Meteorolojik deniz şamandırasıyla bilimsel veri toplanacak

Samsun Meteoroloji 10 ncu Bölge Müdürü Murat Asar, Türkiye de toplam 5 noktaya konulan Meteorolojik Amaçlı Sabit Deniz Şamandıraları nın birinin de geçen Şubat ayında Samsun da açık denize yerleştirildiğini söyledi.

Meteorolojik deniz şamandırasıyla bilimsel veri toplanacak

Meteoroloji 10 ncu Bölge Müdürü Murat Asar, Meteoroloji Genel Müdürlüğü nün yatırımı doğrultusunda Türkiye genelinde Şubat ayı itibariyle Samsun Limanı Karedeniz açığında, İstanbul Boğazı nın Karadeniz çıkışının 8-10 kilometre açığına,  Çanakkale nin boğaz çıkışına, Antalya da Akdeniz açığına, Mersin Taşucu da Akdeniz açığına Meteorolojik Amaçlı Sabit Deniz Şamandıraları nın kurulduğunu söyledi.

AÇIK DENİZLERDEN DE VERİ ALINACAK

Asar, şamandıraların kurulum işlemlerinin tamamlandığını ve şu an test amaçlı veri alımının gerçekleştirildiğini belirterek, alınacak verilerin açık denizde hava ve deniz durumunu belirlemek amacıyla kullanılacağını dile getirdi. Bugüne kadar ölçüm ve tahminlerin kara üzerinde bulunan otomatik meteoroloji gözlem istasyonları ile gerçekleştirildiğini kaydeden Asar, Bu anlamda Samsun Meteoroloji 10 ncu Bölge Müdürlüğü olarak sorumluluk alanımız sınırlarında yaklaşık 110 noktaya otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurduk. Fakat Meteoroloji Genel Müdürlüğü nün açık denizlerde daha önce herhangi bir ölçümü bulunmuyordu. 2015 yılında Genel Müdürlüğümüz açık denizlerdeki hava ve deniz durumunu anbe an ölçerek bizlere veri olarak gönderecek olan Meteorolojik Amaçlı Sabit Deniz Şamandıralarını kurulumunu başlattı. İlki Şubat ayında Samsun Limanı nın yaklaşık 20 kilometre açığında kuruldu dedi. 

TAHMİNLER DAHA SAĞLIKLI YAPILACAK

Temel amacın denizcilere ve balıkçılara online veri sağlayabilmek olduğunu dile getiren Asar, Deniz ulaşımında can ve mal emniyetini en iyi şekilde sağlayabilmeleri bu noktada karar almaları konusunda en doğru ve güvenilir veriyi elde etmek amacıyla böyle bir yatırım yapıldı. Buradan elde edilecek verilirle bundan sonra denizcilerimiz açık denize açılmadan evvel ya da açık denizde seyahat etmeden önce denizdeki dalga, durumundan dalga yönünden, dalga hızından tutun da 50 metre derinliğe kadar akıntı yönüne varana kadar birçok veriyi elde etmiş olacaklar. Bu veriler ışığında 3-5 günlük denizdeki hava tahminlerini daha sağlıklı elde etmiş olacak. Bu anlamda denizde hem yük, hem yolcu taşımacılığında önceden en az risk taşıyan günlerin belirlenerek yolculuğun buna göre planlanması konusunda can ve mal emniyetinin sağlanması bakımından çok güzel veriler sağlayacağını düşünüyoruz diye konuştu. 

BİLİMSEL ARAŞTIRMALARDA KULLANILACAK

Meteoroloji 10 ncu Bölge Müdürü Murat Asar, Meteorolojik Amaçlı Sabit Deniz Şamandıradan elde edilebilecek verilerin bilimsel amaçlı da kullanılabileceğini söyleyerek, Yine Karadeniz de çok ciddi bir gelir kaynağı olan hamsi ve diğer balık çeşitlerinin yaşam alanlarının ne şekilde etkilendiği, deniz kirliliğinin etkileri gibi bir çok konuda su ürünleri fakültelerinde yapılacak çalışmalara taban teşkil edecek, deniz suyu sıcaklığı, deniz suyunun tuzluluk miktarı, suyun iletkenliğe varana kadar onlarca parametreyi biz an be an ölçüyoruz. Bu ölçtüğümüz verileri de arşivleyerek ihtiyaç duyacak olan bilim adamlarıyla bilim çevreleriyle paylaşma şansımız olacak. Bu anlamda denizdeki hem ulaştırma hem de denizlerdeki balıkla ilgili alanların tespitinde ya da bunlarla ilgili yapılacak olan bilimsel çalışmalarda çok ciddi bir veri tabanı oluşturacağını düşünüyoruz. Şu an test çalışmaları kapsamında ölçümler yapılıyor. En kısa zamanda sistem tam anlamıyla faaliyete geçecek dedi. Meteoroloji 10 ncu Bölge Müdürü Asar şöyle devam etti:

TAHMİNLER KONTROL EDİLEBİLECEK

Daha önceden denizlerdeki dalga hızı ve yöne ile ilgili tahminler yapıyorduk ama bunların gerçekleşmesini ölçebileceğimiz bir öçlüm sistemimiz yoktu. Bundan sonra bu sistemimiz de olduğu için artık yaptığımız sistemin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ölçme noktasında ciddi bir veri elde etmiş olacağız, hem de buradan elde ettiğimiz verilerden yola çıkarak yapacağımız tahminlerin daha sağlıklı ve doğru olacağını öngörerek tahmin oranlarının da yükselebileceğini söyleyebiliriz. Ne kadar doğru gözlem o kadar doğru tahmin demektir. Denizcilikle ilgili yapacağımız tahminlerin tutarlılıklarını bundan sonra mevcut seviyesinden daha yukarıya çıkacağı ile ilgili bir öngörüde bulunabiliriz.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

1 Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

2 Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

3 Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

Jandarmadan kaçak göçmenlere sıcak ilgi

4 Jandarmadan kaçak göçmenlere sıcak ilgi

Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

5 Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

Yaşlı adam evinde ölü bulundu

6 Yaşlı adam evinde ölü bulundu

Park halindeki otomobil alevlere teslim oldu

7 Park halindeki otomobil alevlere teslim oldu