AKP balonu eskisi gibi şişmiyor

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, “Belli bir ölçüde bunu kaybettiğiniz zaman başka süreçler de başlıyor. Öyle olabilir ki yüzde 45 le tek parti iktidarını sağlayamaz olabilirsiniz. Bu balon eskisi gibi şişmiyor dedi.

 AKP balonu eskisi gibi şişmiyor

Memleketi Antalya da partisinin 2 nci sıra adayı olarak seçim çalışmalarını sürdüren Baykal, güne kent merkezinde esnaf ziyaretiyle başladı. Konyaaltı Caddesi ndeki evinden komşu esnafı ziyaret ederek başladığı çalışmasında Baykal, Kaleiçi nde bir çay bahçesinde verdiği molada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

PANAYIR ALANLARINDAKİ AYNALAR

Haziran seçimlerinin Türkiye de bir dönüm noktası olacağını dile getiren Baykal, son 13 yılda yüzde 10 luk seçim barajının gerçek gücünün ötesinde şişirilmiş, hormonlanmış bir iktidar tablosu oluşturmaya hizmet etmesi olduğunu savundu. Geçmiş dönemlerde seçim barajına rağmen farklı siyasi anlayışların mecliste temsil şansı bulurken merkez siyasette yaşanan çöküşün ardından bu şansın kaybolduğunu kaydeden Baykal, şunları söyledi:

“Abartılı temsiliyet ortaya çıktı. Hak edilmemiş temsiliyet. Panayır aynalarındaki görüntü gibi devasa görüntüler ortaya çıktı. Bu görüntünün arkasındaki gerçek ne? Baktığın zaman görüyorsun. Bir büyük güç projeksiyonu yapıldı, seçim kanunu aracılığıyla. O projeksiyon gerçekmiş gibi kabul edildi, ona göre uygulamalar yapıldı, kararlar alındı. Medya, ekonomi, siyaset ona göre etkilendi. Bu dönemin sonuna gelmekte olduğumuza dair izlenimler var.

AKP KAYBEDİYOR

Bu dönemin sonunda ancak gerçek Türkiye siyasetinin dengelerinin ortaya çıkmaya başlayacağını belirten Baykal, “ Demokrasi, demokrasi diyoruz, siyasi görüşlere eşit temsil imkanı tanımaktan söz ediyorsunuz ama belli görüşler hak ettiklerinin çok ötesinde temsiliyet elde ediyor, bazı görüşler de hak ettiği temsiliyeti elde edemiyor dedi. Siyasetin de buna göre işlediğini, doğruymuş gibi davranıldığını savunan Baykal, “Bunun sonuna geliyoruz. AKP abartılmış, şişirilmiş, hormonlu siyasi temsiliyetini kaybetmeye başladı. Belli bir ölçüde bunu kaybettiğiniz zaman başka süreçler de başlıyor ve o abartılı temsiliyet şansını belki de kaybedebilirsiniz. Olabilir mi olabilir diye konuştu.

TEK PARTİ İKTİDARI OLMAYABİLİR

Türkiye siyasetinin köklü ve büyük değişimlere gebe olduğunu aktaran Baykal, böyle bir sürecin arifesinde olunduğuna ilişkin izlenimin kamuoyunda algılanmaya başladığını söyledi. Haziran seçimleri için kritik noktanın oy oranlarının temsiliyette etkisi olduğunu belirten Baykal, “Öyle olabilir ki, yüzde 45 le tek parti iktidarını sağlayamaz olabilirsiniz. Bu balon eskisi gibi şişmiyor dedi.

MİLLETİN DAYATMASI VE ZORU

Türkiye de artık yeni bir siyasetin şekillendiğini belirten Baykal, “Efendim Şu kadar eksik oldu, yüzde 10 un bu kadar altındaydı, üstündeydi diye temsiliyetini alma milletin. Buna ihtiyaç var. Dünyanın hiçbir yerinde yok, bizde var. Bu düzelecek şimdi. Neyle düzelecek? Ülkeyi yönetenler hakşinaslığıyla, kadir bilirliğiyle, millet sevgisiyle, demokrasi aşkıyla değil, milletin dayatmasıyla, zorlamasıyla sağlanacak. Türkiye de rejim bu seçimle yeniden şekillenebilir dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SEÇMENLERDEN BİRİ

Baykal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın parti ayrımı olmaksızın 400 milletvekili talep etmesine yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine Erdoğan ın ayrıştırıcı işlev görür hale geldiğini söyledi. Baykal, “ Ben bunu istiyorum. Vatandaş olarak herkes bir şey ister. Sen seçmenlerden birisin nihayetinde. Oyunu verirken tercihini ifade edersin o kadar. Cumhurbaşkanlığı makamı sıcak siyaset isteklerinin dillendirileceği, talep edileceği, siyasi ayrışmanın, çatışmanın körükleneceği merci, makam değildir diye konuştu.

TÜRKİYE NİN KAYNAK SORUNU VAR

Partisinin seçim bildirgesine yönelik kaynak eleştirini de değerlendiren Baykal, Türkiye de bir kaynak sorunu olduğunu söyledi. Buna neden olarak tasarrufların yetersizliği, dış kaynak girişinde borçlanmayı işaret eden Baykal, “Türkiye de yeterince olmayan kaynakların harcanma yapısı bakımından da sorunlar vardır. Kaynakların harcanma, kullanım düzeni de yanlıştır dedi. 

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve 70 polisin tahliye kararı etrafında yaşanan tartışmaların sorulduğu Baykal, Türkiye nin artık yargıya ilişkin tek tek tartışmaları değerlendirmekten yorulduğunu belirtti. Baykal, “Yapılması gereken iş bir an önce yargı ortamını güven verici bir noktaya getirmek dedi. Baykal, şunları söyledi:

“Türkiye, Genelkurmay Başkanı nın terör örgütü yöneticisi olarak suçlandığı, müebbette mahkum olduğu, sonra da tahliye edildiği bir sürecin içinden geliyor. Bunu düzeltmeye çalışıyoruz iddialarının da kabul edilir tarafı yoktur. Maalesef hukuk vahim bir sorun olmaya devam ediyor.

RAKİPLERİN SEÇİM OFİSLERİNİ ZİYARET ETTİ

Deniz Baykal, Konyaaltı Caddesi nde evinden başlayan seçim gezisinde ilk olarak evinin hemen altında Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvası nın Antalya bitiş etabı için yapılan çalışmaları inceledi. Baykal, burada yetkililer tarafından adına hazırlanan VIP kartı boynuna astı. Kısa bir sohbetin ardından geziye başlayan Baykal, cadde boyunca her esnafın elini sıktı, güzergahında Antalya Bağımsız Milletvekili Adayı Hasan Subaşı ve Ak Parti Antalya Milletvekili adayı, eski Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ın seçim ofislerini ziyaret etti. 

Baykal, Subaşı nın ofisinde kendisine ikram edilen keçi sütünden yapılan dondurmanın tadına bakarken Demre de seçim çalışmalarını sürdüren Hasan Subaşı ya telefonla ulaşarak Başarılar diledi. Baykal, Elvan ın seçim ofisinde ise kendisini karşılayan Ak Partililerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Dükkanlarının önünde tavla oynayan esnafın da konuğu olan Baykal, oyuna ilişkin “Beyazlar kazanır değerlendirmesine “Beyazlar kazanmasına kazanır da CHP ne yapar? şeklinde aldığı karşılık, gülüşmelere neden oldu. Baykal “Asıl soru da o işte dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

1 Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

2 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

Samsun'da acı ölüm!

3 Samsun'da acı ölüm!

Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

4 Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

Samsunspor için karar günü

5 Samsunspor için karar günü

Polis aracı dereye uçtu: 1 şehit, 1 kayıp

6 Polis aracı dereye uçtu: 1 şehit, 1 kayıp

Şirinler daha güçlü geliyor

7 Şirinler daha güçlü geliyor

Motorine büyük zam geliyor

8 Motorine büyük zam geliyor

Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

9 Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

Tüm maçlar pazar günü

10 Tüm maçlar pazar günü