Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Tübitak Bilim Fuarı Açıldı

Ordu’da Büyükşehir Belediyesi Ordu Anadolu İmam-Hatip Lisesi öncülüğünde hazırlanan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK) Bilim Fuarı açıldı.

Tübitak Bilim Fuarı Açıldı

Ordu’da gençleri bilimsel çalışmalara yönlendirmeyi amaçlayan TÜBİTAK Bili Fuarı Büyükşehir Belediyesi Ordu Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nde açıldı. Bilim fuarının açılışına Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan, Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, Okul Müdürü Mustafa Akkoz, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

BALKANLIOĞLU: BİLİM VE FEN İLE UĞRAŞMAK DİNDEN UZAK OLMAYI GEREKTİRMEZ

Fuarın açılışında konuşan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, bu denli bir projeye davet edildiği için mutlu olduğunu söyledi. İmam Hatip Liselerinin Türkiye’ye özgü bir model olduğunu ve yapılan çalışmalarda dini bilgilerinde kullanıldığını belirten Balkanlıoğlu, İmam-Hatip Liselerinde öğrenciler hem dinlerini öğrenirler hem de diğer liselerde okunan derslerin tamamını okurlar. Dini diyanetini tanıyan ve diğer müspet ilimlerle de donanımlı gençler iş hayatına atılırlar. Bilim ve fen ile uğraşmak, dinden uzak olmayı gerektirmez. Bugün dünyanın en önemli keşfini yapan ve genetik biliminin babası sayılan kalıtımı bulan Mendel, rahipti. Papazlık yapması, onun bilimle uğraşmasına engel olmadı. Türkiye’nin bilimde ve teknolojide çığır açmaya ihtiyacı var. İnşallah bunlardan bir kaç tanesi içinizden çıkar dedi.

ŞIRINGADAN VİNÇ, BENTONİT MADENİNDEN 35 GÜN TAZE KALAN PASTA ÜRETTİLER

Fuarın açılmasının ardından, öğrenciler, bilimden teknolojiye, genetikten matematiği, psikolojiden beslenmeye kadar her alanda yaptıkları buluşları ergilediler. Paskal prensibini kullanan öğrenciler şırıngalardan hidrolik cihazlar üretti. Öğrenciler yaptıkları icatlarla, maliyeti yüksek olan hidrolik cihazlarda maliyeti düşürmek, kapladığı alan itibari ile cihazların kapladığı alanı küçültmek gibi avantajlara yol açtığını belirttiler. Öğrenciler ayrıca bentonit madenini gıda ürünlerinde kullanarak farklı bir buluşa imza attılar. Kullandıkları bentonit madeni ile ekmek ve pastaların uzun süre tazeliğini korumasını ve bayatlamasını önlediklerini dile getiren mucitler, ekmek üzerinde bentonit madenin sürüldüğü alanın taze kaldığını, sürülmeyen tarafının ise küflendiğini ve bozulduğunu vurguladılar. Öğrenciler, bu yöntemle ekmek ve pasta gibi erken bozulan ürünlerin 35-40 gün boyunca tazeliğini koruyacağını söylediler.

Birçok buluşun sergilendiği TÜBİTAK Bilim Fuarı 27-28 Nisan tarihleri arası Büyükşehir Belediyesi Ordu Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nde sergilenecek.

TübitakEN ÇOK OKUNANLAR

FETÖ sanığı dört komutanın tahliye talepleri reddedildi

1 FETÖ sanığı dört komutanın tahliye talepleri reddedildi

Giresunda karakol saldırısının faillerinden 3ü ölü, 1i yaralı ele geçirildi

2 Giresun'da karakol saldırısının faillerinden 3'ü ölü, 1'i yaralı ele geçirildi

Trumpun benzeri devir teslim törenini pür dikkat izledi

3 Trump'un benzeri devir teslim törenini pür dikkat izledi

Anayasa değişiklik teklifi 16 Maddesi 342 oyla kabul edildi

4 Anayasa değişiklik teklifi 16. Maddesi 342 oyla kabul edildi

İnsanlık ölüyor, onlar fotoğraflıyor

5 İnsanlık ölüyor, onlar fotoğraflıyor

Cinayet zanlısı Uzman Çavuş Kocaeline getirildi

6 Cinayet zanlısı Uzman Çavuş Kocaeli'ne getirildi

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı TBMMde

7 MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı TBMM'de

Anayasa değişikliği teklifinin 18 maddesi 343 oyla kabul edildi

8 Anayasa değişikliği teklifinin 18. maddesi 343 oyla kabul edildi