Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Tahliye çıkmazı!..

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile 22 Temmuz ve devamında yapılan operasyonlarda tutuklanan 63 polisin tahliyesine ilişkin farklı kararların gündeme geldiği hukuk süreci çıkmaza dönüştü.

Tahliye çıkmazı!..

Bugün Adliyeden 3 kritik kararın haberi geldi

1- İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi dün infaz savcılığının iade yazısının ardından bugün kararında direndi; Tahliye edin deyip, bir kez daha infaz savcılığına yazı gönderdi. 

2- İstabul 29. Asliye Ceza Mahkemesi de kendi kararını yok hükmünde kabul eden İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi nin bu kararının yok hükmünde olduğuna karar verdi. . 

3- İnfaz Savcılığı 32. Asliye Ceza Mahkemesi nin ikinci kez önüne gelen Tahliye kararları yerine getirilsin talimatlı yazısını tekrar geri iade etti

İnfaz Savcılığı nca tahliye müzekkereleri dün iade edilen İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi, bugün tahliye kararında direndi. Reddi hakim taleplerinin ardından tahliye konusunda değerlendirme yapmak üzere İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi nce görevlendirildiklerinin altını çizen 32. Asliye Ceza Mahkemesi, İnfaz Savcılığı na tahliye müzekkerelerini yerine getirmesi için yazı gönderdi. İnfaz Bürosu Savcısı Ahmet Hanefi Uslu 32. Asliye Ceza Mahkemesi nin ikinci kez gönderdiği yazısıyı yine iade etti. 

TAHLİYE KARARLARI DERHAL UYGULANMALI

Savcılığa gönderilen yazıda, Mahkememizce verilen tahliye kararları usul yasasına uygun, kesin ve itiraza tabi olmayıp, derhal uygulaması gereken kararlardandır. Başka bir sulh ceza mahkemesi kararımızı değerlendirme ve yok sayma şeklinde karar vermesi usul hukukuna uygun değildir denildi. Mahkemenin tahliye kararını yerine getirmeyenlerin hürriyeti tahdit suçu işleme ihtimali ile karşı karşıya olduğunu belirtilen yazıda, tahliye kararlarının uygulanması istendi.

YOK HÜKMÜNDE KARARINI YOK SAYDI

Öte yandan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi de, kararını yok hükmünde sayan İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği ni bu kararını yok hükmünde saydı. 29. Asliye Ceza Mahkemesi, şüpheli avukatlarının müvekkillerinin tahliye olmaması yönünde karar veren İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği nin kararının yok hükmünde olduğu yönünde karar verilmesi talebini değerlendirdi. 

10. SULH CEZA HAKİMLİĞİ NİN YETKİSİ YOK

Mahkeme bugün açıkladığı kararında, ret taleplerini değerlendirmede CMK nın 27/2. maddesi ne göre görev ve yetkinin Asliye Ceza Mahkemesi nde olduğunu belirtti. Kararda, “CMK hükümlerine göre kesin nitelikteki mahkeme kararlarına karşı üst merciin yazılı emir yolu (olağanüstü kanun yolu) ile ilgili Yargıtay Ceza Dairesi olduğu, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği nin mahkememiz kararını değerlendirme ve kaldırma yetkisinin bulunmadığı anlaşılmaktadır denildi. 

HAKİM VE KARARI YERİNE GETİRMEYENLERE SUÇ DUYURUSU

İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği nin verdiği kararın yok hükmünde olduğunun tespitine karar veren mahkeme, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimi ile kararı yerine getirmeyen yetkililer hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı na suç duyurusunda bulunulmasına ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu na (HSYK) bildirilmesine hükmetti. EN ÇOK OKUNANLAR

Bahçeliye Samsundan anlamlı hediye

1 Bahçeli'ye Samsun'dan anlamlı hediye

Samsunda şehitliğe saldırı

2 Samsun'da şehitliğe saldırı!

Samsunsporda herkesin yüzü gülecek

3 Samsunspor'da herkesin yüzü gülecek

Samsunun o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

4 Samsun'un o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

Samsunda o ilçeye fındık entegre tesisi

5 Samsun'da o ilçeye fındık entegre tesisi

Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtını kimin yapacağı önemli değil

6 Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtı'nı kimin yapacağı önemli değil

 Samsundaki Marksist Leninist operasyonunda flaş gelişme

7 Samsun'daki Marksist Leninist operasyonunda flaş gelişme!

Samsun bizi bırakmadı

8 'Samsun bizi bırakmadı'

Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslandan Samsunun 3 ilçesine doğalgaz müjdesi

9 Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan'dan Samsun'un 3 ilçesine doğalgaz müjdesi

Samsunda fuhuş operasyonu 2 gözaltı

10 Samsun'da fuhuş operasyonu: 2 gözaltı