin mükafatıdır. Büyük Millet Meclisi, aklın, adaletin, uzlaşmanın, anlaşmanın ve kucaklaşmanın demokrasiyle mühürlenmiş manevi sözleşmesidir. İmparatorluğumuzun yıkıntıları arasından yeni bir devlet doğmuşsa, Mondros tan Sevr e kadar yazılan imha belgeleri yırtılıp atılmışsa, Türk milleti aynı ülküler etrafında buluşmayı başarabilmişse bunun şeref payesi elbette Büyük Millet Meclisi ne aittir. İlk Meclis in kahraman mebuslarının dünya görüşleri, doğdukları yöreler, hatta etnik kökenleri farklı farklı olsa da şunu unutmayınız ki hepsi birden büyük Türk milletinde kaynaşmış, davalarına inanmış, vatan ve bayrak ortak paydasında buluşmuşlardır. Ayrımcılığın soğuk esintisi Meclis in kapısından girememiştir. Bölücülüğün amaçları, teslimiyetçiliğin meşum ve gizli niyetleri Meclis e yaklaşamamıştır. İlk Meclis in tüm üyeleri tek yürek halinde karanlık tortuları dağıtmış, vehimleri çürütmüş, umutsuzlukları yenmiş, vatan ve millet etrafında kenetlenmiştir. Türk vatanı 23 Nisan 1920’nin bir Cuma günü umuda kanatlanmış, uyanan ve doğrulan milli vakar Ya istiklal ya ölüm parolasıyla tarihsel yürüyüşüne daha bir şevkle devam etmiştir. Ankara ya ulaşabilmiş vekillerin katılımıyla Ulus taki eski taş binada başlayan ilk toplantı, milletimizin makus talihinin kırılacağını müjdelemiştir. En yaşlı üye sıfatı ile başkanlık kürsüsüne çıkan Sinop Mebusu Şerif Bey in açılış konuşması milletimizin hissiyatına tercüman olmuş ve tam bağımsız yaşama kararlılığını işin başında herkese tebliğ etmiştir. İlk Meclis hasarın farkında, ölümcül yaranın bilincindeydi. Yaklaşık 10 yıldır süren kayıp ve hezimet döneminden sonra Osmanlı Devleti nin girdiği ağır komadan kurtulamayarak gözlerini yummaya başladığını görüyordu. Nitekim omuzlardaki sorumluluk büyüktü. Zira ortada bir vatan ve milletin geleceği söz konusuydu.
 

ORTADA SORUMLULUK SAHİPLERİNDEN TÜRK MİLLETİNİ DÜŞÜNEN YOKTU
İç ve dış mihrakların Anadolu da parlayan bağımsızlık sevdasını ve milli uyanışı kösteklemek, engellemek ve akamete uğratmak için her yola başvurduklarını ifade eden Bahçeli, Ortada sorumluluk sahiplerinden Türk milletini düşünen yoktu. Türkiye yi dert eden görülmüyordu. Bir yanda baştanbaşa emperyalistler tarafından işgal edilen yurdumuz, diğer yanda İstanbul Hükümeti nin aleyhe yürüttüğü tezviratlar ve işgalcileri memnun etmek için sürdürdükleri tavizkar kampanyalar her şeyiyle sabitti. Hürriyet ve İtilaf Fırkası nın bitmek bilmeyen oyunları, Kürt Teali ve Teavün Cemiyeti nin azalmayan senaryoları, Teali İslam Cemiyeti nin yavaşlamayan menfi propagandaları, Kızıl Hançer Cemiyeti nin ve İngiliz Muhipler Cemiyeti’nin saçtıkları nifak tohumları, işgalcilerin kiralık Sadrazamı Damat Ferit in gayri milli tutumu, Yunan ordusunun başarısı için dua eden nazırlarla, okul kitaplarından Türk sözcüğünün çıkarılmasını isteyecek kadar alçalan ve insanlığını kaybeden nazır bozuntularının kirli gürültüsü ve nihayetinde Türklüğü vatanında söndürmek, milleti can evinden vurmak için asırlarca kin ve nefret yatırımı yapan çevrelerin operasyonları milli ufku perdelemiş, gelecek ümitlerini köreltmişti şeklinde konuştu.
 

YAŞANMIŞ TÜRK ASIRLARINI DİNAMİTLEMEYİ HESAP EDEN KİM VARSA HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI
İşte böylesi kurşun gibi ağır bir ortamda Gazi Mustafa Kemal Samsun a ayak basmış ve kurtuluşun ilk kıvılcımını çakmıştır diyen Bahçeli, Ardından Anadolu nun bağrında dua, dirayet, dik duruş ve tarihi kudretle yeşeren milletin son çaresi, milli egemenliğin yegane temsil makamı Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Aziz Meclisimiz tuzakları bozmuş, sömürgeci hedefleri gömmüştür. Egemenlik tamamen ve bizatihi milletin denetim ve kontrolüne geçmiştir. Türk milleti kaderine kendisi yön vermek için yüreklice devreye girmiştir. Milleti bölmeyi, topraklarımızı bölüşmeyi, yaşanmış Türk asırlarını dinamitlemeyi hesap eden kim varsa hayal kırıklığına uğramıştır. Ve bu hayal kırıklığı ebediyen de devam edecektir ifadelerini kullandı.
 

TAM BİR EZİKLİK VE İFLAS PSİKOLOJİSİ
Son günlerde uluslararası kamuoyunda konuşulmaya başlanan sözde Ermeni soykırımı tartışmalarına yönelik Bahçeli, Önemle altını çiziyorum ki, Balkanlar dan göçe zorlanan milyonlarca Evlad-ı Fatihan ın ızdırap ve felaketini kalbinde duymayan, Ermeni katillerin katlettiği on binlerce masum Müslüman Türk ün sızısını hissetmeyenlerin başkalarının gözüne girmek için çaba sarfetmeleri tam bir eziklik ve iflas psikolojidir. 1915 olaylarına soykırım yaftası vuranlar, bunlara şirinlik yapanlar, Ermeni çetelerini haklı çıkarmak için milli haysiyet kaybı yaşayanlar bu aziz vatana dün bir şey kazandırmadı, bugün de kazandırmayacaktır. Adına ne denirse densin; ister tehcir, ister göç, Türk milleti dönemin şartlarında gereğini yapmış, en azından son yurdumuzun yüz yılını teminat altına almıştır. Soykırım yalanına bel bağlayanların ne söyleyip, neyi nasıl karara bağlayacakları artık milletimizin umurunda değildir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti nin üzerine bina edildiği parlamenter sistemi kötüleyenler, bir defa İlk Meclis i özde hazmedemeyenlerdir. Rejim ve sistem değişikliği teklifi Türkiye Cumhuriyeti’ne sivil mahiyetli bir darbe olup, aynı zamanda ilk Meclis i yok sayma teşebbüsüdür şeklinde konuştu.
Bahçeli, sözlerini şöyle tamamladı:
Türkiye nin kurulması ve kurtulmasında; ülkemizin yabancı tasallutundan çekip çıkarılmasında tek güç tamı tamamına büyük Türk milletidir. Şu günkü ortamda, ihtiyacımız olan husus ilk Meclis in mücadele iradesi, zorluklara dayanma ve üstesinden gelme kabiliyetidir. Bunu gerçekleştirdiğimiz takdirde; 1920 yılının yoklukları ile isli gaz lambalarının aydınlattığı, teneke sobaların ısıttığı, mekteplerden sıraların getirildiği ilk Meclis in Ulus semtindeki aziz hatıraları, işte o anda gerçek değerini ve yerini bulacaktır. Milletimizin egemenlik yetkilerini doğrudan doğruya eline aldığı 23 Nisan tarihi, aynı zamanda sevgili çocuklarımız için de bayram olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle bütün çocuklarımızın bayramını kutluyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, egemenliğin aziz milletimiz tarafından kullanılmaya başlandığı 23 Nisan 1920 tarihinin 95 nci yıl dönümünün hayırlara vesile olmasını Allah tan niyaz ediyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi ni bize emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ilk Meclis in tüm mebuslarını, kurucu kahramanları ve vatanımızın selameti için canlarını seve seve ortaya koyan muhterem şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Konuşmama son verirken ekranları başında bizi izleyen aziz milletimizi ve muhterem heyetinizi saygılarımla selamlıyorum.  EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da para çantasını itfaiye kurtardı

1 Samsun'da para çantasını itfaiye kurtardı

Çerkezköy TSO'dan ücretsiz 'E-ticaret eğitimi' hizmeti

2 Çerkezköy TSO'dan ücretsiz 'E-ticaret eğitimi' hizmeti

Denizli'de trafik kazası: 11 yaralı

3 Denizli'de trafik kazası: 11 yaralı

ABD Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonundan ayrıldı

4 ABD Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonundan ayrıldı