Mustafa Akıncı ve Tayyip Erdoğan arasında yavru vatan polemiği

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt geldi: Sayın Cumhurbaşkanı nın ağzından çıkanı kulağının duyması gerekir

Mustafa Akıncı ve Tayyip Erdoğan arasında yavru vatan polemiği

KKTC nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı nın Türkiye ve KKTC ilişkilerine yönelik açıklamalarını nasıl değerlendirdiği sorulan Erdoğan, Bu ifadeler bir sıcaklığın gereğidir. Sayın Akıncı şu anda KKTC halkı tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanıdır. Burada iki kardeş ülkeyiz dediğiniz zaman ortaya çok farklı tablolar çıkar. Sayın cumhurbaşkanının ağzından çıkanı kulağının duyması gerekir. Türkiye, KKTC’yi neden sahipleniyor bunu bir esbab-ı mucibesi var. Kardeş olarak çalışmanın bile bir şartı vardır. Bu ülke Kuzey Kıbrıs’a bedel ödemiştir. Biz şehitler vermişiz. Bedel ödemeye devam ediyoruz. Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası alanda kavgasını veren kim? Acaba Sayın Akıncı tek başına bu kavgayı verebileceğini mi zannediyor? Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a bakışı yavru vatandır ve bundan sonra da böyle bakmaya devam edecektir. Kendi görüşü böyledir. Daha sonra bunlardan sarf-ı nazar edebilirler. O zaman da yazık olur ifadelerini kullandı.


Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt verdi…


KKTC nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yaşanan kardeş ülke polemiğine dair Doğan Haber Ajansı na konuştu. Akıncı, Artık bu yavrunun ayakları üzerinde durmasını, sağlam yere basmasını temin etmek için kendi kurumlarındaki söz sahipliği talebine ki, bu artık benim şahsi bir talebim de değildir, bu toplumun bir talebi haline gelmiştir. dedi.

KKTC nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı şunları söyledi: 

Ben bütün seçim kampanyası boyunca 4 boyutlu bir siyaset açıkladım. Kıbrıs ta çözüm odaklı siyaset, toplumsal konulara duyarlı bir cumhurbaşkanı, bağımsız ve tarafsız bir cumhurbaşkanı ve Türkiye ile ilişkilerde de karşılıklı saygıya dayalı bir kardeşlik ilişkisi öngördüğümü söyledim. Türkiye ile ne çatışmacı olacağım ne de teslimiyetçi bir anlayışa gerek olmadığını ifade ettim. Türkiye ile olan ilişkide ve aslında her tür ilişkide uzlaşmacı olacağımın altını çizdim. Ben yıllar önce Lefkoşa da belediye başkanı iken, Rumlarla ilk iki toplumlu bir alt yapı projesine, kanalizasyon projesine imza koyan kişiyim. Bunun yanında yine o dönemlerde Ankara ile kardeşlik ilişkisini kuran belediye başkanıyım. Türkiye nin önemini, bölge için ifade ettiği anlamı ama Kıbrıs Türk toplumu için ifade ettiği özel önemin bilincindeyim ancak yıllardır sürdürüle gelen hamaset türü yaklaşımların da artık son bulması ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye tarafından da kabul edilmiş bir devlet olduğuna göre artık bu devletin kurumlarında Kıbrıslı Türklerin söz sahibi olması, bu kurumları iyi yönetmesi ve Kıbrıs Türk halkını geleceğe taşımasının son derece önemli olduğunu düşünüyorum. 

TÜRKİYE İLE BİR ÇATIŞMA ARAMIYORUM AMA TÜRKİYE DEN DE ANLAYIŞ BEKLİYORUM
Bir federatif çözüm arıyoruz, bunu Türkiye destekliyor. 11 Şubat 2014 tarihli çerçeve anlaşması içinde kalarak bu federatif yapıyı kurmak için çaba verirken, bir yandan da biz kendi içimizde ekonomisi ve demokrasisi ile güçlü kendi ayakları üzerinde durabilen bir yapıyı kurmamız lazım ki bu çatı altında yaşayabilsin ve AB kurumları ile de yaşayabilsin. Benim amacım bu. Türkiye ile bir sıkıntı aramıyorum, Türkiye ile bir çatışma aramıyorum ama Türkiye den de anlayış bekliyorum. Artık bu yavrunun ayakları üzerinde durmasını, sağlam yere basmasını temin etmek için kendi kurumlarındaki söz sahipliği talebine ki, bu artık benim şahsi bir talebim de değildir, bu toplumun bir talebi haline gelmiştir. Kıbrıs Türk halkı iradesini sandıkta yansıtırken, benim önlerine koyduğum projeye de onay vermişlerdir. Benim önlerine koyduğum vizyonu da desteklemişlerdir. Dolayısıyla Türkiye ile istişare içerisinde Kıbrıs ta daha güzel, daha mutlu bir geleceğe yürüyebiliriz. Kıbrıs Türk toplumunun kendi kendine yeten bir yapıda olması, kendi ayakları üzerinde duran ve demokrasisi ile sivilleşmesini tamamlamış bir yapıyı sürdürmesi, buna kavuşması inanıyorum ki Türkiye nin de yararınadır. Dolayısıyla benim bu tarz ortaya koyduğum düşüncelerin hiçbir şekilde başka yanlış anlamalara meydan vermesine gerek yoktur. Kıbrıs Türk halkının talebinin sözcüsü durumundayım ben. Ve bunu yaparken de aklımın sesine kulak veriyorum, mantığımın sesine kulak veriyorum ve doğru yaptığımın bilincinde hareket ediyorum.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

1 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Samsunspor'da yıkım!

2 Samsunspor'da yıkım!

Haberaks TV canlı yayınlayacak

3 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

4 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsunpor'a çılgın prim...

5 Samsunpor'a çılgın prim...

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

6 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

7 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

8 15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

Samsun'a yeni hastane

9 Samsun'a yeni hastane

Tanju Çolak moral verdi

10 Tanju Çolak moral verdi